Geriatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Geriatri Nedir? Geriatri Hangi Hastalıklara Bakar?

İç Hastalıkları (Dâhiliye) bölümünün alt dalı olan Geriatri, 65 yaş üstü bireylerde meydana gelen hastalıkların incelenmesi, kontrol ve takip edilmesi, teşhis ve tedavisi için uygulanan bir branştır. Alt branş olmasının nedeni özellikle 65 yaş üstü bireylerde birçok farklı kategoride incelenebilecek nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların incelenmesi olarak tanımlanabilir.

geritari nedir ve geriatri hangi hastaliklara bakar
Geriatri nedir ve geriatri hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Özellikle iç organlarda yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen fonksiyon kayıpları, şekil bozuklukları, ölümcül hastalıklara sebebiyet verecek tehlikeli metabolizma hataları, Geriatri bölümünün incelediği hastalıklara davetiye çıkarır. Bunun nedeni ilerleyen yaş grubundaki hastaların orta yaştaki hastalara kıyasla organlarda meydana gelen fonksiyon kayıpları nedeniyle ölümcül hastalıklara daha yatkın olmalarıyla açıklanabilir. Örneğin kalp ve damar hastalıkları ya da iç organlarda meydana gelen tümör ve kansere yol açan hastalıklar.

Geriatri branşı 65 yaş üstü hastalara bakması nedeniyle incelediği hastalıklar genellikle kronik vakalardan oluşmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarından kansızlığa, şeker hastalığından ilerleyen yaş nedeniyle ortaya çıkan solunum yetmezliğine kadar farklı hastalıkların teşhisinde Geriatri bölümü devreye girer.

Farklı kriterlere ve nedenlere bağlı olsalar da İç Hastalıkları bölümünün alt branşı olması nedeniyle genellikle iç organlarda ya da sistemde meydana gelen fonksiyon kayıpları ile alakalı ortaya çıkan hastalıklarla ilgilenen Geriatri bölümü, ağırlık olarak kronik vakalar ile ilgilenmektedir. Tabii bu durum kronik bir vaka olarak değerlendirilmeyen hastalara bakmadığı anlamını taşımamaktadır.

Geriatri Bölümü Neye Bakar?

Geriatri bölümünün hangi hastalıklara baktığını maddeler hâlinde sıralayalım:

 • Kalp yetmezliği
 • Kansızlık (Anemi)
 • Solunum yetmezliği
 • Akciğer hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Mide hastalıkları
 • Hipertansiyon
 • Şeker hastalığı (Diyabet)
 • Osteoporoz
 • İdrar yolları hastalıkları (idrar kaçırma, sık idrara çıkma, idrara çıkamama vb.)
 • Alzheimer
 • Alzheimer belirtileri gösteren aşırı unutkanlık
 • Hafıza bozukluğu
 • Kanser türleri

Genel hatlarıyla kronik bir vaka olarak değerlendirilebilecek bu gibi hastalıkların yanı sıra yaşlılık nedeniyle ortaya çıkan ve Geriatri bölümüne başvurmanız gereken diğer bazı hastalıklar ise şunlar:


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Geriatri Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba annem 90 yasinda 4 yıldır demas genel durumu iyi değil kansizliği nefes problemi kalp yetmezligi 1 hafta öncede düsürdük kalca kiriği var ameliyati kabul etmedik ve hep kabizlik cekiyoruz bunun icin yapabilecegim birsey varmi hastami getiremiyorum hastaneye sizlerden yardim alabirmiyim simdiden tesekkur ederim

  Cevapla

Yorum yapın