Antibiyotik Kullanırken Alkol Almak Zararlı mıdır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Antibiyotik Kullanırken Alkol Almak Zararlı mıdır?

Antibiyotiklerin ve alkolün bir arada kullanılması oldukça sakıncalı bir durumdur. Antibiyotiklerin hali hazırda var olan yan etkileri alkol alımı söz konusu olduğunda artabilir. Özellikle metronidazol, sülfametoksazol ve trimetoprim gibi bazı antibiyotikler kesinlikle alkol ile bir arada kullanılmamalıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kalp atışı hızında artış gibi belirtilere neden olabilir.

antibiyotik kullanirken alkol almak zarali midir
Antibiyotik kullanırken alkol almak zararlı mıdır ile ilişkili görsel.

Alkol ile beraber kesinlikle ilaç kullanmayınız. Eğer farkında olmadan kullandıysanız derhal hekiminizden profesyonel destek almalısınız. Her ilacın alkol ile vereceği reaksiyonun farklı sonuçları olacağını unutmayınız.


Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın