Testis Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

4
5976

Testis Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Testis ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçeden önce kısaca birkaç bilgi verelim. Yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilemesinin yanı sıra hayati tehlike yaratacak derecede önemli bir rahatsızlık olarak kabul gören testis ağrısı, yalnızca cinsel yolla bulaşıcı hâle gelen hastalıklarla değil, düzensiz ve sağlıksız yaşam tarzıyla da ortaya çıkabilmektedir. Birçok farklı etkenin rol oynadığı testis ağrısı, yalnızca şiddetli kasılmalar ve sancı nöbetleri ile değil, doku reaksiyonlarıyla da kendisini gösterebilir. (Örnek: Testislerde şişme, alerjik reaksiyonlar, kızarma ve doku enfeksiyonları vs.)

testis agrisi icin hangi doktora gidilir
Testis ağrısı için hangi doktora gidilir ve testis hastalıklarına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

İnsanlar bu konuyla ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Testislerde ağrı için hangi doktora gidilir?
 2. Testiste ağrı için hangi durumlarda doktora gitmeliyiz?
 3. Testis ağrısı için hangi bölüme gidilir?
 4. Testis ağrısına hangi bölüm bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde testis ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Testis Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Çok çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan testis bölgesindeki ağrılar, sancının şiddetine, türüne, sürekliliği ve ortaya çıkardığı rahatsızlıklara da bağlı olarak farklı hastalıklara işaret edebilmektedir.

Bu gibi durumlarda Üroloji (Bevliye) bölümünden randevu alıp muayene olmanız gerekmektedir. İktidarsızlıktan prostata, kısırlıktan testis ya da penis bölgesindeki olası şişme, alerjik reaksiyonlara kadar birçok hastalığın incelendiği Üroloji bölümü, testis bölgesinde yaşadığınız ağrılar için başvurmanız gereken bölümdür. Hemen üroloji hangi hastalıklarla ilgilenir başlıklı detaylı yazımıza buradan geçebilirsiniz.

Testis ağrısı birçok dış etkene bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi metabolizma ve sağlıklı yaşam tarzına bağlı olarak da bir hastalığa işaret edebilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan sancıları geçiştirmeden kontrole tabi tutulmanız gerekebilir. İlgili sancıların ortaya çıkabileceği belli başlı patolojik durumları maddeler hâlinde sıralayalım:

 1. Hassas bölgeye yapılan dış darbeler
 2. Testis burkulması olarak bilinen testis torsiyonu
 3. Testis iltihabı olarak da tanımlayabileceğimiz Orşit
 4. Testis tümörü
 5. Böbrek taşı
 6. Mesleğe bağlı çalışma temposu
 7. Yaşam tarzını belirleyen ritüeller
 8. İç giyimde tercih edilen dar iç çamaşırları

Testis ağrısı için hangi doktora gidilir başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

4 Yorum

 1. Testisimde sivilce şeklinde ama sert taş gibi bi şey var içinde bir sürü var 4 yıl oldu nerdeyse ilk başta küçüklerdi sonra dan 1 taş parçası kadar oldular çok rahatsizlaniyorum dışarı cikamıyorum sanki bişey batıyo testisime sivri bir taş parçası gibi çok feci bi şekilde kasındiriyor yardımcı olur musunuz lütfen

 2. Selamlar hocam
  Benim sağ testisim uzun süredir elimle fazla dokunduğum zamanlar ağrıyordu.ama yaklaşık 1 aydır kendi kendine ağrı oluşuyor.anlik sancı gelip gidiyor neden acaba.sık sık idrar sıkıştırıyor ve sürekli idrara çıkıyorum.ozelkikle testis ağrısı için ne yapmalıyım. Teşk hocam

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here