Kolesterol için Hangi Doktora Gidilir?

0
7174

Kolesterol için Hangi Doktora Gidilir?

Kolesterol için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Kolesterol karaciğer tarafından üretilen, yeri geldiğinde önemli bir belirteç olarak kullandığımız maddelerden bir tanesidir. Bizim için oldukça kıymetlidir.  Vücudumuzun temel birçok fonksiyonu normal olarak sürdürebilmesi için kolesterol adı verilen maddeye ihtiyacı vardır.

kolesterole hangi bolum bakar
Kolesterol için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Kolesterol yüksekliği veya kolesterol düşüklüğü birçok hastalıkta ortaya çıkar. Bunun nedeninin tespit edilebilmesi için hastane şartlarında tetkik ve tahliller yapılmalıdır.

Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü Hangi Bölüm Bakar?

Kolesterol seviyeleri yükseldiğinde halsizlik, iştahsızlık, depresyon, unutkanlık, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, göz çevresinde renk değişiklikleri, ayaklarda ve bacaklarda yanma, unutkanlık, yara iyileşmesinde gecikme gibi onlarca belirti görülür.

Diğer hastalıklara, genetik faktörlere, sigaraya, strese ve obeziteye bağlı olarak kendini gösterebilir. Kolesterol düşüklüğü ise beslenmeye ve bazı patolojik durumlara bağlı olarak görülebilir.

Kolesterol için Hangi Bölümden Randevu Almalıyım?

Kolesterol seviyelerinize baktırmak ve kolesterol sorunlarına çözüm armak amacıyla hastaneye gitmeye karar veren kişiler hemen dahiliye poliklinklerinden randevu almalıdırlar.

Hekiniz tıbbi öykünüzü sorgulayacak, fizik muayeninizi yapacak ve gerekirse tahlil yaptırmanızı isteyecektir. Tüm bu testlerden elde edilen bulgular ışığında bazı durumlarda farklı branşlardan yardım almak isteyebilir. Bu durumlarda gerekli yönlendirmeleri hekiminiz yapacaktır.


Kolesterol için hangi doktora gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here