Cam Batması için Hangi Doktora Gidilir?

0
402

Cam batması acil olarak müdahale edilmesi gereken durumlardan biridir. Çeşitli nedenlerden dolayı cam batması gerçekleşmiş ise bu durumda doktora başvurmak gerekir. Bunun en önemli sebeplerinden biri cam batması sonrasında deri altında cam kalma olasılığıdır.

ayaga cam batmasi hangi brans
Ayağa cam batması için hangi bolume gidilir ile illşkili görsel.

Cam batması sonrasında ilk müdahaleyi bu konuda bilgili bir kişinin yapması da önemlidir. Eğer böyle bir imkan  yoksa ilk yardım hizmeti için başvurulmalıdır. Peki, cam batması için hangi doktora gidilir?

Cam Batması Sonrası Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Cam batması sonrası ne zaman doktora gidilmelidir konusunda eğer imkan varsa en kısa sürede doktora başvurulması önemlidir. Bunu iki nedeni vardır. Bu nedenlerden biri cam batası sonrasında deri altında cam kalma olasılığıdır. Diğer bir nedeni ise cam batma sonrasında yaranın enfeksiyon kapma riskidir. Eğer doğru bir şekilde cam battığı yerden çıkarılmazsa cam deri altında kalabilir. Bu tip durumlarda deri altında kalan cam daha büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Eğer cam batması sonrasında gerekli temizleme işlemleri yapılmazsa da enfeksiyon sorunları ile karşılaşılabilir. Özellikle yaşam alanı dışındaki kirli ortamda bulunan camların batması durumlarında enfeksiyon kapma olasılığı daha yüksektir. Bu tip durumlarda deri üzerinde enfeksiyon belirtileri oluşabilir. Bu nedenle cam batması ile karşılaşıldığında ilk yapılması gereken ilk yardım müdahalesidir. Daha sonra ise acil olarak doktora başvurarak gerekli olan tıbbi işlemlerin yapılmasını sağlamaktır.

Cam Batması için Hangi Doktora Gidilir?

Cam batması olayı gerçekleştikten sonra cam batması için hangi doktora gidilir sorusunu merak edenler Genel Cerrahi bölümüne başvurmalıdır. Genel cerrahi bölümü gerekli olan işlemleri acil olarak yapacaktır. Genel olarak acil bölümlerinde bu konun ile ilgili hekimler hazır olarak bulunmaktadır. Bu nedenle bu tip durumlarda hızlı bir şekilde müdahale edilme imkanı da ortaya çıkmaktadır.

Cam Batmasına Hangi Doktor Bakar?

Cam batmasına hangi doktora bakar konusunda Genel Cerrahi bölümü gerekli tedavi işlemlerini yapacaktır. Bazı durumlarda yaranın derin olması nedeni ile dikiş atılması söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda müdahale Genel Cerrahi tarafından uygulanabileceği gibi gerek duyulduğu zamanlarda Plastik Cerrahinin de bu konuda tedavi gerçekleştirmesine ihtiyaç duyulabilir. Bu tip durumlarda atılan dikiş yöntemleri ve adetleri doktor tarafından belirlenerek gerçekleştirilmektedir.

Cam Batması Sonrasında Dikişi Hangi Doktor Atar?

Dikiş atma konusunda cerrahi bölüm uzmanlarında sağlık hizmeti alınmalıdır. Doktorlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra yarar üzerine atılacak dikişin cinsini ve adedini belirlemektedir. Dikiş işlemleri ise yaranın büyüklüğüne göre değişmektedir. Ayrıca cam eğer deri altında kalmışsa bu tip durumlarda doktor müdahalesinin önemi de oldukça önemli bir hale gelmektedir. Dikiş atılması ve alınması ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dikiş atılma sonrasında ise doktorun belirlediği süreler içerisinde gerekli pansuman işlemlerinin yapılması gerekir. Dikiş daha sonra zamanı geldiğinde ise hastane ortamında dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here