Dikiş Aldırmak için Hangi Doktora Gidilir?

0
2

Dikiş Aldırmak için Hangi Bölüme Gidilir?

Deriye dikiş, ameliyat veya çeşitli olaylar sonucu oluşan kesiler nedeni ile atılır. Üç çeşit dikiş türü vardır. Emilen dikişler olarak bilinen Absorbable, vücut tarafından emilebilen bir yapıya sahiptir. Belirli bir süre sonra dikişler kendiliğinden emildiği için dikiş aldırmak gerekmez. Tam tersi özelliğe sahip olan emilemeyen dikiş yani Non-absorbable dikiş atma yönteminde ise dikişler kendiliğinden yok olmaz, müdahale ile alınması gerekir. Bu yöntemle atılan dikişlerde dikiş aldırmak için hangi bölüme gidilir konusunda ise farklı seçenekleri kullanabilirsiniz.

acilde ve aile hekimleri dikis alabilir mi
Acilde ve aile hekimliklerinde dikiş alınır mı ile ilişkili görsel.

Bu iki dikiş yönteminin yanı sıra emilemeyen ve vücutta ömür boyu kalıcı dikişlerde vardır. Damarların bağlanması gibi durumlarda kullanılan dikişler ise hiç alınmaz.

Dikişler Ne Zaman Alınır?

Eğer dikiş emilemeyen yöntemle atılmışsa bu durumda dikişlerin belirli bir süre vücutta kalması ve daha sonra alınması gerekir. Dikişler ortalama olarak yüz bölgesi için 3 ila 5 gün, baş veya boyun bölgesi için 5 ila 7 gün, kol ve bacaklarda 6 ila 10 gün, eklem yerlerinde 10 ila 14 gün, ön ve arka gövdede ise 6 ila 12 gün vücutta kalması gerekmektedir.

Süreler ortalama olarak verilir. Bunun nedeni ise insanların vücutlarında kara kapanma sürelerinin farklı olmasıdır. Örneğin şeker hastalarında yara kapanma süresi arttığı için buna bağlı olarak dikişlerin alınma süresi de artmaktadır.

Sağlık Ocakları Dikiş Alır mı?

Dikişlerinizin alınma zamanının geldiğini doktor karar verecektir. Genel olarak dikişi atan hastane, dikişleri aldırmanız için sizi kendi hastanelerine çağırmaktadır. Ancak bazı durumlarda hastalar hastanelere gidemediği için en yakın sağlık ocaklarına başvurmak istemektedir. Bu durumda sağlık ocakları dikiş alır mı sorusu ortaya çıkmaktadır. Sağlık ocaklarında dikiş alınabilmektedir.

Bu konuda uzman olan doktorlar tarafından yapılacak müdahale neticesinde dikişlerinizi aldırabilirsiniz. Dikiş alırken herhangi bir acının duyulmaması için dikişin doğru yöntemlerle alınması önemlidir. Genel olarak acısız olarak sonuçlanır ve herhangi bir anestezi yöntemine gerek duyulmaz. Dikişlerin alınması sonrasında ise dikiş bölgesini steril tutmaya özen göstermeniz yeni kapanmış olan yaranın olumsuz durumlarla karşılaşmaması için önemlidir.

Aile Hekimleri Dikiş Alır mı?

Aile hekimlerinin görevlerinin başında yakın çevresinde kendisine kayıtlı olan aileler ile ilgili ilk tanı ve gözlemleri yaparak gerekli sevk işlemlerini yapmak gelir. Dikiş aldırmak ise cerrahi bir müdahaledir. Aile hekimleri dikiş alır mı sorusuz ise aile hekimi ile dikişi aldırmak isteyenlerin sorduğu bir sorudur. Aile hekimleri dikiş alma konusunda sizleri yönlendirecektir.

Sağlık ocağında cerrahi müdahale yapabilecek doktorların bulunması durumunda steril bir şekilde dikişlerin alınması için gerekli talimatları verecektir. Eğer sağlık ocağında o an için dikiş alabilecek doktorun bulunmaması durumlarında ise sizin hastaneye sevkinizi sağlayarak dikiş alma operasyonunun sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli adımları atacaktır.

Acilde Dikiş Alınır mı?

Deriye atılan dikişler belirli bir süre sonra alınmalıdır. Dikişin alınma zamanı gelmişse fazla beklemeden dikişlerin alınması önemli bir husustur. Dikiş alınma zamanı gelmiş ancak hastanelerin açık olmadığı bir zamanda mesai saatlerini bekleyebilirsiniz. Ancak bazı acil durumlar söz konusu olabilmektedir. Dikiş atılan yerde enfeksiyonun kapmış olması, dikişin deride çok durması ile oluşan sorunlar gibi birçok durum sizin acil olarak dikişin aldırmanıza neden olacaktır.

Günümüzde acil servisler geniş kapsamlı hizmet vermektedir. Acilde dikiş alınır mı konusunda bu acil durumlarda ortaya çıkmaktadır. Acil servisler yaşanılan bu durumlara karşı dikişlerin alınması ve ilk müdahalenin yapılması için gerekli olan bütün işlemleri yaparak dikişlerin alınmasını sağlamaktadır.

Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here