Kolesterol için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kolesterol için Hangi Bölüme Gidilir?

Kolesterol için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Kolesterol karaciğer tarafından üretilen, yeri geldiğinde önemli bir belirteç olarak kullandığımız maddelerden bir tanesidir. Bizim için oldukça kıymetlidir.  Vücudumuzun temel birçok fonksiyonu normal olarak sürdürebilmesi için kolesterol adı verilen maddeye ihtiyacı vardır.

kolesterole hangi bolum bakar
Kolesterol için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Kolesterol yüksekliği veya kolesterol düşüklüğü birçok hastalıkta ortaya çıkar. Bunun nedeninin tespit edilebilmesi için hastane şartlarında tetkik ve tahliller yapılmalıdır. Alttaki linklerden iyi kolesterol ve kötü kolesterol ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü Hangi Bölüm Bakar?

Kolesterol seviyeleri yükseldiğinde halsizlik, iştahsızlık, depresyon, unutkanlık, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, göz çevresinde renk değişiklikleri, ayaklarda ve bacaklarda yanma, unutkanlık, yara iyileşmesinde gecikme gibi onlarca belirti görülür.

Diğer hastalıklara, genetik faktörlere, sigaraya, strese ve obeziteye bağlı olarak kendini gösterebilir. Kolesterol düşüklüğü ise beslenmeye ve bazı patolojik durumlara bağlı olarak görülebilir.

Kolesterol için Hangi Bölümden Randevu Almalıyım?

Kolesterol seviyelerinize baktırmak ve kolesterol sorunlarına çözüm armak amacıyla hastaneye gitmeye karar veren kişiler hemen dahiliye poliklinklerinden randevu almalıdırlar.

Hekiniz tıbbi öykünüzü sorgulayacak, fizik muayeninizi yapacak ve gerekirse tahlil yaptırmanızı isteyecektir. Tüm bu testlerden elde edilen bulgular ışığında bazı durumlarda farklı branşlardan yardım almak isteyebilir. Bu durumlarda gerekli yönlendirmeleri hekiminiz yapacaktır.


Kolesterol için hangi doktora gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Kolesterol için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 4 yorum

 1. Merhabalar goz kapaklarında yaglanma etleri var kolestrolden diyorlar ama kan tahlilleri gore iy diyip ama bunun tek sebebi kolestrol diyorlar qnlam veremiyorum ne yapmam gerek

  Cevapla
 2. Merhaba geçen ay kolostrol 155 çıktı şeker 103 çıktı 1ay sonra kolostrolumu ölçtürdüm 160 çıktı bir şey yediğim zaman kalbim çarpıyor daralıyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Gülhan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Şekeriniz gayet iyi seviyelerde gelmiş. Bir şey yediğiniz anda çarpıntılarınız başlıyorsa bu sorunun birçok farklı sebebi olabilir. Bunun sebebini internet ortamında araştırmalar yaparak bulamazsınız. Bunun için hemen dahiliye bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz. Hekiminiz sizden kan tahlilleri ve çeşitli tetkikler isteyebilir. Duruma göre sizi takip etmek isteyebilir. Bu sorunun çözümü için bu muayeneye mutlaka gidin.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın