Yanakta Kızarıklık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Çok sıcağa maruz kalma veya çeşitli zamanlarda utanma duygusu oluştuğunda yanaklarımızda kızarıklıklar oluşur. Ani kızarmaların yanı sıra bazı durumlarda kızarıklıklar süreklilik kazanabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşanlar yanakta kızarıklık için hangi bölüme gidilir sorusunu sorarlar. Kızarıklığın nedenine göre doğru bölümü seçebilirsiniz.

yanakta kizarikliga hangi bolum bakar
Yanakta kızarıklık için hangi doktora gidilir sorusu genellikle hastalar tarafından araştırılır.

Yanakta Kızarıklık Nedenleri

Kızarıklıklar iki şekilde ayırt edilebilir. Yanakta oluşan kızarıklıklar öncelikle ani etkilere karşı vücudun etkisi ile ortaya çıkar. Bu kızarıklıklar günlük yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız durumlardan biridir. Psikolojik olarak rahat olmadığımız ortamlarda yanaklarda kızarıklık görülebilir. Genel olarak sinirlerimizin gerildiği veya utanma duygusunun ortaya çıktığı anlarda yanaklarımızda kızarmalar oluşur. Psikolojik etkilerin yanı sıra fiziksel bazı aktivitelerde anlık olarak yanaklarda kızarıklığın oluşmasına neden olur. Spor, soğuk veya sıcak havada geçici kızarıklıkların nedenidir.

Geçici kızarıklıkların yanı sıra kalıcı ve sürekli devam eden kızarıklıklar insanları daha çok rahatsız etmektedir. Kalıcı kızarıklıkların nedeni ise çok geniştir. Bazı insanlarda genetik yapılarından dolayı yanaklarda kalıcı kızarıklık görülebilir. Bu kızarıklıklar yüzün belirli bölgelerinde oluşabileceği gibi tamamında da oluşabilir. Nedenleri arasında Roza yani Bazen Rosaea hastalığı kızarıklık nedenleri arasında görülür. Diğer yandan insanlar sürekli olarak bir stres hali mevcutsa buda devamlılık görülmesinin nedenidir.

Kalıcı ve hiç gitmeyen kızarıklıklarda ise altta yatabilen bir hastalık olabileceği gibi hiçbir hastalığın olmamasına karşı da görülme ihtimali vardır.

Yanakta Kızarıklık İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ani veya kalıcı yanakta kızarıklık için hangi bölüme gidilir konusunda farklı bölümler bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Geçmeyen bir kızarıklık varsa Dermatoloji bölümüne başvurulmalıdır. Uzmanlar sizlerin yanaklarınızdaki kızarıklığa göre krem verebileceği gibi maske veya gerekli görüldüğü durumlarda lazer tedavisini tercih edebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz bazı nedenlerin psikolojik olması nedeni ile Psikiyatri bölümüne de sevk edilebilirsiniz. Bu konuda uzman olan doktorlardan alacağınız tedavi ile psikolojik etkiler ile oluşan kızarmaların önüne geçmeniz için çalışılır.

Ani kızarıklıklar veya sadece küçük bir bölümde oluşan kızarıklar içinde psikolojik destek alabileceğiniz gibi lazer tedavisinden de yararlanma söz konusu olabilir.

Yanakta Kızarıklığın Yanında Yanma Neden Olur?

Yanakta kızarıklık görenlerin bazıları ise yanma şikayetinde de bulunurlar. Yanmanın genel nedeni sinir bölgesinde oluşan hasardır. Sinir bölgesine yapılan baskılar kızarıklığın yanı sıra yanmanın da meydana gelmesine neden olur. Bu durumun ise çeşitli nedenleri vardır. Özellikle şeker hastaları, diyabetik tepkiler ve nörolojik sorunlar yüzde yanmanın oluşmasına etki eder. Kızarıklığın yanında yanmalar genel olarak sinirsel sorunlardan ortaya çıkar.

Beslenmede görülen eksikliklerde sorunların oluşmasına neden olur. Düzensiz beslenmek her hastalıkta olduğu gibi yanakta kızarıklık ve yanma gibi sorunlar içinde önemlidir. Çünkü düzensiz beslenen kişilerin sinir sisteminin yıpranması daha hızlı meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de yanma hissinin oluşması daha hızlı meydana gelir. Ayrıca alkol, sigara veya uyuşturucu maddesi kullananlarda bu tepkiler daha sık görülür.

Yanakta Kızarıklık Tedavisi

Tedavi için sizlere belirttiğimiz bölümlere başvurmanız çok önemlidir. Hem kalıcı hem de geçici olan kızarıklarda doktor desteği almanız bu durum ile mücadele etmeniz için önemli olduğu gibi altta yatan herhangi bir sebep varsa onunda bulunması için gerekli bir durumdur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Yanakta Kızarıklık İçin Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba hocam toplulukta aniden yüzüm kızarıyor çok utanıyorum hangi ilaçları yada hangi doktoru önerirsiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Zeynep Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durum için psikiyatri bölümüne giderek muayene olmanızı öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın