TOS: Torasik Outlet Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Torasik Outlet Sendromu ya da diğer bir deyişle TOS, kaburga ile köprücük kemiği arasında bulunan boşluklu yapıda kan damarları ve sinirlerin sıkışması sonucunda ortaya çıkan bir sıkışma sendromudur. Omuz bölgesinde ağrı, parmaklarda uyuşma ve birkaç farklı semptom gösterebilir.

Torasik Outlet Sendromu Nedir?

Torasik Outlet Sendromu,nörovasküler yapıların torasik outlette (çıkışta) sıkışması sonucu ortaya çıkan belirti ve semptomlar topluluğudur.

torasik outlet sendromu nedir-min
Torasik outlet sendromu ultrason görüntüsü. [1]Value of Ultrasound in the Diagnosis of Neurogenic Thoracic Outlet Syndrome – European Journal of Vascular and Endovascular Surgery (ejves.com)

TOS’da sıkışmanın olduğu bölgeler : 

 • İnterskalen üçgen
 • Kostaklavikuler aralık
 • Retro pektoralis minör aralığı

Torasik Outlet Sendromu Nedenleri

Anatomik olarak kolaylaştırıcı nedenlerin çevresel faktörlerle birleşmesi sonucunda meydana gelir. Anatomik olarak duruşun bozuk olması, mevcut konjenital bozukluklar ve travma geçirilmesi gibi durumlar en sık olarak TOS’a sebep olur. Cinsiyet ve yaş gibi faktörlere bağlı olarak görülme sıklığı değişebilir. [2]Thoracic outlet syndrome – Symptoms and causes – Mayo Clinic

Torasik Outlet Sendromu Tanısı

Yardımcı yöntemler kullanılsa da tanı klinik olarak konur. Bazı durumlarda doktorlar tanı koymakta zorlanırlar. Birçok farklı hastalık ve patolojik durumla karışabilme olasılığı vardır. Hastanın değerlendirilmesi için öncelikle tıbbi öykünün tam alınması, hastanın şikayetlerinin dikkatlice dinlenmesi, fizik muayene, ultrason ve röntgen gibi tetkiklerden yararlanılır.

Torasik Outlet Sendromu Sınıflaması

 • NÖROJENİK
 • VASKÜLER
 • MİKST

Torasik Outlet Sendromu Ayırıcı Tanısı

 • Servikal Patolojiler
 • Omuz Patolojileri
 • Dirsek Patolojileri
 • Üst Ekstremite Nöropatileri
 • Düşük Omuz Sendromu

Torasik Outlet Sendromu Tedavisi

İki aşamalıdır:

 • Konservatif tedavi
 • Cerrahi tedavi :

Cerrahi tedavide iki yaklaşım vardır. Transaksiller yaklaşım, supraklavikuler yaklaşım şeklindedir.

Aşağıda Torasik Outlet Sendromlu bir hastanın ameliyatını izleyebilirsiniz:

YouTube video

Özetleyecek olursak çoğu durumda erken dönemde tanı almak tedavi sürecini olumlu etkiler. Fizik tedavi prosedürleri, ağrı kesici, iltihap giderici ve kas gevşetici ilaçlar başta olmak üzere çeşitli ajanların kullanılması ve pıhtı çözücü tedaviler ön plandadır. Bunların dışında cerrahi seçeneklerden ise bahsetmiştik.

Torasik Outlet Sendromu Yaşam Beklentisi

Genel olarak bakıldığında TOS hastalığına sahip hastalarda yaşam beklentisi oldukça iyidir. Konservatif tedavi ile hastalarda semptomların çoğu kontrol altına alınır. Bu bireyler doğru yönlendirme ve yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde nüks yaşamazlar. [3]Thoracic Outlet Syndrome – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov)

Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın