Ağız Yarası Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ağız Yarası Neden Olur? sorusundan önce ağız yarası nedir onu tanımlayalım. Ağız yarası birçok hastalığa ve patolojiye bağlı olarak ortaya çıkan, sarı ve kahverengi görünümlü ülsere veya eroze lezyonlara verilen isimdir. Bu yaralar ağız içinde olduklarında oral aft  ismini alırlar.

Ağız yarası oluşumunu tetikleyen birçok hastalık ve durum olduğu düşünülmektedir.Bunları sırasıyla inceleyecek olursak :

En Sık Nedenlerden Birisi : Yiyecekler

Yiyeceklerden etkilenen insanlar genelde hassas cilt ve mukozaya sahiptirler. Aşırı asidik ve aşırı bazik yiyecek ve içecekler bu hassas ciltlerde dejenerasyona yol açarlar.

Ağız Yarasını asidik gıdalar artırabilir.
Ağız Yarasını asidik gıdalar artırabilir.

Görünmeyen Neden : Alerji

Alerji yapan gıdalar ağız yarasına zemin hazırladığı gibi yara oluşumunu hızlandırmaktadır. Gluten, tarçın, inek sütü, çikolata badem gibi birçok gıda alerjiye neden olabilir. Bu maddelerle alerji oluşumunun temel mekanizması histamin salınımıyla ilişkilidir.

Ağız Yarası ile ilişkili görsel.
Ağız Yarası ile ilişkili görsel.

Yara Düşmanı : Sigara

agiz-yaralari-ve-sigara

Sigara hepimizin bildiği gibi içerisinde binlerce zararlı madde barındırmaktadır. Sigara ile yapılan her türlü eylem :

  • Sigaraya Başlamak
  • Sigara İçmek
  • Sigarayı Bırakmak

ağız yaralarının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu noktada ağız yarası hakkında hazırladığım diğer bir yazıma https://doktordanhaberler.com/agiz-ici-yaralara-hangi-bolum-bakar/ linkine tıklayarak erişebilirsiniz.

Ucuza Kaçmak : Kalitesiz Diş Macunları

Kalitesiz diş macunlarının içerisinde bulunan bazı maddeler ağız içerisindeki tabakaları aşındırmakta ve yara oluşumunu tetiklemektedir. Diş macunumuzu seçerken dikkatli olmak gerekiyor.

Kaçınılmaz Faktör : Stres

Günlük hayatta sabahtan akşama kadar yaşadığımız olaylar bizi strese sürüklemekte ve streste ağız yaralarına zemin hazırlamaktadır.

Değiştirilemez Nedenler : Genetik

Oral aft şikayeti olan hastaların aileleri araştırıldığında her 3 kişiden 1 tanesinde benzer şikayetlerin olduğu görülmüştür. Tek yumurta ikizlerinde de benzer durumların olması genetiğin, aft etyolojisindeki önemini bir kez daha kanıtlıyor.

Bağışıklık Sisteminde Zayıflık

Kişilerin bağışıklık sistemi aft yani ağız içerisinde yara çıkmasını engelleyici birçok sistem ve mekanizmaya sahiptir. Kişi bu bağışıklık sisteminden yoksun kalınca aft önleyici mekanizmalar devre dışı kalacak ve oluşum kolaylaşacaktır.

Son Çare : Doktor

Eğer hayatınızda ilk defa ağzınızda aft adını verdiğimiz yara çıkıyorsa, ağzınızdaki aftın çapı 1 cm den büyük görünüyorsa, aft sayısı çok fazlaysa, aftlarla beraber başka belirtilerde varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Ağız Yarası Neden Olur?” üzerine 7 yorum

  1. Bende alerjiden dolayı fotoğrafta gösterildiği gibi yaralar olmuştu. Her sene ben alerjiden dolayı bi rahatsızlık yaşarım üşeniyorum doktora gitmeye neye alerjim oldugunu öğrensem iyi olacak. Sağlık ocağına gidip ilaç alıyorum geçiyor ancak neye alerjim olduğunu bilmiyorum. 🙂

    Cevapla
  2. Ağız yaralarından bıkmış durumdayın. Doktorum immun sistemim ile ilişkili olduğunu söyledi. Allah kimsenin başına vermesin.

    Cevapla

Yorum yapın