Göğüste Batma Neden Olur? Ne Zaman Görülür?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Göğüste Batma Genel Bakış

Göğüste batma hissi çoğu zaman geçici ve basit semptomlardan kaynaklı olmaktadır. Göğüste oluşan batma hissi genel olarak tek bir noktada oluşmaktadır. Karşılaşılan bu durum akciğer veya kalp sorunlarının habercisi olabileceği gibi psikolojik sorunlarda batma hissinin oluşmasında önemli bir yeri vardır. Bu nedenle batma ile birlikte vücudun genel durumu göz önünde bulundurulmalı ve buna göre tetkikler yapılmalıdır.

goguste batma neden olur
Göğüste batma ile ilişkili görsel.

Batma daha çok nefes alırken hissedilme23ktedir. Kısa süreli bir durum olabileceği gibi uzun süreler batma hissi yaşanabilir. Kişinin bu tür sorunları yaşadığı zaman kesin sonuca ulaşması için doktora başvurması önemlidir. Göğüste batma hissi yaşayanlar Kardiyoloji veya Göğüs Hastalıkları bölümü uzmanlarına başvurarak bu konuda gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlayabilirler.

Göğüste Batma Nedenleri

Göğüste batma nedenleri olarak birçok neden söylenebilir. Özellikle bu konuda psikolojik nedenlerde önemli bir yer tutmaktadır. Kişi çok stresli ise ve anksiyete gibi sorunlar yaşıyorsa göğüs bölgesinde sıkışma, ağrı, batma, nefes alamama gibi sorunlar yaşayabilir. Göğüs kafesinde batma neden olur konusunda akciğer çevresinde bulunan zarlarda çeşitli nedenlerden dolayı sıvı birikmesi batmaya neden olabilir. Akciğeri olumsuz etkileyecek bu durum batma hissinin yanı sıra ağrıya da yol açabilir. Oluşan iltihaplar nefes alıp verirken sürtünme oluşturması ile batmalar hissedilir.

Batma hissi kalp ve damar hastalıkları ile de ilişkili olabilir. Özellikle kalp krizi geçirmeden önce kişi göğsünün ön kısmında görülür ve bu ağrı göğüsten sonra boyun ve omuz bölgelerine doğru yayılarak artar. Göğüs bölgesinde oluşan batmalar ayrıca basit seviyedeki hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı veya kuru öksürük nedeni ile de göğüs bölgesinde batmalar oluşabilir. Özellikle zatürre hastalığında bu batmalar görülebilir. Batmalar her ne kadar basit nedenlerden çıkmış olsa dahi ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu konuda uzman doktorlara başvurularak batmanın nedeni araştırılmalı ve gerekli görüldüğünde tedavi edilmelidir.

Göğüste Batma Hangi Hastalıklarda Görülür?

Göğüste batma hangi hastalıklarda görülür konusunda akla ilk gelen hastalık Plörezi hastalığıdır. Bu hastalıkta akciğeri çevreleyen zarların arasında sıvı toplanmasıdır. Birçok nedeni olan bu hastalık nedeni ile batmalar görülebilir. Göğüs batmasına neden olan hastalıklar arasında kalp hastalıkları da gelmektedir. Kal ve damar hastalıkları ciddi belirtileri olan hastalıklardır. Bu belirtiler arasında göğüste batma hissi de yaşanabilir.

Psikolojik nedenlerde bu hastalıklar arasında sayılabilir. Özellikle uzun süre yaşanılan ağır stres ve psikolojik hastalıklar vücuda olumsuz etki edebileceği için göğüste batma hissi de oluşabilir. Akciğerde oluşan iltihaplanmalar ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanılması ile oluşan hastalıklardan dolayı da göğüs bölgesinde batma hissi yaşanabilir. Diğer taraftan hastalıkların yanı sıra darbe ve yaralanmalar sonucunda göğüs kafesinde oluşan çatlak veya kırılmalar, kas spazmları da batmaya neden olan durumlar arasındadır.

Göğüste Batma Kalp Hastalıklarıyla İlişkili midir?

Göğüste batma kalp hastalıklarıyla ilişkili midir konusunda yaşanılan göğüs bölgesindeki ağrılardan %5’inden daha azından kalp hastalıkları görülmektedir. Göğüsün ön bölgesinde oluşan ağrı ve batma gibi şikayetler kalp krizi başlangıcında görülen şikayetlerdir. Özellikle bu ağrılar boyun ve omuzlara doğru yayılıyorsa kalp krizinden şüphelenilebilir. Kalp bölgesinde görülen batmalar ile göğüs bölgesinde görülen batmalarında iyi ayırt edilmesi gerekir.

Kalp hastalıklarından biri olan miyokardit ve perikarditte göğüs bölgesinde batmalara neden olabilmektedir. Miyokardit kalp kaslarında oluşan iltihaplanmadır. Perikarditte ise kalbi saran zar durumudur. Bu iki hastalık göğüs bölgesinde batmalara neden olabileceği gibi aynı zamanda ağrılarında oluşmasına neden olmaktadır. Buradan anlaşıldığı gibi bazı kalp hastalıkları göğüs bölgesinde batma ve ağrı belirtilerine neden olabilmektedir.

Göğüste Batma Nasıl Geçer?

Göğüs batması nasıl geçer konusunda yapılması gereken ilk iş dinlenmek ve temiz hava almaktır. Özellikle sigara kullanan kişilerin sigaraya ara vermeleri çok önemlidir. Diğer yandan anlık olarak müdahale etmek için ağrının oluştuğu yere soğuk su ile masaj yapılabilir. Eğer stresli bir zamanda ise kişi sakinleşmesi de önemlidir.

Eğer batmalarınız bu tür uygulamalar ile geçmiyorsa kısa süre içerisinde doktora başvurulmalıdır. Göğüs Hastalıkları bölümü bu konuda gerekli olan tetkikleri yapacaktır. Eğer batma nedeni akciğer ile ilgili ise bu bölümde gerekli tedavi başlatılacaktır. Ancak bazı durumlarda göğüste görülen ağrı kalp ve damarlar ile ilgili olabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında ise Kardiyoloji bölümünün gerekli tetkikleri yapması ve tedaviye başlaması gereklidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın