Androlojist (Androlog) Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Androlojist, erkek üreme organlarıyla ilgili hastalıkların tanısı ve tedavisiyle ilgilenen bilim insanı anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Bilinen diğer adları androlog ve androloji uzmanı şeklindedir. Androloglar 6 yıllık tıp fakültesi eğitiminin ardından 4 yıllık bir üroloji uzmanlık eğitimi alırlar. Tüm bu süreçten sonra 2 yıllık androloji eğitimi alarak androlojist olurlar. Bu yazıdan sonra androloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 30 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın