( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Endoskopi için Hangi Bölüme Gidilir?

Halk arasında mideye hortum atmak ya da kamerayla içeri bakmak gibi ifadelerle anılan endoskopi işlemi aslında tıbbi hastalıkların teşhis edilebilmesi için çok önemli bir tanı aracıdır. Bu yazımda endoskopi işlemini kim yapar ya da endoskopi için hangi bölüme gidilir sorularına cevaplar vermeye çalışacağım. Aklınıza takılan hususlar olursa mutlaka yorum bölümünden yazınız, elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Endoskopi işlemi bazı hastalar için boğazdan hortum inmesi nedeniyle korkutucu olsa da aslında o kadar korkulması gereken bir işlem değildir. Ucunda kamera olan hortumun boğaz yoluyla mideye veya daha aşağılara inmesi ve buralara bilgisayar ortamında bakılması mantığına dayanır. Bu sayede ilgili kişinin hastalıkları var ise görülecek ve teşhis edilecektir. Peki endoskopi işlemi için hangi doktora başvurulmalıdır?

endoskopi icin hangi bolme gidilir
Endoskopi düşünüldüğü gibi korkunç bir işlem değildir.

Endoskopi istenen birden fazla bölüm vardır. Yani sadece bir bölüm endoskopi ister şeklinde bir bilgi vermek tamamen yanlış olacaktır. Hastalığınızın durumuna göre başvurulan tıbbi branşlardan herhangi biri endoskopi isteyebilir. Örneklerle devam edelim.

En basitinden bir mide yanması ya da mide ekşimesi olan hasta sıklıkla dahiliye veya gastroenteroloji bölümüne başvurur. Gastroenteroloji bölümü hekimi hastayı muayene eder, tıbbi geçmişini sorgular ve gerekli görürse endoskopi yoluyla mideye bakılmasına karar verir. Bu noktada gastroenteroloji bölümünün baktığı hastalıklar başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum.

Bazen halk arasında sağdan soldan duyma bilgilerle bende mideme baktırayım veya endoskopi yaptırayım şeklinde düşünceler olmaktadır. Endoskopi işlemi başvurularak yaptırılan bir işlem değildir. Bu nedenle sadece ilgili bölümün uzman hekimi uygun görürse yapılabilir.

Bir diğer endoskopi yapan bölüm ise genel cerrahidir. Genel cerrahi hekimleri muayeneleri sonrasında uygun görmeleri halinde endoskopi işlemini yapabilirler. Bu noktada genel cerrahi bölümünün baktığı hastalıklar yazımı okumanızı öneririm.

Özetleyecek olursak gerekli görülmesi durumunda endoskopi işlemini genel cerrahlar ve gastroenterologlar yapacaktır.

Bu konuyla alakalı olarak kendi durumunuzu konunun altındaki yorum bölümüne yazarsanız sizin için en doğru yönlendirmeyi yapmaya çalışacağım. İletişime geçmekten çekinmeyiniz.

(Bu yazı ilk defa 4 Ekim 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 30 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın