Genel Kontrol (Check Up) İçin Hangi Doktora Gidilir?

10
9090

Genel Kontrol (Check Up) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Genel kontrol, yani bilinen yaygın tabiriyle Check-up, vücudun hayati organlarından uzuvlarına, kan değerlerinden genel metabolizma değerlerine kadar çok geniş alanda gözlemlenen komplikasyonların olası bir hastalığa işaret ettiğine dair duyulan şüphelerin tanısı için başvurulan genel bir incelemeler bütünüdür. Gelişen tıbbi teknolojiyle birlikte mevcut koşullarda basit bir kan örneği ve şüphe duyulan hastalık belirtilerinin tanısının ardından sistemde meydana gelen fonksiyon kaybı, ölümcül ya da orta şiddetteki hastalıklar ve genetik ya da kronik vakaların teşhis edilmesi çok daha basit yöntemlere indirgenmiştir.

genel kontrol icin hangi bolume gidilir
Genel kontrol için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Sistemde hayati herhangi bir fonksiyon kaybına neden olan ya da acil müdahale gerektirecek vakalar dışında genellikle 18 yaş üstü her yaştan erkek ve kadında yaptırılabilen Check-up uygulamasının temeldeki amacı şüphe duyulan hastalıkların belirtilerini daha sağlıklı ve kısa sürede saptamaktır.

Tanı konusunda tercih edilmesinin ve bu denli yaygın olmasının nedeni, Check-up ile şüphe duyulan bütün hastalıkların tespitinin %100 sonuç vermesidir. Üstelik yalnızca şüphe duyulan hastalığın teşhisinde değil, sistemin yatkın olduğu ya da gelişmekte olan, tehlike arz eden olası bir hastalığın ipuçlarını saptamak da Check-up uygulaması ile mümkündür.

Uygulanan Check-up işlemi sayesinde birçok hastalık henüz risk teşkil edecek aşamaya gelmeden erken müdahale sayesinde ortadan kaldırılmış ve gerekli tedavi uygulanmış olur.

Check-up İşlemleri Hangi Testlerden Oluşur?

Check-up işlemi şüphe duyulan hastalığa ya da var olan bir hastalık nedeniyle uygulanmasına bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte, yaş, cinsiyet ve genel sağlık kriterlerine bağlı olarak farklı testler doğurabilir.

Dâhiliye bölümünde yapılan ana testlerin ardından alt dallarda da birçok farklı testler uygulanırken, bu testlerin aşama ve süreleri yaş skalasına göre değişkenlik göstermektedir.

Standart Check-up İşleminde Yapılan Testler

 • Tam İdrar Tahlili
 • Tam Kan Sayımı
 • Kan Şekeri Tahlili
 • Kolesterol Tahlili
 • Karaciğer Fonksiyon Testleri
 • Böbrek Fonksiyon Testleri
 • Elektrokardiyografi
 • Karın Ultrasonu

Mevcut ve standart testlerin dışında 40 ila 50 yaş arası ve sonrası hastalara ek olarak bazı tesler yapılmaktadır.

40 Yaş Üstü Hastalara Uygulanan Testler

 • Ultrason
 • Akciğer Grafisi
 • Smear
 • Mamografi
 • Dışkı Testi
 • Erkeklerde Prostat Testi
 • Kolonoskopi (50 yaş üstü hastalarda)
 • Genetik Yatkınlığın İşaret Ettiği Hastalıklar

Check-up İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yapılacak olan Check-up işlemi için ilk etapta başvurmanız gereken bölüm Dâhiliye kliniğidir. Ana test gruplarının yanı sıra gerek görülmesi durumunda ek olarak alt branşlardan Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları bölümleri de test isteyebilir. Bu durum yapılacak olan ilk testlerin ardından şüphe duyulan hastalıkların türüne, seviyesine, genetik ve kronik etkenlere ve uzman hekimin gerek görmesi gibi kriterlere bağlı olarak şekillenmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

10 Yorum

 1. Benim 3yildir geçmek bilmeyen bı sırt ağrım var göğüs bölgemde omuzlarima vuruyor doktora gidiyorum bı sorun olmadığını söylüyorlar bide ben hepatit b tasiyicisiyim ilaç kullanıyorum cevabınız için şimdiden teşekürler

  • Merhabalar,
   İlk etapta aile hekiminize gidebilir ve genel bir check up yapılmasını talep edebilirsiniz. Tahlil ve tetkik sonuçlarına göre aile hekiminiz sizi uygun bir branşa yönlendirecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Merhabalar benim hayalarımın alt kısmında geceleri kaşınma oluyor ve kaşıdıkça kaşıyasım geliyor kanatana kadar kaşıyorum ve hep bir ıslaklık var o bölgede bunun için üroloji mi yoksa cildiye bölümüne mi gideyim yada sebebi nedir şimdiden teşekkür edrm ilgi ve alakanız için

 3. Benim bi sorunum var benim surekli kabızligim var ve kanama oluyo dışkıda ve dışında nohut kadar şişlik vardı o iki hafta surdu indi surekli kabızlık oldugum icin ben cekap yaptirmak istiyorum ama hangi bölüme gitmeliyim

  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Check up yaptırmak için ilk etapta dahiliye bölümüne başvurabilirsiniz. Muayene bulgularına sahip olmadan size kesin bilgiler vermem söz konusu değil ancak makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıklar için bulunduğunuz ilde varsa proktoloji yoksa genel cerrahi bölümlerine doğrudan gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here