Dalak Vücudun Neresindedir?

0
83

Dalak karnın üst tarafında solda bulunur. Göğüs kafesinin hemen altından başlar. Diyaframın altında ve midenin arkasında yer alır. Bu nedenle dalaktaki anormal bir büyüme mideyi etkileyebilir. Şekil olarak da ufak değişiklikler gösterebilse de yumruğa benzer bir görüntüsü vardır. Yapısı yumuşak ve morumsu renktedir. Normal bir dalak kaburgalar ve genel olarak iskelet tarafından korunur ve dışarıdan hissedilmez. Fakat anormal bir büyüme durumunda hissedilebilir.

dalak nerededir
Dalak, vücutta çok önemli görevleri olan hayati bir organdır.

Dalağın Genel Özellikleri

Yetişkinlerde normal bir dalak 75- 120 gram arasında bir ağırlığa sahiptir. Boyutu yaşa ve kişiye göre ufak değişiklikler gösterse de ortalama bir dalağın eni 7, boyu 12, kalınlığı 5 santimetredir. Yumuşak ve mor renkli olan dalak çokça kanlanan bir organdır. Enfeksiyonlarla mücadele edilmesi ve vücut sıvılarının kontrol edilmesi gibi işlevleri olan lenfatik sistemin bir parçasıdır. Dalakta bol miktarda beyaz kan hücresi bulunur. Bakteri, ölü doku ve başka yabancı maddeler burada yok edilir ve bunlar dalaktan geçen kandan ayrılır. Diğer yandan dalak vücudun kan miktarını kontrol eder ve eski, hasarlı kan hücrelerini yok eder.

Dalakta birçok hastalık meydana gelebilir. Bu hastalıklar kanı ve lenfatik sistemi etkileyebilir. En yaygın dalak sorunlarından biri dalak büyümesidir. Genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanır. Fakat başka hastalıkların sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Normalden büyük boyutlara ulaşan dalak işlevini yerine getirmede sorunlar meydana getirebilir. Ayrıca yumuşak bir organ olmasından dolayı dalak yırtılmaları ile de karşılaşılabilir. Alınan darbeler ve yaşanan fiziki travmalar yırtılmaya yol açabilir. Bu durum hayati önem taşır çünkü ciddi bir kanamaya neden olabilir. Özellikle büyük dalak sorunu olanlar yırtılma konusunda daha savunmasızdır. Bu yüzden büyük dalak sorunu olanların temas sporlarından ve darbelerden uzak durmaları önerilir. Genişlemiş dalak bazı durumlarda trombosit sayısının aşırı düşmesine neden olabilir. Bu durumda kanama sorunları ortaya çıkabilir. Orak hücre hastalığı da dalak ve başka birçok organa zarar verebilir. Bir tür anemidir. Burada oluşabilecek diğer hastalıklarsa kanser ve aksesuar dalaktır. Dalak kanseri buradaki hücrelerin kanserleşmesinden kaynaklanan hastalıktır. Aksesuar dalak ise insanların %10’unda görülen bir durumdur. Normalden çok daha küçük bir dalağa sahip olmak anlamına gelir.

Dalak Sağlığının Korunması

Dalak sağlığını korumak bazı durumlarda zor olabilir. Çünkü bazı kanser ve kan hücresi anormallikleri dalağı kötü etkileyebilir. Bu durumda dalağı korumak için kanserden korunmaya çalışmak gerekir. Kanserojen olduğu bilenen madde ve etkenlerden uzak durmaya çalışmak en iyi yoldur. Fakat bazen mecburen maruz kalınabilir. Bunlarla birlikte dalaktaki en yaygın sorunlardan dalak büyümesine alınabilecek bazı önlemler vardır. Özellikle ciddi enfeksiyonlardan korunmak mümkündür. Bunun için gümüş eşya, diş fırçası ve içecek gibi kişisel eşyaların başkaları ile paylaşılmamasına dikkat edilebilir. Cinsel yoldan bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için prezervatif kullanımına dikkat etmek önem taşır. Diğer yandan dalağı darbelerden korumak için bazı önlemler alınabilir. Temas sporlarını tercih edenler dalağın korunmasına dikkat edebilir. Bunun için güvenlik donanımlarını eksiksiz kullanmak önem taşır. Aynı şekilde araba kullanırken emniyet kemeri takmak da olası bir kaza sırasında dalağı koruyabilir. Sürekli ve uzun süre alkol tüketenlerin karaciğerlerinde bazı bozukluklar oluşabilir. Bu durum dalağı da kötü etkiler. O yüzden alkol tüketimini azaltmak faydalı olur. Ek olarak dalak şişmesi açısından dikkatli olmak gerekir. Diğer yandan günlük su tüketimine özen göstermek, vitamin ve mineral açısından zengin beslenmek, meyve ve sebze tüketimine özen göstermek dalağın çalışmasına yardımcı olur. Genel sağlık açısından da faydalı etkiler gösterir.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here