Sol Testis Ağrısı

1
1069

Sol Testis Ağrısı Nedir?

Sol testis ağrısı nedir konusunda birçok neden söylenebilir. Testislerde oluşabilecek sorunlarda sadece sol testisi etkileyen belirgin bir hastalık yoktur. Çeşitli hastalıklardan dolayı erkeklerde sol testis ağrısı veya sağ testis ayrı ayrı ağrı görülebileceği gibi her ikisinde de aynı anda ağrı görülebilmektedir. Ağrı geçici olarak oluşan sorunlar nedeni ile oluşabileceği gibi ciddi hastalıklar nedeni ile de meydana gelebilmektedir.

sol testiste agri
Sol testis ağrısı ile ilişkili görsel.

İki durum arasında ayrımın çok iyi bir şekilde yapılması ve gerek duyulduğu zaman doktora gecikmeden başvurulması önemlidir. Çünkü testis sorunlarının tedavisi yapılmazsa testislerde kalıcı sorunlar oluşabilir. Şekil bozukluklarından testisin tamamen küçülmesi veya işlevini kaybetmesi gibi sorunlarla karşılaşılma ihtimali vardır. Bu nedenle ağrı hissedildiğinde doktor kontrolü önemi büyüktür.

Sol Testis Ağrısı Neden Olur?

Sol testis ağrısı neden olur konusunda bir dizi hastalık sayılabilir. Testise alınan darbe, dar kıyafetler giymek, uzun süre tuvalete çıkmamak gibi nedenlerden dolayı testislerde ağrı oluşabilir. Bu ağrı nedenlerinin yanı sıra çeşitli hastalıklardan dolayı da ağrılar oluşabilir. Sol testise dokununca ağrı özellikle bu tür hastalıkların görülmesinde meydana gelebilmektedir.

Nadir olarak görülse de ağrı nedenlerinden biri testis kanseridir. Yaralanma sonucu oluşan testis bükülmesi testislere yeterli kanın gitmesini engeller ve ağrı oluşur. Darbe özellikle kın çıbanına neden olmaktadır. Epididimit gibi enfeksiyon hastalıkları nedeni ile oluşabileceği gibi varikosel, orşit veya böbrekte taş olması nedeni ile de sol testiste ağrılar görülebilmektedir. Bu hastalıklar olukça ciddi olduğu için doktor muayenesi gerekir.

Sol Testis Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol testiste ağrı görüldüğünde aynı zamanda farklı belirtilerde görülüyorsa testisle ilgili yukarıda sayılan hastalıklar meydana gelmiş olabilir. Bu gibi durumlarda doktora erken başvurmak ve erken teşhis oldukça önemlidir. Ne kadar erken fark edilirse tedavi o kadar erken etki edebilir. Sol testis ağrısı nasıl geçer konusunda ise sol testisin ağrısına göre tedavi yöntemleri seçilmektedir.

Sol testis ağrısı oluşmasına neden olan hastalık genel olarak ultrason ve çeşitli tahliller ile belirlenmektedir. Daha sonra ise ilaç veya cerrahi operasyon ile bu hastalıklar tedavi edilmektedir. Cerrahi operasyonlarda testis ile ilgili oluşan sorunların giderilmesi sağlanır ve testisin tekrar eski sağlığına kavuşması için gerekli işlemler doktor tarafından yapılır.

Sol Testis Ağrısı Hangi Hastalıklarda Görülür?

Sol testiste oluşan ağrı direk testisi ilgilendiren hastalıklardan dolayı ortaya çıkabileceği gibi vücudun farklı yerlerinde oluşan hastalıklar nedeni ile de ağrı oluşabilir. Bu gibi durumlarda diğer etkenler tedavi edildiğinde sol testis ağrısı da tedavi edilmiş olur. Sol testis ağrısı hangi hastalıklarda görülür konusunda ilk olarak diyabet bu hastalıklar arasında yerini alabilir.

İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlarda zamanında müdahale edilmediğinde testislerde ağrıya neden olabilmektedir. Spermatosel denilen hastalıkta ise her iki testiste de görülebilen sıvı tutulması oluşmaktadır. Diğer yandan cinsel birleşme sonrası boşalma süresinin uzun süre tutulması da ağrıya neden olmaktadır. Testislerde oluşan bu ağrıların devamlılık göstermesi önemlidir. Doktorlar tarafından yapılan tetkikler ile ağrının gerçek sebebinin bulunması sonrasında tedaviye başlanılır.

Sol Testiste Ağrı Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

Sol testiste ağrı bitkisel tedavi nasıl yapılır sorusundan önce böyle bir ağrının varlığında doktor tedavisinin uygulanması çok önemlidir. Doktorun hastalığın nedenini tespit ettiğinde yapılan tedaviye ek olarak bitkisel tedavilerde uygulanabilir. Burada unutulmaması gereken ise bitkisel tedavi uygulayacak kişilerin bu konuyu doktorları ile paylaşmasıdır.

Testis ağrısı için bitkisel tedavide bazı bitkisel çaylar kullanılmaktadır. Bu çayların başında karabaş bitkisi, melisa otu, kırkkilit, çoban çayları oldukça etkilidir. Bu çaylar düzenli olarak tüketildiğinde testislerde oluşan ağrılar için ek tedavi desteğinde bulunmaktadır. Ancak bu çaylar ile ağrıların geçmemesi durumunda kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Testis ağrılarını önemsemeyerek doktora geç gitmek testislerde ciddi sorunların oluşmasına neden olabileceği için tedavi çok önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here