Klavunat Antibiyotik : 1000’lik Savaşçı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Klavunat etken madde olarak amoksisilin ve klavulanik asit içeren antibiyotik özellikli bir ilaçtır. Bu yazımda internet ortamında klavunat ile ilişkili olarak sık sorulan ve cevapları zor bulunan soruları cevaplayacağım. Haydi yazımıza geçelim.

klavunat etki süresi
Klavunat içerisinde amoksisilin bulunduran antibiyotik özellikte bir ilaçtır.

Klavunat Ne için Kullanılır?

Klavunat vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonların tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Peki bu bakteriyel enfeksiyonlar hangileridir?

 1. Bademcik iltihaplanması
 2. Orta kulak iltihaplanması
 3. Sinüzit
 4. Bronşit
 5. Pnömoni ya da zatürre
 6. İdrar yolu enfeksiyonları
 7. Böbrek iltihaplanması
 8. Yara iltihaplanması
 9. Yumuşak doku enfeksiyonları
 10. Diş iltihaplanması

şeklinde çoğaltabiliriz. Bu ve benzeri enfektif durumlarda klavunat kullanılması pek çok hekim tarafından uygun görülmektedir. Şimdi siz değerli ziyaretçilerim için hazırlamış olduğum videomu hızlıca izlemenizi tavsiye ediyorum. Videoyu izledikten sonra yazıma devam edebilirsiniz.

YouTube video

Klavunat Kaç Gün Kullanılır?

Klavunat antibiyotiğin kaç gün kullanılacağının belirlenmesi için öncelikle muayene gereklidir. Doktorunuz muayene sonrasında yaş grubunuza ve kilonuza göre farklı dozlarda ve formlarda uygun süre ile reçete edecektir.

Genellikle yetişkinlerde 7 gün süre ile kullanılan bu ilaç her bireyde aynı şekilde kullanılmaz. Lütfen internet ortamında edindiğiniz bilgiler ışığında antibiyotik kullanmayınız.

Klavunat Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Klavunat içerisinde bulunan iki temel etken maddede anne bebeği emzirdiğinde bebeğe geçme özelliği gösterir. Dolayısıyla bu etken maddeler annede iyileşmeler sağladığı gibi bebekte de bir takım etkilere sahip olacaktır. En sık olarak bebekte ishal yaptığı bilinmektedir. Bazı durumlarda mantar enfeksiyonlarının görüldüğü de bildirilmiştir. Bu tip etkiler ortaya çıktığında ilacın kesilmesi gerekli bir hal alabilir.

Bu nedenle eğer bebeğinizi emziriyorsanız ve antibiyotik özellikli bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa bunu sizin değil doktorunuzun belirlemesi gerekiyor. Kesinlikle doktorunuzdan bağımsız olarak antibiyotik kullanmamanız gerekmektedir. Özetleyecek olursak doktorunuz kar ve zarar dengesini gözeterek klavunat kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelidir.

Klavunat Gebelikte Kullanılır mı?

Hamilelik sürecinde antibiyotik kullanımı ve seçimi konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Hamilelik sürecinin ilk trimesterinde yani ilk üç ayında antibiyotik kullanılması zorunda kalmadığı sürece önerilmemektedir. Kullanımı kesinlikle doktorunuz muayene sonrasında belirlemelidir.

Gebelikte ilaç kullanımlarında hekimler genellikle kar ve zarar dengesi gözeterek karar verirler. Klavunatta bu şekilde doktorunuza muayene olduktan sonra kullanılabilir.

Klavunat Antibiyotik Reçetesiz Alınır mı?

Klavunat isimli antibiyotik yanlış kullanıldığında insan vücudu için çok ciddi sonuçları olan bir ilaç olması nedeniyle eczaneden doktor önerisi dışında temin edilmesi mümkün değildir.

klavunat etken maddesi
Klavunat eczanelerden doğrudan alınamaz.

Doktorunuzun muayenesi sonrasında antibiyotik kullanmanızı uygun görmüşse ve reçetenize eklemişse eczaneden temin ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Klavunat Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Klavunat kaç günde etki gösterir şeklinde aramalar yapan kişi sayısının çokluğunu göz önünde bulundurarak bu başlığı yazmak istedim. Klavunat gibi antibiyotik özellikli ilaçların vücutta tam olarak etki gösterebilmesi ve enfeksiyonu kırabilmesi için ilacı doktorunuzun önerdiği dozda ve önerdiği şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Genellikle hastaların en sık yaptığı hata antibiyotiği ağrı kesici gibi kullanıyor olmalarıdır. Kendilerini kötü hissettiklerinde 1er tablet alıp geçince kullanmama eğilimi olmaktadır. Oysa bu oldukça yanlış bir kullanım şeklidir. Bu noktada daha detaylı bilgi almak için linkte yer alan videoyu izlemenizi şiddetle öneriyorum. İzlemek için hemen https://sggm.saglik.gov.tr/TR-13216/akilci-antibiyotik-kullanimi-kamu-spotu-izlemek-icin-tiklayiniz.html tıklayınız.

Özetle klavunatın etkisini tam olarak gösterebilmesi için özel durumlar hariç 5 ile 7 gün aralığında kullanılması gerekmektedir.

Sizde merak ettiğiniz soruları veya cevaplamamı istediğiniz şeyleri alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Klavunat Antibiyotik : 1000’lik Savaşçı” üzerine 23 yorum

 1. Sol maksiller sinüste retansiyon kisti izlendi. Her iki serebral hemisferde subkortikal beyaz cevherde birkaç adet ve sol frontalde jukstaventriküler bir adet nonspesifik T2 FLAIR hiperintens odaklar izlendi.

  Cevapla
 2. Hocam ben kıl dönmesi ameliyatı oldum ve galiba enfeksiyon kapmış iltihap geliyor bayram olduğu için de doktora gidemiyorum acaba bana ne önerirsiniz teşekkürler

  Cevapla
  • Mrblar ben bu antibiyotiği dış agrisi için almıştım. Kullandım geçti şu an 5 tablet var . Baş ağrım çok fazla sinüzitim var bu ilacı kullanayım mi
   Bu arada bir tane kulldndim . Geriye 4 tablet kaldı

   Cevapla
  • Merhabalar Ferda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hekiminiz muayene sonrasında reçete ettiyse gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Geçen cuma rinoplasti oldum . Bana klavunar yazmış günde 2 kere almak şartıyla burnum tıkalı olduğu için zor yutuyorum almasam sakıncası olur mu acaba?

  Cevapla
  • Merhabalar Nergiz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Reçetenizde verildiği şekilde kullanmaya mutlaka devam ediniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
  • Merhabalar Leyla Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Klavunat orta bölgesinde kırılma çizgisi olan tabletlerden oluşur. Gerekli olması haline ikiye kırılarak yutulabilir ancak burada dikkat edilmesi gereken çiğnemeden yutulması gerektiğidir. En doğru kullanım şekli muayeninizi yapan doktorun size önerdiği kullanım şeklidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhaba mastit yüzüne maalesef ki antibiyotiğe başladım ve emziren anneyim Doktorum bana kullanabilirsin ve emzirebilirsin dedi ama korkuyorum bebeğim daha 34 günlük ya birşey olursa

  Cevapla
  • Merhabalar Havva Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hekiminiz sizi muayene ettikten sonra bu antibiyotiğe başladıysa kar zarar dengesini mutlaka gozetmistir. Gebelik , emzirme durumlarını değerlendirmiştir. Recetenizde yazdığı şekilde kullanıma devam ediniz ve endişe etmeyiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam eşim yedi buçuk ay gebedir diş ağrısı çok var klavunat antibiyotik kullanımı uygunmudur

    Cevapla
 5. Merhaba alerjik faranjit oldum 6 aylık hamileyim doktor 1000 mg klavunat antibiyotik verdi bisey olur mu içsem.

  Cevapla
 6. Merhaba enfeksiyon nedeniyle doktor bana Klavunat 1000 mg verdi 6 aylık bebegim var emziriyorum bunilaci kullanırken emzirmemde sorun olur mu

  Cevapla
  • Merhabalar Fadime Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Muayenesi neticesinde verdiyse güvenle kullanabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Meraba ben 6 haftalık hamileyim dişim agriyordu doktor KLAVUNAT-BID1000mg verdi bir tehlike belirtirim acaba ?

  Cevapla
  • Selamlar Canan Hanım.
   Eğer kızınızın kilosu uygunsa bazı durumlar dışında sorun teşkil etmeyecektir. Hekiminiz reçete ettiyse rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

   Cevapla
 8. Merhaba;
  Sorum yok 🙂 Bilgi ararken sitenize denk geldim. Anlaşılır ve açık bir dille anlatıyorsunuz, belli ki işinizi severek yapıyorsunuz; teşekkür etmek istedim.

  Hekimlerin zorluklarla mücadele ettiği şu günlerde, bol şanslar diliyorum, karşınıza hep kıymet bilen hastalar çıkar umarım 🙂

  Cevapla
 9. Merhaba hocam idrar yolu enfeksiyonu için aldım ilkin idrar kültürü sonra sı doktor verdi beşli tablet 1000 mg. Kullandim enfeksiyon çoğalmış dedi başka bir doktor 15 günlük başka bir tedavi verdi. Kan tahlili ne bakarak Enfeksiyon Azalmış dedi idrar kültürüne tekrar baktı üç gün sonra çıkıyomuş üç gün sonra gttim tekrar diğer doktor bana tekrar klavunat verdi hemde 28 günlük yedili tablet ve ikili iki kutu bu biraz fazla değil mi kullanmaya başlayalı dört gün oldu az miktar da kanamalar oluyor n eyapmalıyım

  Cevapla

Yorum yapın