Sperm Rengi Hakkında Can Alıcı Bilgiler

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Sağlıklı Sperm Rengi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı sperm rengi nasıl olmalıdır sorusu oldukça sık sorulan bir sorudur. Normal sperm rengi beyaz veya gri tonları olması beklenen bir yapıya sahiptir. Ancak bazı akut veya kronik sorunlardan dolayı sperm renginde değişmeler görülebilmektedir. Sperm renginin değişmesi ile en çok sarı renk tespit edilir. Sarı renkli sperm görüldüğünde ise endişeye kapılma görülmektedir.

sperm rengi
Sağlıklı sperm rengi ile ilişkili görsel.

Öncelikle doğal sperm rengi dışında açık sarı spermler genel olarak endişe edilecek bir durum değildir. Ancak yine de doktora görülmekte fayda vardır. Diğer yandan sperm rengi eğer koyu sarıya yakın ise bu durumda doktora başvurmak gerekir. Spermin sarı renkte olmasının ise birçok nedeni vardır. Bunlar arasında spermde idrar karışması, sarılık, vücutta beyaz kan hücrelerinin yüksek olması, CYBE, boya içeren gıdalar tüketmek, uzun süre sonra boşalma sperm renginin değişmesin neden olabilmektedir.

Sperm renginin değişik olması ile yapılan tetkiklerde eğer bir sorun görülürse sarı renge olan neden üzerine tedaviye başlanır. Sarı rengin yanı sıra yeşil, kahverengi veya kırmızı renklerde görülebilir. Bu gibi renklerinde görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.

Sperm Rengi Neden Sarı Olur?

Sperm renginin değişmesi ile en çok spermin beyaz veya gri olan rengi sarıya dönüşmektedir. Sperm rengi neden sarı olur konusunda farklı nedenler ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri ise sperme idrarın karışmasıdır. Sperm idrar yolundan çıktığı için burada kalan idrar sperme karışarak renginin değişmesine neden olabilir. Diğer bir neden ise sarılıktır. Sarılık hastalığı nedeni ile en çok cilt ve gözler sararır. Ancak sperminde sararmasına neden olabilir.

Chlamydia, gonore, herpes gibi enfeksiyonlarda spermin renginin sarıya dönmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda spermde ayrıca kötü koku oluşur. Erkek uzun süre boşalmazsa bu durumda idrarın sperme karışma olasılığı yükseldiği için sperm renginde sararmaların görülmesi mümkündür.

Sperm Rengi Sarı Olursa Ne Olur?

Spermin genel olarak beyaz veya gri tonlarında olması beklenmektedir. Bu renlerin dışında sperm görüldüğünde ise bir sorunun olup olmadığı endişe konusu olmaktadır. Sperm rengi sarı olursa ne olur konusu bu nedenle merak edilmektedir. Sperm renginin sarı olması çoğu zaman ciddi bir nedeni göstermez. Özellikle açık renkte sarı görüldüğünde bu geçici bir nedenden dolayı renkte değişiklik olduğu anlamına gelebilmektedir.

Ancak sperm rengi koyu sarıya yakın veya koyu sarı ise bu durumda doktor araştırması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kan ve idrar tahlili istenebileceği gibi sperm örneklerinin de alınması söz konusu olabilmektedir. Yapılan tetkikler sonrasında eğer bir hastalık çıkarsa bu hastalığa yönelik gerekli tedaviler uygulanarak spermin sarı renkte olmasına neden olan hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Kaliteli Sperm Rengi Nasıl Olmalı?

Yapılan araştırmalar ile sperm konsantrasyonunun en az 15 milyon, toplam sperm sayısının ise 39 milyon olması gerektiği yönündedir. Bu sayıların altında düşüldüğünde ve gebelik gerçekleşmediğinde spermlerin artması için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Burada merak edilenlerden biri ise kaliteli sperm rengi nasıl olmalı sorusudur.

Kaliteli sperm rengi olarak kesin bir tanım yoktur. Ancak genel olarak beyaz veya gri tonlarında olması beklenir. Spermin kaliteli olup olmadığı ise spermin analiz edilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Burada hareketli sperm sayılarına bakılarak gerekli analizler yapılmaktadır. Sperm renginin değişmesi durumlarında ise doktora başvurmakta fayda vardır. Özellikle ani ve rengin koyu tonlarda olduğu durumlarda spermin incelenerek herhangi bir hastalıktan dolayı bu durumun olup olmadığı araştırılmalıdır.

Sperm Renginin Kahverengi Olması Ne Anlama Gelir?

Sperm renginin kahverengi olması ne anlama gelir konusunda ilk akla gelen sperm yollarında oluşabilecek kanamalardır. Spermin kahverengi olması genel olarak ciddi sorunların habercisi olabilir. Sperme kanın karışmasının ise çeşitli nedenleri olabilmektedir. Özellikle zorlayıcı mastürbasyon sonrasında prostat ile meni yollarında bulunan kılcal damarlarda çatlamalar meydana gelebilmektedir. Bu çatlamalar ile sperme kan karşıması ile sperm rengi kahverengi olabilir.

Sperme kan karışma nedenleri arasında çok fazla ayakta durma, üşütme gibi nedenlerde sayılabilir. Prostatta oluşan iltihaplanmalarda da kanamalar görülebileceği için gerekli tetkiklerin yapılarak bu durumun neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Eğer bir sorun görülürse gerekli testler ve müdahaleler yapılarak kanın sperme karışmasının önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

Spermin Rengi Neden Şeffaf Olur?

Sperm rengi erkekler tarafından çok önemsenmektedir. Genel olarak beyaz renkte olan sperm bazı durumlarda farklı tonlarda renklere dönüşebilmektedir. Tabi ki bu renkler çok belirgin renkler değildir. Beyaz rengin yanı sıra açık gri veya şeffaf olabilmektedir. Spermin rengi neden şeffaf olur sorusu da burada sorulmaktadır. Sperm renginin şeffaf olması özellikle spermin kalitesiz veya yetersiz olduğu kanısı ortaya çıkmaktadır.

Spermin renginin şeffaf olması durumu endişe edilecek bir durum değildir. Çünkü spermin kalitesi bu şekilde ölçülemez. Sperm renginin yer yer şeffaf olması kişiden kişiye değişebilecek bir durumdur. Özellikle fazla boşalma sonrasında bu tarz durumlar görülebilmektedir. Spermin şeffaf olarak görülmesi kısırlık belirtisi olarak da algılanabilmektedir. Ancak şeffaf sperm renginin kısırlık ile bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Sperm Renginin Beyaz Olması Nasıl Yorumlanır?

Sperm renginin bazı renklerde görülmesi yolunda gitmeyen bazı durumların meydana geldiği anlamına gelmektedir. Sperm kahverengi tonlarında ise idrar yolunda veya prostat yolunda kanamaların görüldüğü anlamına gelebilir. Bu durum geçici kılcal damar çatlamaları ile oluşabileceği gibi ciddi sorunlar nedeni ile de gerçekleşebilir. Aynı şekilde sperm koyu sarı veya yeşil olması durumları da araştırılması gereken durumlardır.

Sperm renginin beyaz olması nasılı yorumlanır konusunda ise genel olarak spermin beyaz veya açık gri tonlarında olması beklenir. Ancak burada kişinin birçok özelliğine değişiklik gösterebilmektedir. Sperm yer yer şeffaf olabilmektedir. Bu tarz durumlarda endişelenen kişiler fazla kafa karışıklığı yaşamamak için bir Üroloji doktoruna başvurarak spermlerinde herhangi bir sorun olup olmadığının tetkiklerinin yapılmasını sağlayabilirler.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın