Antibiyotik Kullanırken Alkol Almak Zararlı mıdır?

0
93

Antibiyotik Kullanırken Alkol Almak Zararlı mıdır?

Antibiyotiklerin ve alkolün bir arada kullanılması oldukça sakıncalı bir durumdur. Antibiyotiklerin hali hazırda var olan yan etkileri alkol alımı söz konusu olduğunda artabilir. Özellikle metronidazol, sülfametoksazol ve trimetoprim gibi bazı antibiyotikler kesinlikle alkol ile bir arada kullanılmamalıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kalp atışı hızında artış gibi belirtilere neden olabilir.

antibiyotik kullanirken alkol almak zarali midir
Antibiyotik kullanırken alkol almak zararlı mıdır ile ilişkili görsel.

Alkol ile beraber kesinlikle ilaç kullanmayınız. Eğer farkında olmadan kullandıysanız derhal hekiminizden profesyonel destek almalısınız. Her ilacın alkol ile vereceği reaksiyonun farklı sonuçları olacağını unutmayınız.


Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here