Mastürbasyon Sivilce Yapar mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Mastürbasyon ve sivilce ile alakalı olarak halk arasında birçok yanlış algı bulunmaktadır. Bazı insanlar sivilcenin mastürbasyon nedeniyle ortaya çıktığını düşünmektedirler ancak bu doğru bir bilgi değildir. Sivilce gelişiminin mastürbasyon ile yalnızca hormonsal olarak teğet geçen bir ilişkisi vardır. Şimdi bu mitin nereden geldiği üzerinde biraz duralım.

masturbasyon sivilceye neden olur mu
Mastürbasyon sivilceye neden olur mu ve mastürbasyon akne yapar mı ile ilişkili görsel.

Akne – Mastürbasyon Miti Nereden Köken Alıyor?

Sivilce ve mastürbasyon genellikle ergenlik döneminin başlamasıyla beraber bireylerin edindiği deneyimler arasına girmektedir. Ergenlik dönemiyle beraber vücutta üretilen testesteron ve diğer androjenlerin miktarlarında belirgin bir artış söz konusu olur. Bu hormonlardaki artış diğer etkilerine paralel olarak vücutta yağ bezlerinde salgılanan sebum mikatarını artırıcı etkiye sahiptir. Sebum hakkında yazmış olduğum yazıya göz gezdirmek için hemen https://doktordanhaberler.com/sebum/ linkine tıklayınız.

masturbasyon sivilce yapar mi
Mastürbasyon sivilce yapar mı? Şekildeki resimde sarı renkte olan madde sebumdur. Soldan sağa doğru ilerledikçe gözenekleri nasıl tıkadığını ve sivilce oluşumuna sebebiyet verdiğini görmektesiniz.

Sebum normalde cildi koruyucu etkiye sahip, olmazsa olmaz bir maddedir. Üretimi eksik veya hatalı olduğunda deri dışarıdan gelen mikroorganizmalara karşı korumasız kalacaktır. Gereğinden fazla miktarlarda üretildiğinde ise ciltte bulunan gözenekleri tıkayacak ve akne gelişimine zemin hazırlayacaktır.

Temelde sebum üretiminin ve üretilen sebum miktarının mastürbasyon ile herhangi bir ilişkisi yoktur. Bazı ülkelerde bu mitin genç erişkin bireylerin evlilik dönemi öncesinde cinsel ilişkiye girmelerini engellemek amacıyla ortaya çıkarıldığı tahmin ediliyor.

Mastürbasyon Yapmak Hormon Düzeylerini Etkiler mi?

Mastürbasyon ve sivilce oluşumunun hormonlardan etkilenen ancak birbirinden bağımsız şeyler olduğunu söyledik. Haliyle insanların aklında mastürbasyon hormon seviyelerini etkiler mi sorusu beliriyor. Yapılan araştırmalarda mastürbasyon yapmak ya da orgazm olmanın testesteron seviyelerinde ortaya çıkardığı değişimin minimum düzeylerde olduğu görülüyor.  Ayrıca görülen bu değişim birkaç dakika içerisinde eski haline dönmektedir.

Hormon seviyelerinde mastürbasyon ile ortaya çıkan değişimler o kadar önemsiz düzeydedir ki sivilce oluşumu için sebep olarak ortaya atılması çok olası değildir.

O Halde Sivilce Neden Oluşur?

Bazen vücudumuz ölü deri hücreleri atmaz ve bu hücreler gözeneklerde tıkanmalara neden olur. Bu tıkanmalar beyaz nokta ve siyah noktalara neden olur. Akne (sivilce) bakterilerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Bakteriyel sebeplerle oluşan sivilceler biraz daha kötüdür ve farklıdır.

Bakteriler nereden geliyor diye merak edenler için söyleyelim : kirli yastık kılıflarından, makyaj yıkamalarından, yolculukta kafanın otobüs camına koyulması ve cep telefonlarının yüze çok yakın tutulması sadece akla gelen birkaç bulaşma yoludur. Bu arada cinsel sorunlara hangi branş bakar başlıklı yazıma göz gezdirmenizi öneriyorum.

