Ağız Kokusu için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Genel anlamda toplum içerisinde çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağız kokusu problemi tedavi edilmediğinde hastaları oldukça rahatsız edebilmektedir. Bu gibi durumlarda hastalar ağız kokusu neden olur veya ağız kokusunu gidermek için hangi bölüme gidilir gibi sorular sorarak problemlerine çözüm aramaktadırlar. Bu yazımda nefes kokusu problemi için hangi bölüme gidileceğini detaylı bir şekilde anlatacağım.

Genel Olarak Nefes Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu çoğu zaman ciddi olmayan nedenlerden dolayı ortaya çıksa da bazı durumlarda çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Sıklıkla ağız bakımında eksiklikler olması, sigara tüketilmesi, dişlerde çürük olması, ağız içerisinde apse varlığı, reflü hastalığı ve uzun süreler boyunca aç kalma gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Ağız kokusu ile savaşmak için en temel yöntem dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Sık sık su içilmeli ve belirli aralıklarla diş hekimine gidilmelidir. Temel yöntemlerle başa çıkılamayan ağız kokuları kronik hastalıkları işaret eder. Bu noktada ağız yarası hakkında hazırladığım yazımı https://doktordanhaberler.com/agiz-yarasi-neden-olur/ linkine tıklayarak okumanızı istiyorum. Peki ağız kokusuna hangi bölüm bakar?

Eğer ağız kokusu dişlerle ve ağız hijyeni ile ilgili problemlerden kaynaklanıyorsa gidilmesi gereken bölüm diş hekimliği bölümüdür.

Ağız içi yapıların organik bozukluklarından kaynaklanıyorsa gidilmesi gereken bölüm kulak burun boğaz bölümüdür.

Tiroid gibi hormon üreten yapıların bozukluklarından kaynaklanıyorsa çözüm için dahiliye polikliniğine gidilmelidir.

Ağız kokusu için dahiliye polikliniklerine başvurduğunuzda sizden bazı kan testleri istenecektir. Bu testler ile birçok hastalık ekarte edilecek ve ağız kokusuna neden olan faktör tespit edilmeye çalışılacaktır.

Bu noktada aklınıza takılanları veya kendi durumunuzu alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Duruma göre size en uygun yönlendirmeyi yapmaya çalışacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynakça:

  1. Halitosis: Current concepts on etiology, diagnosis and management – PUBMED (08.09.2021)
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın