INR

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

INR nedir? (Protrombin zamanı)

INR önemli bir tıbbi terim olmanın yanında, kanın pıhtılaşma süresiyle ilgili ölçü birimini ifade eder. Vücudumuzda pıhtılaşmadan sorumlu hücrelere trombositler adı verilir. Herhangi bir yaralanma, kesik meydana geldiğinde bu hücreler yaralanan bölgeyi tıkayarak kapatırlar bu sırada pıhtılaşmayı sağlayan proteinler devreye girerek yara üzerinde kalkan oluştururlar.

INR ne anlama gelir
INR testi ile lişkili görsel.

Protrombin zamanı(PT) bu sistemin normal çalışıp çalışmadığını, pıhtılaşma faktörünün yeterli olup olmadığını gösteren testlerden biridir. Bu testin farklı şekilde hesaplanmasıyla INR sonucu elde edilir. Protrombin zamanı çeşitli etkenlere bağlı olarak (örn. laboratuvar farklılığı) değişkenlik gösterebilir. INR ise uluslararası anlamda standart bir değeri ifade eder. Her koşulda aynıdır değişmez.

INR’nin normal değer aralığı nedir?

INR’nin Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen referans aralığı 0,8 ve 1.1 arasıdır. Birtakım sağlık sorunları yaşayıp çeşitli ilaçlar alan hastaların takibinde referans aralığı dışında değerler de normal değer olarak kabul edilebilmektedir. Örn. Kan inceltici bir ilaç olan Warfarin kullanımında olduğu gibi. Bu ilacın kullanımında normal aralık 2 ve 3 arası olağan olarak kabul görmektedir.

 Pek çok nedenden ötürü INR testinin yapılması gerekebilir INR testi hastanelerin Hematoloji bölümü tarafından yapılmaktadır. INR testi bir kan testi olduğu için damardan 4mm inip küçük bir tüpe kan aktarılarak yapılır. Test için aç veya tok olmanın önemi yoktur. Kanın tüpe dolum seviyesi önemlidir. Yanlış dolum yapıldığında sonuçlar olumsuz etkilenir.

Hangi durumlarda INR testi yapılır

l Pıhtılaşma unsurlarının yetersizliğine bağlı olarak görülen pıhtılaşma sorunlarının değerlendirilmesinde

l K vitamini eksikliğinin değerlendirilmesinde

l Karaciğer hastalıklarının değerlendirilmesinde

l Cerrahi operasyonlar öncesinde pıhtılaşma sisteminin değerlendirilmesinde

INR Yüksekliği nedir? Belirtileri nelerdir? Hangi durumlarda ortaya çıkar?

Kanın normalden yavaş pıhtılaşması halinde İNR değeri yüksek çıkar. INR yüksekliği aşağıdaki unsurlara bağlı olarak ortaya çıkar.

 • K vitamini eksikliği halinde ( k vitamini düzeyi dâhiliye hekimlerine başvurularak öğrenilebilir)
 • Kan kanseri
 • Yanlış beslenme, protein yetersizliği
 • Pıhtılaşmayı azaltan ilaçların kullanımı halinde veya yüksek dozda kullanılmaları durumunda
 • Yaralanma, düşük, doğum gibi hastanın fazla kan kaybettiği durumlarda
 • Karaciğer yetmezliği halinde
 • Birtakım genetik hastalıklara bağlı olarak örn.Hemofoli A,Christmas hastalığı gibi

INR yüksekliği tedavisi nasıl yapılır

INR yüksekliğinin hekim nezaretinde tedavisi k vitamini reçete edilerek yapılmaktadır. K vitamini 3 şekilde mevcuttur, birincisi yeşil yapraklı bitkilerden doğal yolla alınan k1 vitaminidir. Diğer adıyla fillokinon olarak bilir. K2 vitamini ise bağırsak florası tarafından üretilir. Hekim tarafından reçete edilen k3 vitamini sentetik bir bileşendir. Bu tedavi eşliğinde çoğu hastada pıhtılaşma seviyesinde düzelme görülür. Alınan Sonuçlar hastalara göre farklılık gösterebilir. Buna bağlı olarak doz alımı da değişecektir.

K vitamini tedavisinin gerekli görüldüğü farklı bir durumda Warfarin zehirlenmesinin söz konusu olduğu durumlardır. Warfarin’e bağlı doğan INR anormalisi düşük dozlarda k vitamini tedavisiyle giderilebilmektedir.

K vitamini kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kanama riski olan hastalarda uygulanmasıdır.

Birtakım beslenme önerileri de INR yüksekliğinin giderilmesinde etkin olabilmektedir.

 • Hayvansal ürünler et ve süt ürünleri gibi
 • Brokoli, kuşkonmaz, lahana, Brüksel lahanası gibi sebzeler
 • Kekik adaçayı gibi otlar
 • Avakado,nar ,üzüm, kuş üzümü gibi meyveler
 • Soya ürünleri ve kuru yemişlerde tedavi üzerinde etkilidir.

Düzenli aralıklarla INR ölçümü yaptırmak, alkol ve sigaradan uzak durmak, kullanılan ilaçları hekime bildirmek INR yüksekliğinin önüne geçmek için alınacak tedbirlerin başında gelir.

INR düşüklüğü nedir? Hangi durumlarda ortaya çıkar?

INR düşüklüğü

Kanın olması gerekenden daha hızlı pıhtılaşması durumunda INR düşüklüğü ortaya çıkmaktadır. INR düşüklüğünde kılcal damarlardaki pıhtılaşma yoğunlaşır bu durum enboli riskini de beraberinde getirebilmektedir

Hangi durumlarda ortaya çıkar

INR düşüklüğü görülen hastaların kılcal damarlarında ileri derecede pıhtılaşma görülür. Özellikle bazı kanser çeşitleri INR değerini düşürmekte etkendir bunların başında pankreas, kolon, yumurtalık kanserleri gelmektedir.

Farklı nedenlerle ortaya çıkan doku iltihaplanmaları da INR düşüklüğünde etken olabilmektedir, doku iltihabı halinde kan pıhtılaşma hızı artar fakat bu etmenler genellikle kendiliğinden ortadan kalktığı için testlerde çıkmazlar. Ayrıca östrojen tedavisi gören hastalarda da kan pıhtılaşma hızında artış görülmektedir. Doğum kontrol ilaçları da östrojen içerdiğinden INR düşüklüğüne neden olurlar.

Bunların dışında aşırı K vitamini kullanımı, sigara kullanımı, yatalak olma durumu, Diyabet, pıhtılaşma geçmişine sahip olmak, gebelik, obezite,hareketsizlik, yüksek tansiyon INR düşüklüğünün oraya çıktığı durumların başında gelir.

INR düşüklüğü tedavisi nasıl yapılır?

Antikoagülan (pıhtılaşmayı önleyici) ilaçlar INR düşüklüğü tedavisinde kullanılan yöntemlerin başında gelir. Pıhtı oluşumu yaralandığımızda ve ya kesiklerin meydana geldiği durumlarda doğal bir koruma sitemi olarak devreye girer, kan kaybını önler. Fakat istenmeyen, gereğinden yoğun pıhtılaşma kalp krizi ve felç riskini beraberinde getirebilmektedir. Antikoagülan tedavisi karaciğerde K vitamini etkinliğini azaltarak istenmeyen yoğunluktaki pıhtılaşmanın önüne geçmektedir. Tedavide uygun doz kullanımı son derece önemlidir aksi halinde yaralanmalarda aşırı kan kaybının önü açılabilir. tedavi süresince hastanın INR ölçümleri düzenli olarak yapılır.INR düşüklüğü tedavisinde ,INR normal referans aralığı genellikle 2-3 arası olarak belirlenir

Bunun dışındaki durumlarda besin takviyesi de INR düşüklüğü tedavisinde etkili olmaktadır. INR seviyesini yükselten besinlerin başında

 • Sarımsak
 • Balık yağı
 • Zencefil
 • Keten tohumu
 • Atkestanesi
 • Kırmızıbiber
 • Papatya
 • Zerdeçal
 • Kuşburnu

gelmektedir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın