Damar Çekmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Damar Çekmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Damar çekilmesi, insan vücudunun çeşitli bölgelerinde görülebilen bir hastalıktır. Buna karşı en çok bacaklarda görülmektedir. Özellikle ağır kaldırarak çalışan kişilerin bacaklarında damar çekilmeleri daha sık görülebilmektedir. Kasların olduğu yerlerdeki damaların çekilmesi ile görülen bu rahatsızlık damarlarda sertleşme gibi nedenlere sebebiyet vermektedir. Oldukça önemli olan bu durum için kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Peki, damar çekmesi için hangi bölüme gidilir?

damar cekmesi icin hangi bolume gidilir
Damar çekmesi için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Bacakta Damar Çekilmesi

Bacaklarda görülen damar çekilmelerinin ana sebebi ağır yük kaldırmaktır. Bacakların aşırı çalışmasından kaynaklanan çekilme, lokal bir ağrıya, oluşan bölgede hassasiyetin artmasına ve şişliklerin oluşmasına neden olur. Ayrıca çekilmenin olduğu bölgede kas kopmuşsa fonksiyon kaybı da görülebilir. Damar çekilmesi her bölgede görülebilir ancak en çok kasların olduğu noktalarda görülmektedir. Bacaklarda daha sık görülmesinin nedeni ise kas bakımından zengin olmaları ve aynı zamanda insan aktivitelerinde yükü taşımalarıdır.

Bacak Damar Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Damar çekmesi belirtileri değişik belirtiler gösterse de genel olarak bazı belirtilerin görülmesi çekmeden şüphelenmeye yeterli olmaktadır. Damarlarda çekilme meydana geldiği halde kişi çoğu zaman fonksiyon kaybına uğramaz ancak aşırı ağrı hisseder. Performansında ciddi kayıplar oluşur ve özellikle çalışmalarında aksaklıklar görülür. Bacakta spazm, morarmalar görülebilir. Ağrının olduğu yerde veya diğer bölgelerde şişlikler oluşabilir.

Bacakta Damar Çekilmesi Neden Olur?

Bacaklardaki damarlarda görülen çekme durumunu tetikleyen birçok etken vardır. Elektrik çarpması, yüksek derecede yorgunluk, çeşitli kazalar, yaralanma, kasların zorlanması, darbe ve travmalar damarda çekilmelere neden olabilmektedir. Genel olarak baldır bölgesindeki kaslarda görülen bu durum ciddi sorunlara yol açabileceği için hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir.

Şiddetli ağrıların nedeni olan arter çekilmesinde ise özellikle kişinin ağır kaldırmasının yanı sıra spor esnasında yapılması gereken hareketleri yanlış yapması ve uzun süreler boyunca ayakta kalması bu çekilmeli tetiklemektedir.

Damar Çekilmesinde Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Damarlarımızda oluşan bu çekilmeler damarlara ciddi zararlar verebileceği için tespit edildiği her durumda doktora başvurulmalıdır. Özellikle çekilmenin oluştuğu bölgede şişlik, morarma ve fonksiyon kayıplarının yaşanması çekilmenin de ciddi olduğu anlamına gelmektedir.

Damar Çekmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Damar çekmesi için hangi bölüme gidilir konusunda bu sorunu yaşayan kişiler öncelikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne başvurmalıdırlar. Bu bölümde gerekli tetkik ve tedaviler uygulanabilmektedir. Ayrıca Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerinin yanı sıra Spor Hekimliği bölümüne de başvurulabilmektedir. Bu bölümler gerekli olan tedavi işlemlerini başlatabilmektedir.

Damar Çekmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her hastalıkta olduğu gibi damar çekilmelerinde de nedenin saptanması çok önemlidir. Doğru tedavi için neden meydana geldiğinin tespiti de büyük öneme sahiptir. Çekilmenin kramplardan dolayı oluştuğu durumlarda bacak sabit bir şekilde tutulması ve krampın geçmesi beklenir. Eğer kramp uzun süre varlığını koruyorsa kıl yolma veya iğne batırma yöntemleri denenmelidir. Diğer yandan kramp haricinde bir nedenden görülüyorsa bacak yukarı doğru kaldırılması ve soğuk kompleks uygulanmalıdır.

Tedavi için doktorlar öncelikle çeşitli egzersiz hareketleri verecektir. Bu hareketler eksiksiz ve söylenen periyotlarda yapılmalıdır. Ayrıca ilaçlarda tedavide büyük etkendir. İlaçlar tedavinin hazırlanma aşamasını oluşturur. Egzersiz ve ilaç tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda ise cerrahi operasyon tercihi kullanılır. Cerrahi müdahale sonrasında ise kişi oldukça dikkat etmeli ve verilen egzersizleri yapmalıdır. Tedavinin başarılı olması doktordan çok hastaya bağlıdır. Çünkü verilen ilaç ve egzersizlerin doğru ve yeterli yapılmaması tedaviyi yarım bırakmaktadır. İlaç ve egzersiz ile damarlardaki çekilme engellenebileceği gibi gerek görüldüğünde cerrahi müdahale de yapılabilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Damar Çekmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Sag arka baldir dan dizkapagima kadar cekme oluyor yatarken bacagimi kaldirirken sizi oluyor bu nedir ve hangi doktora görünmeliyim sigortaliyim

    Cevapla

Yorum yapın