Patlamış Mısır Şekeri Yükseltir mi?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Patlamış Mısır Şeker Yüksekliği Yapar mı?

Mısır farklı formlarda pişirilerek tüketilebilmektedir. Özellikle patlamış mısır hem dışarda hem de evde çokça tüketilmek istenen besinler arasındadır. Mısır yaz aylarında yetişen bir sebzedir. Ancak günümüzdeki imkanlar sayesinde kış aylarında da bulunabilmektedir. Evde kolaylıkla hazırlanabilmesi ve lezzetli bir sebze olması ile tüketimi fazladır. Ancak patlamış mısır şekeri yükseltir mi sorusu şeker hastaları için oldukça merak edilen bir konudur.

patlamis misir seker yuksekligi yapar mi
Patlamış mısır şeker yüksekliği yapar mı ile ilişkili görsel.

Glisemik İndeksin Önemi Nedir?

Patlamış mısır şekeri yükseltir mi sorusunun cevabından önce glisemik indeksin ne olduğu bilinmesi daha sağlıklı bilgi edinmek için önemlidir. Tükettiğimiz besinler vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılar. Enerji ihtiyacımızı karşılayan en önemli besin kaynağı ise karbonhidratlardır. Yüksek enerjiye sahip olan karbonhidratların kandaki şeker oranını etkileme oranları ise değişiklik gösterir. Bu konuda karbonhidratlar iki gruba ayrılır. Birincisi kan şekeri oranını hızlı yükselten basit karbonhidratlar, ikincisi ise kandaki şeker oranını daha yavaş yükselten kompleks karbonhidratlardır. Bu arada şeker hastalığının genetik geçişi başlıklı yazıma da göz gezdirmeyi unutmayın.

Karbonhidratın kan şekeri yüzerindeki etkilerini ölçme birimi ise glisemik indeksidir. Glisemik indeksi 50 birim üzerinden hesaplanır. Eğer tüketilen karbonhidrat 50 indeksin altında ise kana yavaş bir şekilde karışmaktadır. Bu yavaşlık ise kişinin uzun süre tok kalmasını sağladığı gibi kan şekeri üzerinde hızlı yükselmelerinde önüne geçmiş olmaktadır. Ancak tüketilen besin 50 indeks üzerinde ise durum tam tersini göstererek kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Patlamış mısırın şekeri yükseltip yükseltmediği ise mısın glisemik indeksine bağlıdır.

Patlamış Mısır Glisemik İndeksi Kaçtır?

Mısırın pişirilme çeşitlerine göre glisemik indeks değişmektedir. Haşlanmış mısırın indeksi 50, mısır gevreğinin indeksi 80, patlamış mısırın glisemik indeksi ise 60 civarlarındadır.

Oranlara bakıldığında patlamış mısırın tam sınırda bir indekse sahip olduğu görülmektedir. Ancak bu şeker hastalarının tüketmeyeceği anlamına gelmez. Bunun nedeni ise patlamış mısır ile birlikte tüketeceğiniz bazı besinler patlamış mısırın glisemik indeksini düşüreceği için kan şekerinin ani yükselmesine engel olacaktır. Böylelikle şeker hastaları da özellikle evde kontrollü bir şekilde patlamış mısır tüketebilirler. Peki, glisemik oranını düşüren diğer besinler nelerdir? Mesela karpuz kan şekerini artırır mı?

Patlamış Mısırın Glisemik İndeks Oranı Nasıl Düşürülür?

Patlamış mısırın indeksini düşürmek için mısırı tüketirken aynı zamanda bazı içecekleri tüketebilirsiniz. Glisemik  indeks oranını düşürmek için en etkili içeceklerden biri ayrandır. Yoğurt veya ayran ile birlikte tüketilen patlamış mısır kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltecek etkisini daha da azaltmaktadır. Ancak bu demek değildir ki şeker hastalarının patlamış mısırı sınırsız tüketebilecektir. Tüketim kontrollü ve belirli miktarlarda olması gerekir.

Mısırlı salata yapılacaksa zeytinyağı ve sebzeler ile yine bu oranın düşürülmesine katkı sağlanabilir. Eğer mısır çorbada kullanılacaksa et, yağ veya süt ile yine glisemik indeks oranının düşürülmesi sağlanabilir. Bu konuda tüketime çok özen gösterilmeli, ayrıca doktorunuza danışarak tüketim miktarlarınızı öğrenmeniz sizin sağlığınız açısından daha da faydalı olacaktır. Bu yazıdan sonra mutlaka ama mutlaka 3 aylık kan şekeri ortalaması başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Patlamış Mısır Şekeri Yükseltir mi?” üzerine 3 yorum

 1. Hocam merhabalar. Polikistik overden dolayı insülin direncim yükseldi. Akşamları diaformin kullanmaya başladım. Açlık insülinim 10,03. HbA1c 4,8 açlık insülinim de 86 çıktı ama bu insülin direncimin gerçekten yüksek olduğunu mu gösteriyor çünkü gereksiz hap kullanmak istemiyorum. Ben 23 yaşındayım bu durum gelecek hayatımda diyabete yatkınlığımın olduğunu gösterir mi

  Cevapla
 2. Hocam dün sağlık ocağında kan tahlili yaptırdım açlık şekerim 126 çıkmış incelemelerine ve doktora göre birinci evre çeker hastasiymisim beni diyetisyene yönlendirdi ama ben zaten 4 aydır diyet yapıyorum gerçekten diyet 7 kilo verdim şu an 79 kiloyum halada diyete devam ediyorum yani şunu merak ediyorum ne yapmaliyim ki kurtulayım yada geri dönüşü varmıdır bu şeker hastalığından bu arada yaş 47 beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Nurşen Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Açlık kan şekeriniz, Hemoglobin A1c ve OGTT testi sonuçlarınızla beraber değerlendirildiğinde daha net sonuçlar elde edilebilir. Sadece bir kere açlık kan şekerinizin 126 çıkmış olması şeker hastası olduğunuz anlamına gelmez. OGTT ve HBa1c testi sonuçlarınızı paylaşırsanız size daha net bilgiler verebilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın