Regresyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Regresyon, tıpta bir durumun boyutunun ya da şiddetin küçülmesi anlamında kullanılan ifadedir. Tam Türkçe karşılığı “gerileme” dir. Klinik olarak değerlendirildiğinde hastalığın semptomlarının azalması, şiddetinin azalması hastalığın regresyona uğradığını gösterir. Örneklerlendirerek hemen kelimeyi açıklığa kavuşturalım.

Grip hastalığına yakalandığınızı düşünün. Boğaz ağrısı ve şiddetli öksürük şikayetleriniz mevcut. Aile hekiminize gidiyorsunuz ve size tedavi başlıyor. Tedavi sonrasında boğaz ağrınız geçiyor ve öksürüğünüz azalıyor. İşte bu durumda aile hekiminiz tedavisiyle gribi regresyona uğratmış oluyor. Eğer aile hekiminize gitmeseydiniz ve tedavi almasaydınız hastalık ilerleyecek ve progresyona uğrayacaktı.

regresyon nedir tıp
Şekildeki çizdiğim resimde içerisinde mikroorganizma bulunan hücreye ilaç uygulandıktan sonra mikroorganizmaların sayısının azalmasını görüyorsunuz. İlaç sayesinde mikroorganizmalar regresyona uğruyor.

Bir diğer örnek ise regresyon ifadesinin tıp içerisinde en çok kullanıldığı alan olan onkoloji. Onkologlar kanserli hücrelerin ilerlemesini durdurup regresyona uğratmaya çalışırlar. Bu konuyla ilişkili olarak kanserde progresyon başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum.

Bu yazımı burada bitiyorum. Aklınıza takılanları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 7 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın