Testis Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Testis ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçeden önce kısaca birkaç bilgi verelim. Yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilemesinin yanı sıra hayati tehlike yaratacak derecede önemli bir rahatsızlık olarak kabul gören testis ağrısı, yalnızca cinsel yolla bulaşıcı hâle gelen hastalıklarla değil, düzensiz ve sağlıksız yaşam tarzıyla da ortaya çıkabilmektedir. Birçok farklı etkenin rol oynadığı genital bölgede oluşan testis ağrısı, yalnızca şiddetli kasılmalar ve sancı nöbetleri ile değil, doku reaksiyonlarıyla da kendisini gösterebilir. (Örnek: Testislerde şişme, alerjik reaksiyonlar, kızarma ve doku enfeksiyonları vs.)

testis agrisi icin hangi doktora gidilir
Testis ağrısı için hangi doktora gidilir ve testis hastalıklarına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

İnsanlar bu konuyla ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Testislerde ağrı için hangi doktora gidilir?
 2. Testis ağrısına hangi bölüm bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde testis ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim. Bu noktada sol testisde oluşan ağrılar hakkında hazırladığım detaylı yazıma linkten ulaşabilirsiniz.

Testis Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Çok çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan testis bölgesindeki ağrılar, sancının şiddetine, türüne, sürekliliği ve ortaya çıkardığı rahatsızlıklara da bağlı olarak farklı hastalıklara işaret edebilmektedir.

Bu gibi durumlarda Üroloji (Bevliye) bölümünden randevu alıp muayene olmanız gerekmektedir. İktidarsızlıktan prostata, kısırlıktan testis ya da penis bölgesindeki olası şişme, alerjik reaksiyonlara kadar birçok hastalığın incelendiği Üroloji bölümü, testis bölgesinde yaşadığınız ağrılar için başvurmanız gereken bölümdür. Hemen üroloji hangi hastalıklarla ilgilenir başlıklı detaylı yazımıza buradan geçebilirsiniz.

Testis ağrısı birçok dış etkene bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi metabolizma ve sağlıklı yaşam tarzına bağlı olarak da bir hastalığa işaret edebilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan sancıları geçiştirmeden kontrole tabi tutulmanız gerekebilir. Testisin dokunarak hissedilemediği bir durumu anlatan yazımı https://doktordanhaberler.com/nonpalpabl-testis/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. İlgili sancıların ortaya çıkabileceği belli başlı patolojik durumları maddeler hâlinde sıralayalım:

 1. Hassas bölgeye yapılan dış darbeler
 2. Testis burkulması olarak bilinen testis torsiyonu
 3. Testis iltihabı olarak da tanımlayabileceğimiz Orşit
 4. Testis tümörü
 5. Böbrek taşı
 6. Mesleğe bağlı çalışma temposu
 7. Yaşam tarzını belirleyen ritüeller
 8. İç giyimde tercih edilen dar iç çamaşırları

Bu ve huna benzer durumların neden olduğu sorunlar için cinsel problemler için hangi doktora başvurulur başlıklı yazımı okumanızda fayda görüyorum.


Testis ağrısı için hangi doktora gidilir başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Testis Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 6 yorum

 1. Eşimin sağ tesisi şişti sıkınca içinden iltihap gibi kan gibi birşeyler geliyor lütfen bize yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
  • Merhabalar Nurcan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Eşinizin testisinde en basitinden orşit adı verilen testis enfeksiyonu durumu ortaya çıkmış olabilir. Durumun acil olup olmadığı hakkında muayene etmeksizin birşeyler söyleyemem. Bu nedenle mutlaka en yakın acil servise giderek bir doktora gösteriniz. Aslında en doğrusu bir androloga ya da ürologa görünmek olacaktır ancak bu bölümün hekimlerine bu saatte ulaşamayabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka acil servise giderek bir doktora gösteriniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Bir gelişme olursa paylaşabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Selamlar hocam
  Benim sağ testisim uzun süredir elimle fazla dokunduğum zamanlar ağrıyordu.ama yaklaşık 1 aydır kendi kendine ağrı oluşuyor.anlik sancı gelip gidiyor neden acaba.sık sık idrar sıkıştırıyor ve sürekli idrara çıkıyorum.ozelkikle testis ağrısı için ne yapmalıyım. Teşk hocam

  Cevapla
 3. Testisimde sivilce şeklinde ama sert taş gibi bi şey var içinde bir sürü var 4 yıl oldu nerdeyse ilk başta küçüklerdi sonra dan 1 taş parçası kadar oldular çok rahatsizlaniyorum dışarı cikamıyorum sanki bişey batıyo testisime sivri bir taş parçası gibi çok feci bi şekilde kasındiriyor yardımcı olur musunuz lütfen

  Cevapla
  • Merhabalar Cebrail Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Testis hastalıklarınız için üroloji bölümüne gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın