Emziren Anneler Dondurma Yiyebilir mi?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bebeklerin ileri yaşlarda sağlık bir birey olmaları için anne sütünden yeterli miktarda beslenmesi gerekir. Bu nedenle bebeklerin ilk doğduğu andan itibaren anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Annelerin tükettikleri besinler ise sütün kalitesini değiştirmektedir. Bebeğinizin daha iyi beslenmesi ve gelişiminin daha iyi olması içinde doğal ve dengeli bir şekilde beslenilmesi gerekir. Ancak bazı besinler bebeklerinizde çeşitli etkiler görülmesine neden olabilir. Bunlar arasında emziren anneler dondurma yiyebilir mi sorusu da gelmektedir.

anne sutu dondurma etkiler mi
Dondurma anne sütünü etkiler mi ile ilişkili görsel.

Dondurma Anne Sütünü Etkiler mi?

Sorunuza hemen cevap vermek gerekirse bilinçli bir şekilde tüketilen dondurma anne sütünü emen bebek için olumsuz bir durum teşkil etmez. Dondurmalar iyi derecede kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle belirli oranlar tüketilmesi bebeğiniz için faydalı da olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Emziren anneler dondurma tüketirken tok karnına tüketmeleri önemlidir. Emziren anneler dondurma yiyebilir mi konusunda ton karnına tüketilmesi gerektiği gibi dondurmanın yavaş bir şekilde yenmesi de gerekir. Tükettiğiniz dondurmanın fazla katkı maddesine sahip olmadığından da emin olmanız gerekir. Koruyucu madde ve yüksek şeker içeren dondurmaları tercih etmemeniz daha iyi olacaktır. Bu konuda özellikle el yapımı kaliteli dondurmaları tercih etmeniz daha faydalıdır.

Dondurmaları tüketirken de son tüketim tarihlerine dikkat etmeniz gerekir. Tüketim tarihi yaklaşmış dondurmalardan uzak durmanız doğru olacaktır. Dondurmanın hijyenik olduğundan da emin olmanız ile birlikte çok aşırı olmadan dondurma tüketmenizde bir sakınca yoktur. Bu konuda yine de aklınızda şüpheler oluşuyorsa doktorunuza da danışarak dondurma yemenizde bir sakınca olup olmadığını sorabilirsiniz.

Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Emziren anneler beslenmelerine verecekleri önem ile hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerinin sağlığı için büyük bir katkı sunmaktadır. Önemli olan yeterli ve dengeli beslenmektir.

Bu konuda protein alımına önem verilmesi gerekiyor. Hayvansal gıdalardan anne mahrum bırakılmamalıdır. Et, balık gibi hayvansal gıdalardan protein alınmalı ve nohut gibi protein kaynakları kullanılmalıdır. Ayrıca anne sütünün kalitesinin artması için sıvı tüketimine de önem verilmesi gerekir. Emziren anneler gün içerisinde iki ila üç litre su tüketmeleri gerekiyor. Anne sütünün çok büyük bir oranının sudan oluşması su tüketiminin önemini gösteriyor. Su tüketiminin yanı sıra komposto, ıhlamur, papatya çayı, ayran gibi içeceklerde tercih edilebilir.

Anneler demir ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri besinleri tüketmeli, C vitamini zengin olan besinleri tercih etmeli, şekerden çokça uzak durmalı, işlenmiş ürünleri mümkün olduğunca az tüketmelidir. Gebelik süresinde olan annelerin demir desteği almaları için sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz verilen demir ilacı hakkında bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/vegaferon-50-mg-film-tablet/ linkine tıklayınız.

Doğumdan sonra anneler hemen aldıkları kiloları vermek isterler. Bu nedenle de beslenmelerinde kısıtlamalara giderek zayıflama programları yaparlar. Annelerin bebeklerine kaliteli bir süt vermesi için zayıflamada acele etmemeleri gerekir. Aynı zamanda stresten uzak olmaları da önemli olan faktörler arasındadır. Çünkü stres ve duygusal bozukluklar anne sütünü olumsuz etkileyen faktörler arasındadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Emziren Anneler Dondurma Yiyebilir mi?” üzerine bir yorum

Yorum yapın