Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı? Reçete Şart mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ülkemizde kullanımı oldukça yüksek olan antibiyotikler birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta. Çok geniş bir kullanım alanının olması da insanlar antibiyotikler ile hemen iyileşeceklerini düşünmeye sevk etmekte ve kontrolsüz antibiyotik tüketimi artmaktadır. Yapılan son düzenlemeler ile de bu durum tamamen değişti. Değişen yasalar ile antibiyotikler reçetesiz satılır mı, reçetesiz antibiyotik nasıl alınır konularında merak arttır.

eczaneden recete olmadan antibiyotik almak
Reçete olmadan antibiyotik alınır mı ile ilişkili görsel.

Bugüne kadar çokça kullanılan bu ilaç ne yazık ki kontrolsüz kullanıldığında bağışıklık sisteminde zayıflamalar neden olmaktadır. Yaşanılan bu durumun önüne geçmek ve kontrolsüz kullanım nedeni ile ortaya çıkacak sağlık sorunlarını engellemek içinse antibiyotik kullanımına düzenleme getirilmiştir.

https://doktordanhaberler.com/aile-hekimi-dis-iltihabi-icin-antibiyotik-yazar-mi/

Antibiyotik Reçetesiz Eczaneden Alınır mı?

Düzenleme öncesinde kişiler antibiyotik ilaçları eczaneden reçetesiz almaktaydı. Ancak son yasalara göre bu durum tamamen ortadan kalktı. Günümüzde eczanelerden antibiyotik almak için reçete yazdırmanız gerekmektedir. Eczaneler ise reçetesiz antibiyotik sattıkları tespit edilirse kuru başına 400 lira ceza ödemek zorunda kalmaktadır. Eczanelere giren ilaç ve çıkan ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edildiği için reçetesiz yapılan bu tarz işlemlerin tespiti de oldukça kolay olduğu için artık reçetesiz antibiyotik almak mümkün değildir.

https://doktordanhaberler.com/klavunat-antibiyotik/

Nöbetçi Eczane Antibiyotik Satıyor mu?

Ülkemizde her bölgeye hizmet veren nöbetçi eczaneler bulunmaktadır. Acil hastalanan ve reçetesiz antibiyotik talebinde bulunanlar ise yine reçetesiz antibiyotik alamamaktadır. Yaşanılan bu tarz durumlarda hastaların önceden en yakın hastanenin acil servisine muayene olmalıdır. Doktor yapacağı tetkikler sonrasında gerek gördüğünde reçete yazarak antibiyotik almanız için gerekli evrakları düzenleyecektir. Günümüzde artık acil servislerde nöbetçi uzman doktorlar da olduğu için reçeteleriniz yazılır ve böylelikle eğer gerekiyorsa ilaç kullanmanız için sağlanır.

https://doktordanhaberler.com/klamoks-antibiyotik-hakkinda-mutlaka-okumaniz-gereken-bilgiler/

Antibiyotikler Neden Reçetesiz Satılmıyor?

Hastalıklarla savaşta en etkili ilaçlarından biri olan antibiyotikler oldukça güçlü ilaçlardır. Bu ilaçlar ağrı kesiciler gibi her zaman kullanılabilir gibi görünmektedir ancak gereksiz kullanımda insanlara ciddi yan etkiler göstermektedir. Bu nedenle doktorların gerek gördüğü anlarda kullanılması hayati önem taşımaktadır. Daha önceden kullanmış ve hastalığına iyi gelmiş bir antibiyotik ileri zamanlarda gerek olmayabilir. İnsanların kontrolsüz olarak doktora başvurmadan bu güçlü ilaçları kullanmaması için düzenlenen yasalar ile antibiyotikler reçetesiz satılmamaktadır.

https://doktordanhaberler.com/antibiyotik-kullanirken-alkol-almak-zararli-midir/

Gereksiz Antibiyotik Kullanmanın Zararları?

Doktor kontrolü dışında bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotikler birçok yan etki gösterebilir. Cildinizde alerjik döküntüler başlayabilir. Bu döküntüler düşük seviyede oluşabileceği gibi bünyenize göre ileri seviyelerde de olabilir. Antibiyotikler karaciğere etki edebilmektedir ve bu nedenle karaciğer fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bu etkilerin yanı sıra böbrek yetmezliği, ishal, obezite ve bağırsak sistemlerinde oluşan hasarlar görülebilmektedir.

Buradan da anlaşıldığı gibi doktor kontrolü olmadan düzensiz kullanılan antibiyotikler ciddi yan etkiler gösterebilir. Doktorlar anlık durumunuza göre en uygun ilaçları yazacakları için her zaman ilaç kullanmadan önce doktora danışarak size en uygun ilacın yazılmasını sağlamalısınız.

https://doktordanhaberler.com/balik-yedikten-sonra-antibiyotik-icilir-mi/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı? Reçete Şart mı?” üzerine bir yorum

  1. Emekli bir doktor olarak, kendime ve veya eşim çocuklarım adına A4 sayfasına doktor kimlik fotokopimi ekleyerek yazdığım antibiyotikli reçetemi ücret karşılığında eczanelerden alabilir miyim..

    Cevapla

Yorum yapın