Sperm Testi Yaptırmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sperm Testi Yaptırmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Çok çeşitli hastalık şüphelerine dayalı olarak gerek görülen sperm testi, erkek hastaların şikâyetçi oldukları semptomlar gereği başvurulan ana test gruplarından biridir. Genellikle senede bir kez yaptırılması gereken sperm testi, herhangi bir hastalığa dair olası bir şüphenin görülmesi durumunda yaptırılmalı ve ihmal edilmemelidir.

sperm testi icin hangi bolume gidilir
Sperm testi için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Kısırlık sorunundan ürolojik herhangi bir hastalığa kadar çok geniş çapta incelenebilecek birçok hastalığın saptanabileceği sperm testi, şüphe duyulan hastalığın erken teşhisi için de uygulanmaktadır. Özellikle bebek sahibi olmak isteyen fakat başarılı olamayan çiftler için uygulanan ana testlerden biridir. Bazı istisnai durumlarda ek testler ile şüphe duyulan hastalığın saptandığı ürolojik rahatsızlıklar, genelde sperm testi ile kesinlik kazanmaktadır.

Genellikle çocuk sahibi olmak isteyip düzenli ilişkiye giren fakat başarı elde edemeyen çiftlerin başvurduğu sperm testi, doktor tavsiyesi sonrası başvurulan bir yöntemdir. Sorunun kaynağını bulmak için başvurulan birçok test, çiftler arasında farklı yöntemlerle yapılsa da, sperm testi erkekler için uygulanmaktadır.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi yaptırmadan önce erkek hastalar test öncesi 72 saat boyunca cinsel perhiz uygulamalı ve perhizin sonunda merkez laboratuvara sperm örneğini teslim etmelidir. Sperm örneğinin tesliminin öncesinde 3 gün boyunca herhangi bir boşalma işleminin gerçekleştirilmemesi gerekmektedir.

Merkez laboratuvarda uygun koşullarda sterilize bir ortamda sperm örneğini verebilirsiniz. Hastane ve sağlık kuruluşuna göre sperm örneğini verebileceğiniz koşullar farklılık gösterse de, genellikle kişisel bir odada rahatlığınızı sağlayacak koşullar sağlanmaktadır.

Test için verilen sperm örneği öncesi idrar ihtiyacınızın giderilmesi gerekmektedir. Bu durum sperm kalitenizi artırabileceği gibi daha sağlıklı sonuçlar almanıza da fayda sağlar.

Sperm Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Test sonuçları hastaneden hastaneye değişkenlik göstermekle birlikte kliniğin yoğunluğuna göre değişmektedir. 2 saat ila 2 gün arası değişmekle birlikte gün içinde sonuçlarınızı almanız mümkündür.

Sperm Testi için Hangi Bölüme Gidilir?

Eşinizle düzenli olarak cinsel birliktelik yaşamanıza rağmen çocuk sahibi olamıyor ya da sperm kalitenizde sağlık açısından bazı farklılıklar seziyorsanız, başvurmanız gereken bölüm Üroloji kliniğidir. Doktorunuz ile görüşme sırasında şikâyetinize dair tüm etkenleri paylaşmanızda fayda var.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Sperm Testi Yaptırmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 2 yorum

  1. 20 yasindayim fakat istem disi olarak isteksizlik tam olarak sertlesmeme sorunu egrilikten dolayi bukuluyor bu da beni cok etkiliyor bekarim fakat kafamda hep soru isaretleei kaliyor

    Cevapla
  2. Hocam 1bucuk yıllık evliyim esim 2 kez gebe kaldı ama ikisi de dusuk oldu.
    Sperm sayısı yada sperm kalitesi ile alakası var mıdır

    Cevapla

Yorum yapın