Masif Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Masif tıp biliminde büyük, çok anlamında kullanılan bir terimdir. Tıpta bir kelimenin önüne eklenirse o durumun ne kadar büyük olduğunu ifade eder. Hemen örnekler vererek durumu açıklığa kavuşturalım. Örneğin masif hemoptizi dediğimiz zaman normal olarak değerlendirilenden daha fazla , çok kanama anlamı çıkar.

masif nedir
Masif büyük anlamında kullanılmaktadır.

Çok büyük miktarda, çok büyük oranda ya da çok büyük şiddette şeklinde kullanıldığı tıbbi alanlar vardır. Bu noktada bu hususla ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 11 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Masif Nedir?” üzerine 3 yorum

  • Merhabalar Sümeyye Hanım.
   Masif hareketi toplu hareket, büyük hareket ya da kütle hareketi olarak düşünebiliriz ancak tahmin edeceğiniz üzere cümle içerisinde anlam kazanır.
   Mutlu günler.

   Cevapla

Yorum yapın