Kan Tahlilinde Hamilelik Çıkar mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kadınlar üzerinde görülen bazı belirtiler hamilelik ile ilişkilendirilebilir. Hamile olmak isteyen veya istemeyen kişiler bu belirtileri gördüğünde heyecanlanabilir. Hamile olup olmadığını kesin olarak öğrenmek içinse bazı testler yapılabilmektedir. Ancak bu testlerin kesin sonuç vermesi için ilişkiden sonra belirli sürelerin geçmesi gerekmektedir. Hamilelik konusunda meraklarını gidermek isteyenler için kan tahlilinde hamilelik çıkar mı yoksa çıkmaz mı merak ederler.

kan testinde hamilelik cikar mi
Kan tahlilinde hamilelik çıkar mı ile ilişkili görsel.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikten şüphe edilmesinin ilk nedeni adet gecikmesi ile başlar. Normal periyotlarının dışına çıkaran belirli süreler adet görmeyen kadınlar hamilelikten şüphelenebilir. Genel olarak iki haftayı geçen adet gecikmelerinde hamilelikten şüphelenebilir. Ancak adet gecikmesi her zaman hamilelik anlamına gelmez. Kadın hormonlarında oluşan birçok etki adetin düzenini bozabilir. Kullanılan ilaçlar, stres, farklı hastalıklar gibi nedenlerden dolayı adette gecikme oluşabilir. Kesin tanı için test yapılmalıdır. Bu noktada adet görmeme ile ilgili hazırlamış olduğum yazıya “Adet Görmeme” linkine tıklayınız.

Çokça bilinen bir diğer sebep ise mide bulantısı ile görülen kusma. Gerçekten de hamile kadınlarda mide bulantısı ve kusmalar görülebilir. Eğer başka bir rahatsızlık yoksa ve mide bulantısının yanı sıra adet gecikmesi görülüyorsa hamilelik olasılığı yükselebilir.

Bu belirtilerin yanı sıra eskisinden daha kısa sürede yorulma, sürekli uyku isteği, göğüslerde şişliğin yanı sıra hassaslaşması, aşerme, kokulara karşı aşırı hassasiyet hamilelik belirtileri arasında yerini almaktadır.

Kan Tahlilinde Hamilelik Belli Olur mu?

Hamileliğin olup olmadığı testler ile ortaya çıkar. Eczaneden alınan testler bu iş için kullanılmaktadır. Ancak özellikle erken dönemlerde hamileliğin olup olmadığının tespiti için bu cihazlar yetersiz kalabilir. Bu nedenle kan tahlilinde hamilelik çıkar mı sorusu sorulur. Buna iki şekilde cevap verilmelidir. Hamile bir kadında B-hCG hormonunda yükselme görülür. Eğer test bu hormonun araştırılmasına yönelik ise hamilelik kan tahlilinde çıkar. Hamilelik ilişki sonrası ne zaman belli olur sorusuna cevaplar verdiğim yazıma “İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?” linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzman doktor eğer hamilelik şüphesi olan bir kadından farklı bir hastalığın tespiti için kan tahlili isterse ve bu kan tahlilinde B-hCG hormonu ölçülmüyorsa hamilelik kan tahlilinde çıkmaz. Önemli olan hamilelik hormonunun ölçülmesidir.

Kan Tahlilinde Hamilelik En Erken Ne Zaman Tespit Edilebilir?

Hamilelik şüphesi olan kişilerin kesin tanı istemesi ile kan testi yapılabilir. İdrar testleri de yapılmaktadır. Ancak gebelik hormonu öncelikle kanda belirmektedir. Daha sonrasında idrarda görülür. Bu nedenle daha erken teşhisin konuşmasını isteyen kişilerin kan tahlili yapması daha doğru olmaktadır.

Kan tahlili ile hamileliğin olup olmadığı en erken olması gereken adet gününden bir veya iki gün önce yapılması yeterlidir. Kan tahlilleri oldukça hassas testler olduğu için kişi eğer hamile ise kan tahlili ile kesin sonucu alabilir.

Hamilelik İçin Kan Tahlili Hangi Bölümde Yapılır?

Kendinize hamilelik ile ilgili belirtiler görüyorsanız ve hamilelik konusunda kesin tanı konulmasını istiyorsanız kan tahlili yaptırabilirsiniz. Kan tahlili için hangi bölüme gidileceğini konusunda kadın doğum veya kadın hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz. Uzman doktor sizin için test yapılmasını sağlayacaktır ve hamilelik hakkında kesin tanıyı bu şekilde alabilirsiniz.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik testi iki şekilde yapılmaktadır. Kan testi ve idrar testidir. Kan testini belirtiğimiz gibi hastanelerin kadın doğum bölümlerinden yapmanız mümkündür. Bunun için ilişkiden sonra adet gününüzden iki veya üç gün öncesinden yaptırabilirsiniz.

İdrar testleri ise eczanelerden alınarak yapılmaktadır. Bu testlerin doğru sonuç vermesi içinde adet gününüzden sonra en az 3 gün sonra yapılması gerekir. Ancak doğruluğunu artırmak için bu süreyi bir haftaya çıkarabilirsiniz.

İdrar Testinde Çift Çizgi ve Tek Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamilelik için idrar testini ilk defa yaptıracaklar bu cihazların nasıl çalıştığını bilmeye bilir. Kullanma talimatını okuduktan sonra cihazda çıkacak olan çizgiler hamile olup olmadığınızı söylemektedir. Cihazlarda iki olasılık vardır. Tek çizgi çıktığında hamilelik görülmemektedir. Eğer zamanında bu testi yapmışsanız ve tek çizgi çıkmışsa bu hamile olmadığınızı gösterir. Çift çizgi çıktığında ise bu durum kişinin hamile olduğunu gösterir. Bu noktada sık idrara çıkma ile ilgili yazımı okumak için “Sık İdrara Çıkma” linkine tıklayınız.

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Testi yaptıktan sonra eğer çizgilerden biri silikse ve net olarak görünmüyorsa bu durumda ise test yenilenmesi gerekir. Silik çıkması testi erken yaptığınız anlamına geldiği gibi hamile olmadığınız anlamına da gelir. Bu nedenle 3 veya 4 gün sonra tekrardan test yapmanız doğru olacaktır. Eğer bu cihazlarla yapılan testler sizler tatmin etmezse kan tahlili yaptırabilirsiniz.

Kan tahlili yaptırırken aç mı tok mu olmanız gerektiğini anlatan yazıma göz gezdirebilirsiniz. Yazı için “Kan Tahlili Yaptırmak için Aç Olmak Gerekir mi?” linkine tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın