Unsatüre Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Unsatüre tıp biliminde doygunluğa ulaşmamış ya da doymamış anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Satüre ise doygunluğa ulaşmış manasındadır. Doygunluk değeri ölçümlerinde ise satürasyon değeri ölçülür. Bunun en güzel örneklerinden biri transferrin satürasyonudur. Peki unsature ne demek ?

Özetle unsatüre doygun olmayan durumları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu terim ile ilgili aklınıza takilanlari veya merak ettiklerinizi alt tarafta bulunan yorumlara yazabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın