Benign tümör Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Benign tümör temel olarak kötü huylu olmayan yayılmacı olmayan tümörlere verilen isimdir. Bu tipteki tümörler metastaz yapmazlar yani yayılmacı bir tutum izlemezler. İlk defa başlangıç gösterdiği bölgeden başka bir bölgeye geçiş yapmazlar. Aşırı hızlı bir şekilde büyüme eğiliminde değildir.

514240 article img malignant vs benign tumor2111891f 54cc 47aa 8967 4cd5411fdb2f 5a2848f122fa3a0037c544be
Benign ve malign tümörler arasında temel farkı anlatıyor.

Genellikle bulunduğu bölgeden lokal sorunlara sebebiyet verirler. Malign tümörler gibi kötü huylu değildir. Bu konuyu burada bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 30 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın