( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Regresyon Nedir?

Regresyon, tıpta bir durumun boyutunun ya da şiddetin küçülmesi anlamında kullanılan ifadedir. Tam Türkçe karşılığı “gerileme” dir. Klinik olarak değerlendirildiğinde hastalığın semptomlarının azalması, şiddetinin azalması hastalığın regresyona uğradığını gösterir. Örneklerlendirerek hemen kelimeyi açıklığa kavuşturalım.

Grip hastalığına yakalandığınızı düşünün. Boğaz ağrısı ve şiddetli öksürük şikayetleriniz mevcut. Aile hekiminize gidiyorsunuz ve size tedavi başlıyor. Tedavi sonrasında boğaz ağrınız geçiyor ve öksürüğünüz azalıyor. İşte bu durumda aile hekiminiz tedavisiyle gribi regresyona uğratmış oluyor. Eğer aile hekiminize gitmeseydiniz ve tedavi almasaydınız hastalık ilerleyecek ve progresyona uğrayacaktı.

regresyon nedir tıp
Şekildeki çizdiğim resimde içerisinde mikroorganizma bulunan hücreye ilaç uygulandıktan sonra mikroorganizmaların sayısının azalmasını görüyorsunuz. İlaç sayesinde mikroorganizmalar regresyona uğruyor.

Bir diğer örnek ise regresyon ifadesinin tıp içerisinde en çok kullanıldığı alan olan onkoloji. Onkologlar kanserli hücrelerin ilerlemesini durdurup regresyona uğratmaya çalışırlar. Bu konuyla ilişkili olarak kanserde progresyon başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum.

Bu yazımı burada bitiyorum. Aklınıza takılanları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 7 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın