DHEA Nedir? DHEA SO4 Yüksekliği ve Düşüklüğü

1
1169

DHEA Nedir?

Adrenal bezler tarafından üretilen hormon olan DHEA, dehidroepiandrosteron olarak da bilinmektedir. Adrenal bezler böbreğimizin üst bölgesinde bulmasının yanı sıra uzmanlar tarafından yapılan gözlemlerde bu hormonun stresle başa çıkmamız için gerekli olan bir homon olduğu tespit edilmiştir. Bağışıklık sistemimizi desteklediği gibi vücuttaki iltihaplanmaları da kontrol altına almaktadır. Ayrıca cinsellikte önemli bir rol oynamakta ve metabolik işlevlerde görev yapmaktadır. Dhea nedir konusunda aynı zamanda hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteği artıran hormonların üretimini sağlar.

dhea so4 nedir
Dhea So4 nedir ile ilişkili görsel.

Vücudumuz için çok önemli bir yere sahip olan DHEA hormonu değeri bazı durumlarda yükselmekte ve düşebilmektedir. Normal değerlerinin dışında çıktığında ise çeşitli hastalıklarda şüphelenebilir. Hormonun değerleri hakkında kesin bilgiler ise kan tahlilleri ile ortaya çıkmaktadır.

DHEA SO4 Görevleri Nelerdir?

Vücudumuzda önemli görevlere sahip olan DHEA SO4 hormonu ideal seviyelerde bulunması önemlidir. Hormon değerlerinde görülen düşüşler veya yükselişler bazı hastalıkların habercisi olduğu gibi yaşantımıza da etkileri olmaktadır.

Hormonun vücudumuzda birçok görevi vardır. Hafızamızın güçlenmesinde etkili olmaktadır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği gibi vücudumuzun ihtiyacı olan enerjinin sağlanmasında rol oynar. Cildin parlak olması için önemlidir. Kadiyovasküler sağlığımızın korunması için DHEA SO4 hormonu önemli bir yere sahiptir. HDL yani iyi kolesterol seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Sosyal yaşantımızda yaşadığımız korku ve strese karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Stresle başa çıkmamız için oldukça önemli bir hormondur.

Çağımızın en büyük tehlikelerinden biri olan obeziteye karşı savaşır ve şişmanlığa karşı vücudumuzu korur. Testosteron, melatonin, östrojen ve diğer birçok hormonun dengeli bir şekilde vücudumuzda oluşması için DHEA SO4 hormonunun olması gerekir. Bu nedenle ana hormon olarak bilinir.

DHEA SO4 hormonundaki düşüş kanser, diyabet, kronik yorgunluk, kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların önünü açmaktadır. Bu nedenle hormonun dengeli seviyelerde seyir etmesi çok önemlidir.

DHEA SO4 Normal Değer Aralığı Nedir?

DHEA SO4 değer aralığı sabit değildir. Bunun nedeni ise insanların geç yaşlarında bu hormon en yüksek değerlere sahip olmakla beraber yaş ilerledikçe değerlerinde düşüşün meydana gelmesidir. Aynı zamanda değerler cinsiyete göre de değişmektedir.

Kadınlarda DHEA SO4 değer aralığı 18 ile 29 yaş aralarında 65-395 ug/dL arasındadır. Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile 30 ile 49 yaş arasında ise değer aralığı 32-270 ug/dL arasında düşüş yaşar. 50 veya 60 yaş arasında değerler 13-200 aralığında olurken 60 yaşından sonra bu değer 17-90 aralığına düşer.

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de değerler yaşlandıkça düşüş yaşar. 18-29 yaş aralığında olan erkeklerde DHEA SO4 değeri aralığı 180-640 ug/dL iken 30-40 yaş arası 95-530, 50-69 yaş arası 42-310, 70 yaş ve üzerindeki erkeklerde ise 28-175’dir.

DHEA SO4 Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Birçok neden DHEA SO4 düşüklüğünün nedeni olabilir. Doğum kontrol hapları, depresyon hapları, kortizon hapları değerin düşmesine neden olur. Hormonlardaki bozukluklar, Alzheimer hastalığı, kalp hastalığı, şeker hastalığı, vücutta oluşan çeşitli enfeksiyonlar, bağışıklık sistemindeki bozulmalar, kemik erimesi, stres, kanser, diyabet, vitamin eksikliği, böbrek üstü bezlerinde oluşan tümör veya bezlerin yeterli çalışmaması düşüklüğün nedenleri arasındadır.

DHEA SO4 düşüklüğünün belirtileri arasında ise sürekli geçmeyen yorgunluk, depresyon hali, kemik erimesi, eklemlerde ağrı, cinsel performansta azalış, ciltte ve gözde görülen kuruluk, hafızada kayıp, ereksiyon kaybı gibi belirtiler hormonun düşüş seviyesinde olduğunun belirtileridir.

DHEA SO4 Düşüklüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hormonda görülen düşüklüğün tedavisi için öncelikle seviyenin düşmesine neden olan hastalığın bulunması gerekir. Bu konuda Endokrinoloji bölümünde görev ayan bir uzmana gitmeniz gerekir. Yapılan gerekli testler ve tetkikler sonrasında hastalığınız bulunursa bu hastalığın tedavisine yönelik çalışmalar yapılır. Eğer herhangi bir hastalık bulunmadığı halde DHEA SO4 hormonunda düşüklük görülüyorsa bu durumda hormonun değerlerinin normale gelecek şekilde hormonun yükselmesi çeşitli ilanlar ile sağlanır. Ayrıca gün içerisinde en az bir saat yürüyüş, stresten uzak yaşama, hayvansal gıda tüketimine özen gösterme, kaliteli uyku uyuma DHEA SO4 seviyesinin tekrar yükselmesi için önemli detaylardır.

DHEA SO4 Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

DHEA SO4 hormonu düşebildiği gibi yüksekte olabilir. Yükselmesinin ana sebepleri arasında polikistik over sendromu, addison hastalığı, hipopituitarizm, stres, böbreküstü bezlerdeki tümör, böbreküstü bezlerin aşırı çalışması, cushing sendromu, adrenokortikal tümör bulunmaktadır.

Hormonun yükselmesi ile vücutta bazı belirtilerde ortaya çıkar. Hormonlardaki dengesizlik, hem vücut hem de yüz bölgesinde aşırı kıllanma, östrojen ve testosteron seviyelerinde oluşan dengesizlik, iki kolesterolde azalma, kaslarda artış ve sivilce, kısırlık, adet dönemlerinin aksaması, kadınlarda saçların belirli bölümlerindeki dökülmeler belirtiler arasındadır.

DHEA SO4 Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

DHEA SO4 düşüklüğünde olduğu gibi yüksek çıkması durumlarda da Endokrinoloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Yüksek seviyelerde izlenen hormon eğer yukarıdaki saydığımız belirtileri veriyorsa doktorunuzun tavsiye edeceği tedaviye uyulması gerekir. Ancak hormonun yüksek çıkması durumlarında yukarıdaki belirtiler görülmeyebilir. Eğer herhangi bir belirti yoksa tedavi gerektirmeyebilir. Bu konuda en doğru teşhisi uzman doktorunuz verecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Merhaba, saç dökülmesi sebebiyle dermatologa gitmistim. Yapilan tahliller; Fsh 8.97 , Estradol: 69 referans aralığı 27-122 , Prolaktin :17.69 referans aralığı 3.34-26.72, Progesteron 0.55 referans aralığı 0.31-1.52, Dhea 249 referans aralığı 230-266 , Total testesteron:445 referans aralığı 100-750 . Bu sonuçlara göre Dhea değerinin saç dökülmesine sebep olması mümkün mu? Veya farkli yorumunuz var midir?
    Vitamin ve element tahlillerim de referans aralığında cikti.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here