Sivilceden Nasıl Kurtulabilirim?

Sivilceden kurtulmanın onlarca farklı yolu vardır ancak burada önemli olan sivilcenin karakteri, şiddeti, ne kadar süreceği ve bireyin kurtulma arzusudur. Siyah noktalardan kurtulmak için benzoil peroksit veya salisilik asit içeren hekiminiz tarafından önerilmiş ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca sivilceden kurtulmak için günlük olarak uygulayacağınız rutin bir bakım planı yapabilirsiniz. Bu noktada akne ile ilgili yazdığım yazıya göz gedirmenizi ve tekrar buraya dönerek okumaya devam etmenizi öneriyorum. Yazıma ulaşmak için hemen https://doktordanhaberler.com/akne/ linkine tıklayınız.

Düzenli ve profesyonel destek alınarak uygulanan cilt bakım planları çok güzel sonuçlar verebilmektedir. Nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız işte size birkaç ipucu 🙂

Yüzünüzü Günde En Az İki Kere Yıkayın !

Özellikle yüz cildinizi sabahları uyandığınızda 1 kere yıkayarak gözeneklerde oluşabilecek tıkanıkların önüne geçin. Gün içinde en az 1 kez daha yıkayın ve bunu yaparken oldukça dikkatli yapın. Tüm günün getirdiği kir ve yağlardan kurtulmak için yavaş ve özenli yapın.

Egzersizden Sonra Mutlaka Yüzünüzü Temizleyin!

Egzersizle beraber vücudumuz yapılan egzersizin şiddetiyle orantılı olarak terlemektedir. Genellikle koltuk altı, göğüs ve sırt üstü bölgeleri biraz daha terlemeye müsait bölgelerdir. Bu bölgeleri egzersiz sonrasında dikkatlice temizlemeliyiz.

Kullandığınız Krem ve Losyonlara Dikkat Edin !

Bazı nemlendirici kremler ve losyonlar sivilcelerin durumunu kötüleştirebilecek maddeler içerebilmektedirler.  Bu tip ürünleri kullanırken hekiminizden tavsiye almanız en garantili ve doğru seçim olacaktır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri Yapın !

Akne oluşumunu biraz olsun engelleyebilmek için aşağıda liste şeklinde verdiğimiz minik değişimleri hayatınıza uygulamayı deneyin.

  1. Cilde zararı minimal düzeyde olan deterjanlar ile yatak ve yastık kılıflarınızı haftada en az 1 kere yıkayın.
  2. Makyaj seçiminde abartıya kaçmayın.
  3. Yağ bazlı olmayan saç rünleri kullanmaya özen gösterin.
  4. Güneş kremi kullanılacağı zaman yağ bazlı ürünlerden uzak durun.
  5. Yeterli miktarda ve vermli bir uyku geçirmeye özen gösterin.

Tıbbi Tedavileri Deneyin !

Sivilcelerinizi günlük yaşamda yaptığınız ufak değişikilerle dizginleyemiyorsanız tıfbi destek almaktan çekinmemelisiniz. Tıbbi tedavide iltihaba neden olan bakterilerin öldürülmesi, cildin fazla üretilen yağdan arındırılması, yeni cilt hücrelerinin büyümesinin hızlandırılması ve ölü cilt hücrelerinde temizlenmesi amaçlanır. Tıbbi tedaviniz sıklıkla hekiminizin muayenesi neticesinde başlangıç gösterecektir.

Sivilce için Hangi Doktora Gidilir?

Günlük hayatta elinizden geleni yaptınız ve sonrasında hekime gitmek istiyorsanız hemen bir hastanenin cildiye(dermatoloji) polikliniğinde randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz. Sivilce için hangi doktora gideceğinizi detaylı olarak https://doktordanhaberler.com/sivilce-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkinden öğrenebilirsiniz.

Bu noktada dermatoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

Kaynakça

  1. Pub-Med : Cardiovascular and endocrine alterations after masturbation-induced orgasm in women için buradan yararlanıldı. – Erişim Tarihi : 18 Ocak 2021

Mastürbasyon sivilce yapar mı başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın