Gebelik Testi için Hangi Bölüme Gidilir?

1
625

Bazı belirtiler ile gebelikten şüphelenilebilir. Bu belirtiler sonrasında ise gebeliğin kesin tanısının konulması içinse bazı testlerin yapılması mümkündür. Yapılacak olan bu testler sonrasında kişinin hamile olup olmadığı konusunda kesin teşhis konulabilmektedir. Ayrıca doktora gidilmeden de gebelik testinin yapılması mümkündür. Eczanelerden alınabilecek gebelik testleri ile gebelik kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Eğer kesin bir şekilde gebeliğin tespit edilmesi gerekiyorsa doktora başvurulabilir. Peki, gebelik testi için hangi bölüme gidilir?

gebelik testi hangi bolum
Gebelik testi sayesinde gebelik durumu tespit edilebilmektedir.

Gebelik Testi Ne Zaman Gerekir?

Gebelik testi ne zaman gerekir konusunda gebeliğin belirtilerinin yaşandığı durumlarda testin yapılması gerekir. Test ile kişinin yaşadığı belirtilerin bir gebelik durumunu yansıtıp yansıtmadığı anlaşılır. Gebelik belirtileri arasında en belirgin durum adet gecikmesidir. Gebe olan kişi adet görmez ve normal zamanda görmesi gereken adetin olmadığını fark eder. Bu tür durumlarda akla ilk olarak gebelik durumu gelmektedir. Bu belirtinin yanı sıra farklı tiplerde belirtilerde görülebilir.

Koku almakta hassasiyetin artması, halsizliğin yanı sıra sürekli uyku isteğinin olması, göğüste şişkinlik ve meme uçlarında koyulaşma, göğüslerin ayrıca hassaslaşması gibi belirtiler görülebilir. İler aylarda ise mide bulantıları gibi bir dizi belirti görülür. Genel olarak ilk zamanlarda gebelik belirtileri görülebilir. Bu gibi durumlarda kesin tanı için doktora başvurulabilir.

Gebelik Testi için Hangi Bölüme Gidilir?

Gebelik testi için hangi bölüme gidilir konusunda gebe olduğundan şüphelenen kişi Kadın Doğum bölüne başvurmalıdır. Bu bölümde yapılacak test sonucu kesin olarak tanı konulabilmektedir. En doğru ve kesin tanıyı almak için kan testinin yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan kan testi sonrasında yapılan değerlendirmeler ile kişinin hamile olup olmadığı konusunda kesin tanı konulmaktadır.

Gebelik Testi için Randevu Almak Gerekir mi?

Gebelik testi için randevu almak gerekir mi konusunda kişi test yaptırmak için hastanede kan tahlili alındığı saatlerde muayene olması yeterlidir. Bu konuda herhangi bir randevu alınması gerekmemektedir. Genel olarak hastaneler öğleden önce kan tahlillerini almakta ve öğleden sonra tahlilleri açıklamaktadır. Bu süre zarfı içerisinde yapılan başvurular sonrasında gebelik testi sonucu alınabilmektedir.

Gebelik Testi için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Gebelik testi için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda Kadın Doğum bölümünden randevu alınabilir. Randevu alınması kişinin randevu saatinde beklemeden gerekli testlerin yapılmasını sağladığı için oldukça büyük bir kolaylıktır. Kişi gebelik ile ilgili şüpheleri varsa en yakın hastanenin Kadın Doğum bölümünden randevu alabilmektedir. Daha sonrasında ise yapılacak kan testi için kan tahlili vermesi gerekmektedir. Gebelik testi için aç olunması gerekir mi sorusu da sorulabilmektedir. Gebelik testi yapılırken kişinin aç veya tok olması testin sonucunu etkilemediği için bu konuda herhangi bir şekilde aç veya tokluk şart koşulmamaktadır. Yapılacak olan kan testi kesin sonuç vererek kişinin hamile olup olmadığı tanısı konulmaktadır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here