Tıbbi Bir Terim Olan “Anamnez” Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Anamnez tıpta bir hastanın tüm tıbbi geçmişi olarak tanımlanan tıbbi bir terimdir. Temel olarak anmak kelimesinden köken almaktadır. Türkçe’de ki tam karşılığı bir hastanın tıbbi kayıtlarının tamamıdır. Sağlık profesyonelinin hastanın tıbbi dosyasını oluşturmak amacıyla hastaya doğrudan sorduğu geçmiş hastalık bilgileridir. Doğru bir şekilde alınan anamnez hastalığın tanısı koyulurken yardımcı olur. Anamnez almak deyimini özellikle tıp fakültesi öğrencileri ve mezunları sıkça duymuşlardır.

Sayın Ömer Hoca’nın hazırlamış olduğu detaylı anamnez yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka göz gezdiriniz.

(Bu yazı ilk defa 21 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın