Alopesi Areata

2
239

Alopesi Areata Nedir?

Alopesi Areata, saçların belli bölgelerden dökülmesiyle karakterize bir hastalıktır. Alopesi kelimesi saç dökülmesi anlamındadır. Alopesi ariata başta olmak üzere alopesinin bir çok türü bulunmaktadır.

alopesi areata nedir
Alopesi areatayla ilişkili görsel.

Otoimmün bir hastalıktır ve kişilerin saç folikülleri etkilenmektedir. Saç folikülleri genelde ufak bölgelerden dökülürken bazı durumlarda tamamı da dökülebilmektedir.

Alopesi Ariata Çeşitleri Nelerdir?

Alopesi Ariata Totalis

Saç foliküllerinin tamamının etkilendiği alopesi çeşididir.

Alopesi Ariata Universalis

Kişinin vücudundaki tüm kılları kaybettiği nadir görülen bir alt tipidir.

Alopesi Ariata Tedavisi Var mıdır?

Bu hastalığı tamamen iyileştirmek gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak tedaviler sayesinde kişinin saçları çıkabilir ve uzayabilir.

Farmakolojik olarak genelde kortikosteroidler kullanılmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Ah bu saçlardan çektiğimiz nedir erkekler olarak. Aynı hastalıktan müzdarip bir dostum var çok zor. Beyninde bir hastalık olduğundan da korkmuştuk ancak bunun olduğunu öğrenince sevinmiştik. Hastalığa sevinilir mi demeyin seviniliyor.

  2. Ne ilginç Hastalıklar var Allah daha kötülerinden korusun. Sayfanızda bazı fotoğrafları kaldırmıyor içim sizlere doktor olarak normal gelebilir ancak biz vatandaş olarak alışık değiliz sanırım. Ancak doğru bilgi edinmek içinde görsel sunmak şart.
    Saygılar. iyi çalışmalar.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here