Cam Batması için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Cam batması acil olarak müdahale edilmesi gereken durumlardan biridir. Çeşitli nedenlerden dolayı cam batması gerçekleşmiş ise bu durumda doktora başvurmak gerekir. Bunun en önemli sebeplerinden biri cam batması sonrasında deri altında cam kalma olasılığıdır.

ayaga cam batmasi hangi brans
Ayağa cam batması için hangi bolume gidilir ile illşkili görsel.

Cam batması sonrasında ilk müdahaleyi bu konuda bilgili bir kişinin yapması da önemlidir. Eğer böyle bir imkan  yoksa ilk yardım hizmeti için başvurulmalıdır. Peki, cam batması için hangi doktora gidilir?

Cam Batması Sonrası Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Cam batması sonrası ne zaman doktora gidilmelidir konusunda eğer imkan varsa en kısa sürede doktora başvurulması önemlidir. Bunu iki nedeni vardır. Bu nedenlerden biri cam batası sonrasında deri altında cam kalma olasılığıdır. Diğer bir nedeni ise cam batma sonrasında yaranın enfeksiyon kapma riskidir. Eğer doğru bir şekilde cam battığı yerden çıkarılmazsa cam deri altında kalabilir. Bu tip durumlarda deri altında kalan cam daha büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Eğer cam batması sonrasında gerekli temizleme işlemleri yapılmazsa da enfeksiyon sorunları ile karşılaşılabilir. Özellikle yaşam alanı dışındaki kirli ortamda bulunan camların batması durumlarında enfeksiyon kapma olasılığı daha yüksektir. Bu tip durumlarda deri üzerinde enfeksiyon belirtileri oluşabilir. Bu nedenle cam batması ile karşılaşıldığında ilk yapılması gereken ilk yardım müdahalesidir. Daha sonra ise acil olarak doktora başvurarak gerekli olan tıbbi işlemlerin yapılmasını sağlamaktır.

Cam Batması için Hangi Doktora Gidilir?

Cam batması olayı gerçekleştikten sonra cam batması için hangi doktora gidilir sorusunu merak edenler Genel Cerrahi bölümüne başvurmalıdır. Genel cerrahi bölümü gerekli olan işlemleri acil olarak yapacaktır. Genel olarak acil bölümlerinde bu konun ile ilgili hekimler hazır olarak bulunmaktadır. Bu nedenle bu tip durumlarda hızlı bir şekilde müdahale edilme imkanı da ortaya çıkmaktadır.

Cam Batmasına Hangi Doktor Bakar?

Cam batmasına hangi doktora bakar konusunda Genel Cerrahi bölümü gerekli tedavi işlemlerini yapacaktır. Bazı durumlarda yaranın derin olması nedeni ile dikiş atılması söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda müdahale Genel Cerrahi tarafından uygulanabileceği gibi gerek duyulduğu zamanlarda Plastik Cerrahinin de bu konuda tedavi gerçekleştirmesine ihtiyaç duyulabilir. Bu tip durumlarda atılan dikiş yöntemleri ve adetleri doktor tarafından belirlenerek gerçekleştirilmektedir.

Cam Batması Sonrasında Dikişi Hangi Doktor Atar?

Dikiş atma konusunda cerrahi bölüm uzmanlarında sağlık hizmeti alınmalıdır. Doktorlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra yarar üzerine atılacak dikişin cinsini ve adedini belirlemektedir. Dikiş işlemleri ise yaranın büyüklüğüne göre değişmektedir. Ayrıca cam eğer deri altında kalmışsa bu tip durumlarda doktor müdahalesinin önemi de oldukça önemli bir hale gelmektedir. Dikiş atılması ve alınması ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dikiş atılma sonrasında ise doktorun belirlediği süreler içerisinde gerekli pansuman işlemlerinin yapılması gerekir. Dikiş daha sonra zamanı geldiğinde ise hastane ortamında dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Cam Batması için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba bnm ayağıma yaklaşık bir ay önce bir cam parçası battı küçük diye doktora gitmedim kendim çıkardım iyileşti gibiydi ama bu aralar ağrıyor ve şişmiş basamıyorum ayağımın üstüne hangi bölüme gitmeliyim aceba

  Cevapla
  • Merhabalar Hasret Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Anlattığınız durum için ilk önce aile hekiminize gitmeli ve muayene olmalısınız. Gerekli yönlendirmeyi aile hekiminiz sağlayaacaktır.
   Eğer aile hekiminize ulaşamıyorsanız ya da gitmek istemiyorsanız (önermem!) içeride parça ya da yaranın durumuna göre genel cerrahiye gitmeniz gerekebilir. En doğrusu aile hekiminize muayene olmanızdır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Benim iki üç ay oldu cam battı acile gittim biraz çıkardılar biraz kaldı içinde dedi ağrısı devam ederse randevu alın.nerde randevu alacaz hangi bölüme gitmeliyim teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Yahya Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Normal şartlar altında hekiminiz camın bir kısmının içeride kalmasına müsaade etmeyecektir. İçeride kalan yabancı cisimler ilgili bölgede şişlik ve kızarıklık şikayetleri ile başlayan enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Lütfen bu durumu ciddiye alınız. Sizin yapmanız gereken öncelikle aile hekiminize giderek muayene olmaktır. İlgili bölgeyi gösterip hekiminizin duruma hakim olmasını sağlayınız. Aile hekiminizin yönlendirmesine göre enfeksiyon hastalıkları, genel cerrahi, cildiye, dahiliye gibi bölümlere başvurabilirsiniz ancak en doğru bölümün tespit edilebilmesi için aile hekiminize mutlaka yarayı gösteriniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Dr.Erhan Yavuz hocam ayağıma cam battı ben şeker hastasıyım 4dikis atıldı acilde ama ayağım ilesmiyur. Ayağım 3haftadir cam batması ama halen ara sıra kan geliyur dikişli olmasına rağmen hocam ne yapmalıyım sizce bi öneride bulunursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

    Cevapla
    • Merhabalar Rıdvan bey, öncelikle geçmiş olsun.
     Şeker hastalarında bildiğiniz üzere yara iyileşmeleri gecikebilmektedir. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda ayak bakımınızı en üst seviyelerde yaparak bu süreci atlatabilirsiniz. Mutlaka muayene olduğunuzu doktorunuzun verdiği önerilere harfiyen uyunuz.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla

Yorum yapın