Kapalı Dalak Ameliyatı

0
114

Kapalı Dalak Ameliyatı ya da tıp dünyasında bilinen ismiyle laparoskopik splenektomi, vücut yüzeyinden büyük bir kesi atılmadan dalağın ameliyat edilmesi işlemine verilen addır. İlk dalak ameliyatı 1549 yılında Andirano Zaccarello tarafından yapılmıştır. Kapalı dalak ameliyatı çıkmadan önce dalak ameliyatları üst orta hat veya sol subkostal insizyon ile yapılırdı. 

kapali dalak ameliyati
Kapalı dalak ameliyatı, küçük bir kesiden aletlerin vücut içine sokulması ve işlemlerin küçük kameralar yardımıyla halledilmesi yöntemiyle yapılır.

Teknolojinin gelişmesi ve tıbbın ilerlemesiyle beraber artık kapalı yöntemler sık kullanılır hale gelmiştir. Kapalı dalak ameliyatı ise ilk defa 1991 yılında Delaitre ve Maignien tarafından yapılmıştır. 

Kapalı Dalak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Laparoskopik splenektomi, bazı benign veya malign hematolojik hastalıklar, dalak büyümesi, dalağın anatomik bozukluklarının varlığında, dalağın travmatik yaralanmalarında uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Dalağın hematolojik hastalıkları deyince akla ilk olarak immün trombositopenik purpura gelir. ITP için bu cerrahi operasyon genellikle steroidler ve intravenöz gammaglobulin gibi tıbbi tedaviler başarısız olduğunda uygulanır.

Ayrıca laparoskopik splenektomi ya da kapalı dalak ameliyatı, diğer trombotik purpura tipleri, kalıtsal sferositozlar, sekonder hipersplenizm veya ciddi anemi, orak hücre hastalığı,  refrakter otoimmün hemolitik anemisi olan majör ve orta talasemi de dahil olmak üzere diğer benign durumlarda da uygulanabilir.

Kapalı dalak ameliyatı yapılması gerekebilen malign hastalıklar arasında ise miyeloproliferatif hastalıklar, lenfoproliferatif hastalıklar, tüylü hücreli lösemi, Hodgkin ve non-Hodgkin lenfoma, malign vasküler tümörler, malign lenfomalar ve lenfanjiyosarkomlar bulunur.

Dalağa gelen ağır travma durumlarında ise hemodinamiye dikkat edilir. Hemodinamisi bozulmamış hastalara dalak ameliyatı yapılmaz ancak hemodinami bozulmuş ise acil kapalı ya da açık dalak ameliyatı yapılması gerekebilir.

Kapalı Dalak Ameliyatı Kimlere Yapılmamalıdır?

Laparoskopik olarak uygulanan tüm cerrahi operasyonlar gibi kapalı dalak ameliyatının da yapılmaması gereken durumlar vardır. Bazı hastalarda bu ameliyatın yapılmaması, yapılmasından daha iyi sonuç verebilir. Hekiminiz bu noktada kar zarar dengesi gözetecek ve ona göre karar verecektir. 

İlk etapta ameliyat genel anestezi altında yapaılcağından genel anesteziye karşı bir duyarlılığı olan veya  koagülopati ve benzeri bozuklukları olan hastalarda yapılmayabilmektedir. Siroz ve portal hipertansiyonu olan hastalarda kapalı dalak operasyonlarının yapılabileceğine yönelik bazı çalışmalar bulunsa da şu an için genel algı yapılmamasının daha doğru olduğu yönündedir.

Masif splenomegalisi olan hastalarda kapalı dalak ameliyatı yetersiz kalabileceğinden yapılamayabilir. Bu gibi durumlarda laparoskopik splenomegali prosedürlerine ek olarak el destekli teknik uygulanabilir.

Kapalı Dalak Ameliyatı İzle

Aşağıdaki videoda kapalı dalak ameliyatı videosunun bir kısmını görmektesiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. https://emedicine.medscape.com/article/1829873-overview

Kapalı dalak ameliyatı hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here