Aksesuar Dalak Ne İşe Yarar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Aksesuar dalak vücutta normal dalağa ek olarak bir dalağın daha olması durumudur. İkinci dalak oluşumu normalinden çok daha küçük boyuttadır ve işlevsizdir. Aksesuar dalağın insanlarda görülme sıklığı %10 ile %30 arasında değişir. Bu oluşum genellikle sonradan ortaya çıkan bir şey değildir. Seyrek olarak tutunduğu oluşumun etrafında dönebilir. Genellikle hiçbir belirti vermez. Çok nadir olmak üzere karın bölgesinde ağrıya neden olabilir. Böyle durumlarda cerrahi işlem ile çıkarılır.

aksesuar dalak nedir
Aksesuar dalak, birçok insanda sıkça görülen bir oluşumdur.

Aksesuar dalak yaygın bir anormalliktir. Belirti vermediği sürece herhangi bir soruna neden olmaz. Hatta çeşitli nedenlerle normal dalağı çıkarılan kişi aksesuar dalağa sahipse bu oluşum normal dalağın yerine geçebilir. Onun işlevini yerine getirebilir.

Dalağı çıkarılan bir kişiye dalak nakli yapılabilir mi konusunda bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/dalak-nakli/ adresini ziyaret ediniz.

Aksesuar Dalak Nedir?

Aksesuar dalak çok yaygın olmayan bir anormalliktir. Kişide normal dalağa ek olarak daha küçük bir dalağın olması anlamına gelir. Aksesuar dalak genellikle, 1 santimetre çapında olur. Fakat birkaç milimetrelik olanlarında da rastlanmıştır. Nadir olsa da bir kişide birden fazla aksesuar dalak bulunabilir. Bu sayı altıyı bulabilir. Çok seyrek olmakla birlikte gövdenin sağ tarafında bulunabilir. Normal dalak durduğu sürece herhangi bir işlevi yoktur.

Böyle bir organın oluşması konjenital anormali olarak nitelendirilir. Aksesuar dalağın oluşumu embriyo döneminde, dalağı oluşturacak temelin kaynaşması ile gerçekleşir. Yani doğum öncesi meydana gelen bir gelişmedir.

Çoğu zaman belirti vermez. Birçok insan bu durumu fark etmeden yaşamına devam eder. Fark edilmesi genellikle karın bölgesine uygulanan bir görüntüleme testi (tomografi gibi) ile tesadüfen olur. Görüntüleme ile fark edildiğinde bir kist ya da tümör ile karıştırılabilir.

Aksesuar Dalak Zararlı mıdır?

Aksesuar dalak herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmadığı gibi çoğu zaman bir sağlık sorununa da neden olmaz. Bu sadece normal dalağın gövdesinden ayrı ve sağlıklı bir dalak dokusudur. Dalak atardamarı tarafından beslenir. Doğum öncesi embriyo döneminde, ileride dalağı oluşturacak temellerin yanlış gelişmesidir.

Nadiren aksesuar dalak ağrıya neden olabilir. Bu durumda oluşum ameliyatla alınabilir. Aksi takdirde alınmasına ya da müdahale edilmesine gerek yoktur. Bu durum bir hastalıktan çok, yaygın görülmeyen bir anormallik olarak tanımlanır. Bir sağlık sorunu nedeniyle normal dalağı alınan kişiler dalağın yokluğunu bağışıklıktaki zayıflıkla hissederler. Fakat aksesuar dalak varsa bu sorun çok daha az hissedilir.

Tüm dalak hastalıkları hakkında bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/dalak-hastaliklari/ adresine göz gezdirebilirsiniz.

Aksesuar Dalak Ağrı Yapar mı?

Aksesuar dalağa sahip her insanda ağrı yaşanmaz. Boyutları çoğu zaman başka organları etkilemeyecek kadar küçüktür. Çoğu zaman bir veya birden fazla aksesuar dalak fark edilmez. Başka bir durum için gerekli olan görüntüleme tetkiklerinde saptanırlar. Görüntüleme testlerinde çeşitli tümörlerle karıştırılabilirler. Bu durum gereksiz ameliyatlara neden olabilir.

Bu oluşum nadiren ağrıya neden olur. Bunun sebebi de çoğu zaman aksesuar dalağın bölgeye bağlandığı yapı etrafında dönmesidir. Böyle bir durum yaşandığında tedavisi ameliyat ile aksesuar dalağın çıkarılması şeklinde gerçekleştirilir. Bu durum her yaştan insanda görülebilir ve tedavisi herkeste benzer şekilde sağlanır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Aksesuar Dalak Ne İşe Yarar?” üzerine 2 yorum

 1. 2 Gün Önce Hastanede Tetkikler Sonucu Aksesuar Dalak Olduğu Belirlendi Doktor Ameliyat Veya Ilaç Tedavisine Gerek Olmadığını Söyledi Ama Ben Sol Tarafımda Acı Ve Çalışınca Nefes Kesintisi Hissettiğimi Cabuk yorulduğumu Ve sürekli Midemin Bulandığını Anlattım Bana Dikkat Et Cart Curt Tarzı Birşeyler Söyledi Sizce Ne Yapmam Gerek Gerçekten Rahatsız Durumdayım Ve Yaşım Daha 21 Doktor Temposuz Yorucu Olmayacak Şekilde Hayatını Sürüdür Dedi Sizce Bu Mümkün mü En Azından Benim Yaşımdaki Bir Birey Içın? Tavsiye Ve Fikirlerinizi Bekliyorum…

  Cevapla
  • Merhabalar Muhammed Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bildiğiniz üzere aksesuar dalak genellikle ağrı yapmadığı sürece sorun oluşturmaz. Sizin ağrı şikayetinizin kaynağını bilemediğim için çok net konuşamayacağım. Sizi muayene eden doktor doğru bir yaşam biçimi ile herhangi bir ameliyata gerek kalmadan hayatınızı idame edebileceğinizi söylemiş muhtemelen. Sizi muayene eden hekimin size verdiği bilgilere itibar ediniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın