Arex Ağrı Kesici: Kullanımı, Yan Etkisi ve Tüm Bilgiler

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Arex ağrı kesici romatizmal hastalıklar, kas iskelet sistemi ağrıları, diş ağrısı, baş ağrısı, adet ağrısı, ateş gibi durumların tedavisinde kullanılan içerisinde etken madde olarak deksketoprofen bulunduran bir ilaçtır. Steroid özellik göstermeyen anti inflamatuar ilaç grubundan olan Arex’in 25 mg ve 50 mg’lık formları bulunmaktadır. Analjezik, anti piretik, anti inflamatuar özelik göstermektedir.

Arex etken maddesi deksketoprofen’e eşdeğer deksketoprofen trometamol‘dür.

Arex muadili ilaçlar aşağıda liste şeklinde verilmiştir:

  1. Arveles
  2. Dexiren
  3. Rastel
  4. Ketavel
  5. Dexofen
  6. Leodex
  7. Deksalgin
  8. Elektra
  9. Dexpro

Tüm bu eşdeğer ilaçlarda olduğu gibi Arex ağrı kesicinin de bazı yan etkileri bulunmaktadır. Yan etkilerini tablo şeklinde sizler için hazırladım.

Yan EtkisiYaygınlık Durumu
Baş ağrısıYaygın
Mide bulantısıYaygın
KusmaYaygın
İshalYaygın
Karın ağrısıYaygın
HazımsızlıkYaygın
Mide yanmasıYaygın
Mide ülseriSeyrek
Gastrointestinal kanamaSeyrek
Baş dönmesiYaygın
UyuşuklukYaygın
Görme bozukluklarıSeyrek
Ciltte döküntüSeyrek
Alerjik reaksiyonlarSeyrek
AstımSeyrek
AnjiyoödemSeyrek
AnafilaksiÇok Seyrek
Karaciğer hasarıÇok Seyrek
Böbrek hasarıÇok Seyrek
Kalp yetmezliğiÇok Seyrek
Serebral kanamaÇok Seyrek
İnmeÇok Seyrek

Hamilelik döneminde arex kullanımı kısıtlı olan bir ilaçtır. Gebelik kategorisi C olan bir ilaç olmasından ötürü eğer hamileyseniz sadece kadın doğum hekimine muayene olmalı ve uygun görüp reçete etmesi halinde kullanmalısınız.

Emzirme döneminde ise anne sütü yoluyla bebeğe geçerek bebeğin normal vücut fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesine sebebiyet verebileceğinden sadece hekiminiz reçete etmesi halinde kullanmalısınız. Aksi halde kullanmayınız.

arex ağrı kesici nasıl kullanılır
Arex 25 ve 50 mg çeşitleri olan etkili bir ağrı kesicidir.

Arex içildikten 30 dakika sonra etkisi görülmeye başlanır. Ortalama olarak 4 ile 6 saat sonra etkisi pik noktaya ulaşır ve azalmaya başlar.

Bir gün içerisinde eğer ilaç 25 mg ise 8 saat ara ile verilebilir ancak günlük maksimum doz olarak 75 mg aşılmamalıdır. Tek seferde 50 mg üzerine çıkılmamalıdır. Tüm bu verdiğim bilgiler doktorunuzun reçetesinde aksi belirtilmediği sürece rutin uygulamalardır.

Hastanın durumuna göre aç karnına veya tok karnına tüketilebilir. Yemeklerden 30 dakika önce ya da 2 saat sonra tüketilebilir. Eğer mide problemleri yaşıyorsanız tok karnına tüketmeniz daha iyi olabilir.

Arex 25 mg ve 50 mg ilaçlarıyla ilgili olarak aklınıza takılan bir husus varsa yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın