Hipopituitarizm Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hipopituitarizm, hipofiz bezinden normalde salınan hormonların yeterli miktarlarda salınamadığı veya normalin üstünde ya da altında salınma gösterdiği tıbbi bir patolojik durumdur. Hipotalamus adı verilen beyin bölgesi tarafından fonksiyonları kontrol altında tutulur.

Hipopituitarizm hipofiz bezi hastalığıdır.

Bu yazımızı burada bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihine yazılmıştır. Ardından 29 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın