Ense Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ense Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Ense boyun bölgesindedir ve ensede oluşan ağrıların birçok nedeni olabilmektedir. Bu ağrılar ani hareketler dolayısı ile meydana gelebileceği gibi çeşitli hastalıklar nedeni ile de görülebilmektedir. Ense ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda farklı bölümlere başvurulabilir. Bu durumun nedeni ise ensede görülen ağrının çeşidine göre bu hastalıklara farklı dalların bakıyor olmasıdır.

ensede agriya hangi doktor bakar
Ense ağrısı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Ağır kaldırma, ani hareket etme, kasların gerilmesi gibi durumlarda ense ve boyun bölgesinde ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar genel olarak geçicidir ve belirli bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Ancak ağrılarınız devamlılık gösteriyor ise bu durumda doktora başvurarak boyun ve ensedeki ağrıların nedeninin öğrenilmesi oldukça önemlidir.

Ense ve Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde ense ve boyun bölgesindeki ağrıların ciddi bir bölümü yanlış pozisyonda oturma ve yanlış duruş pozisyonları nedeni ile meydana gelmektedir. Özellikle masa başında uzun süre kalan kişilerin yanlış oturmaları neticesinde zaman içerisinde boyun ve ense bölgesinde ağrılar meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde ev işleri yapmakta duruş bozukluğu nedeni ile ağrılara neden olabilmektedir. Sürekli olarak yere bakmak boyun bölgesi için olumsuzluklara davetiye çıkarmaktadır.

Çeşitli kazalar sonucu da bu ağrılar meydana gelebilir. Boyun bölgesi darbe aldıktan sonra ense civarında da ağrılar görülebilir. Eğer alınan darbeler çok ciddi değilse zaman içerisinde ağrılar kendiliğinden geçmektedir. Ancak boyunda çatlak, kırık gibi olumsuzlukların meydana gelmesi doktor gözetiminde tedavi edilmelidir.

Boyun düzleşmesi, boyun fıtığı gibi hastalıklar özellikle ensede ağrılara neden olmaktadır. Uzun süre duruş bozukluğu nedeni ile C şekilde olan boyun omurgasının şekline dönüşmesi ile bu hastalık meydana gelmektedir. Oluşan bozukluk zaman içerisinde devam ettiğinde ensede ağrılara neden olmaktadır.

Ağrılarınız süreklilik gösteriyor ve ense ağrısının yanı sıra baş ağrısı, göz ağrısı, unutkanlık, halsizlik gibi belirtiler görüyorsanız doktora başvurmanız gerekir.

Ense Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ense ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle ağrı için bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Uzman doktor gerekli tetkikleri gerçekleştirdikten sonra ensede oluşan ağrının nedenini saptar ve tedavi için kendi bölümünde devam edebileceği gibi farklı bölümlere de sevk edebilir. Hastalığın durumuna göre Beyin ve Sinir Cerrahisi, Ortopedi gibi bölümlere yönlendirilebilir.

Ense Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi tamamen ensede görülen hastalığa göre şekillenir. Eğer gerek duyulursa fizik tedavisine başlanabilir. Ancak ense bölgesinde ciddi bir hastalığın tespit edilememesi sonrasında bazı önerilerde bulunarak ense ağrılarının önüne geçilmesi hedeflenir.

Bu konuda özellikle duruş bozukluğunun ortadan kalkarak doğru oturma ve ayakta durma pozisyonlarının öğrenilmesi, uyurken yastığın doğru pozisyonlarda kullanılması, masa başında bilgisayar ile çalışırken doğru duruş  uygulanması ve boyun için tedavi niteliğindeki egzersizlerin düzenli olarak yapılması yaşanılan ağrıların ortadan kalkması için uyulması gereken bazı kurallardır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın