Dexpro Ağrı Kesici Ne İşe Yarar?(İlaç Hakkında Tüm Bilgiler)

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dexpro ağrı kesici, adet dönemi ağrıları, kas ağrıları, diş ağrıları başta olmak üzere vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan ağrıların giderilmesi amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Etken maddesi deksketoprofendir. İçerisindeki etken maddeden ötürü ortalama 30 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlar. Birkaç saat içerisinde etkisi en yüksek seviyeye ulaşır ve zaman içerisinde azalarak kaybolur.

Dexpronun kullanılmaması ve kullanılırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Hemen maddeler halinde bunlardan bahsedeyim.

 • Deksketoprofene karşı allerjiniz varsa ilacı kullanmayınız.
 • Mide kanaması geçmişiniz ve diğer mide rahatsızlıklarınız varsa kullanmayınız.
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit hastalığı varsa kullanmayınız.
 • Ciddi kalp, karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa kullanmayınız.
 • Kanama bozukluğunuz varsa kullanmayınız.
 • 18 yaşının altındaysanız doktorunuz reçete etmediği sürece kullanmayınız.

Hamilelik ve emzirme döneminde anneler sadece doktorları uygun görüp reçete ederse kullanmalıdırlar. Dexpro anne karnından kan yoluyla bebeğe geçip kalıcı zararlar verebilir. Aynı şekilde emzirirken anne sütü ile bebeğe geçip istenmeyen etkilere sebebiyet verebilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece günde Dexpro 25 mg’lık 2 tableti aşmamaya özen gösteriniz. Eğer ağrınız tüm gün devam ediyorsa 25 mg’lık tableti ikiye bölerek 6 saatlik aralıklarla kullanabilirsiniz ancak bunu doktorunuz bu şekilde önerirse uygulayabilirsiniz.

dexpro ağrı kesici
Analjezik, anti piretik, anti inflamatuar etkisi bulunmaktadır.

Hapı ağzınıza attıktan sonra en az 1 bardak su içiniz. Bol su ile tüketilmesi daha doğru olacaktır. Dexpro aç karnına alındığında daha hızlı etki gösterecektir. Doktorunuzun reçetesinde aksi belirtilmediği sürece aç karnına reçete edildiyse yemeklerden en az 30 dakika önce içiniz. Tok karnına reçete edildiyse yemeklerde 2 saat sonra almanız daha yerinde bir karar olacaktır.

Günlük maksimum doz olarak 50 mg deksketoprofen kullanımını aşmamaya özen gösteriniz. Günlük doktor reçetesi ile alınabilecek maksimum dozu 75 mg’dır. Fazla içildiğinde vücutta veya organlarda hasar bırakabilir.

Yine hekiminizin uygun görmesi şartıyla tek seferde 2 hap yutabilirsiniz. Yani toplamda 50 mg almış olacaksınız.

Aşağıdaki tabloda yan etkilere kısaca değindim. Dexpro kullandıktan sonra aşağıda yer alan yan etkilerden birisi ortaya çıkarsa ilacı kullanmayı bırakıp en yakın acil servise başvurmalısınız.

Yaygın Yan EtkilerYaygın Olmayan Yan EtkilerSeyrek Yan Etkiler
Baş ağrısıİshalAlerjik reaksiyonlar (deri döküntüsü, kaşıntı)
Mide ağrısı veya rahatsızlıkBulantıKarın ağrısı veya kramplar
HazımsızlıkKusmaMide yanması
İştah kaybıKabızlıkKusma veya ishalde kan
YorgunlukÜst karın ağrısıHalsizlik
Uyku düzensizlikleriGaz veya şişkinlikAnemi (kan yetersizliği)
SinirlilikKaraciğer enzimlerinde yükselmeHipertansiyon (yüksek tansiyon)
Cilt döküntüleriİdrar renginde değişiklikDüşük kan şekeri (hipoglisemi)
Kızarıklık veya terlemeKurulukSolunum zorluğu
Ağız kuruluğuAğız ülserleriKalp çarpıntısı
AnksiyeteGöz enfeksiyonlarıGöz tahrişi veya rahatsızlık
Gözlerde kurulukİşitme problemleriBaş dönmesi
Kulak çınlamasıKan basıncında artışDeri veya gözlerde sararma (sarılık)

Son olarak eşdeğer ilaç konusuna değineceğim. Dexpro muadilleri şunlardır:

 1. Arveles 25 mg 20 tablet
 2. Dexiren 25 mg 20 tablet
 3. Rastel 25 mg 20 tablet
 4. Ketavel 25 mg 20 tablet
 5. Leodex 25 mg 20 tablet
 6. Deksalgin 25 mg 20 tablet
 7. Elektra 25 mg 20 tablet
 8. Dexofen 25 mg 20 tablet

Bu ilaçla ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu ve durumu en altta bulunan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın