Malign Neoplazm

4
5408

Malign Neoplazm Nedir?Ne Demektir?

Malign Neoplazm, bir tümörün kötü huylu olduğu anlamına gelen tıbbi bir ifadedir. Bir tümörün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu anlamak için sadece görüntüleme tetkikleri yeterli olmayacaktır. Sıklık biyopsi yapılarak tümörün türü tespit edilir. Şüphelenilen bölgeden hekiminiz bir araç yardımıyla doku örneği alarak patolojiye gönderir. Bu doku örneği mikroskop altında özel teknikler ile incelenir.

malign neoplazm nedir
Malign neoplazm ile ilişkili görsel.

Netice itibariyle malign neoplazm ifadesi kötü huylu tümörler için kullanılan bir ifadedir. Bu konuyla ilgili olarak en doğru bilgiyi sizi muayene eden hekiminizden almalısınız.


Merak ettiklerinizi, eklemek istediklerinizi ve raporlarınızda yazan ifadeleri yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

4 Yorum

  1. Merhaba,babaannemin yanağında oluşan bir sertlik nedeniyle hastaneye gidildi. Biyopside ‘bazal tabakadan köken alıp dermise ilerleyen atipik bazaloid karakterde hucrelerin oluşturduğu malign neoplastik gelişim izlenmiştir’ yazıyor. Bunu anlamı nedir acaba?

  2. Hocam merhabalar eşim 28 yaşında pankreas gövde kısmından ameliyat oldu pankreaktomi ve splenektomi patoloji raporunda solid psödopapiller neoplazm olarak belirtildi lenf tutulumu yok cerrahi sınırlarda tümör yok yalnız perinöral invazyon var doktorumuz tedavisi bitmiştir 6 ay sonra kontrole geleceksiniz dedi benim korkum perinöral invazyon hocam

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here