Diş Hekimi Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Diş Hekimi Hangi Hastalıklara Bakar?

Diş ve diş etlerinde oluşan sorunların tanı ve tedavisini diş hekimleri yapar. Ağız sağlığı ve diş sağlığı konusunda gerekli olan bütün tedavi yöntemlerini uygulayabilmektedir. Diş hekimliği kendi içerisinde de farklı bölümlere ayrılarak diş sağlığı konusunda bireylere en iyi sonuçların verilmesini sağlamayı amaçlar. Diş hekimi hangi hastalıklara bakar konusunda ağız ve diş sağlığını ilgilendiren birçok hastalığın teşhisini ve tedavisini uygulamaktadır.

dis hekimine ne icin gidilir
Diş hekimi hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Diş Çürükleri

Diş hekimlerinin en çok rastladığı sağlık sorunudur. Dişlerimizin sağlıklı olması birçok hayat şartımızı da etkilemektedir. Bazı bakterilerin ürettiği asitler nedeni ile diş menisinin zarar görmesi ve hatta dentin tabakasının da zarar görmesi ile diş çürükleri ortaya çıkar. Görüntü olarak dişin çürüdüğü gözle tespit edilebilmektedir. Bunu yanı sıra hastada diş ağrıları, sıcak veya soğuk besinleri tüketirken ağrılar ve şişkinlikler görülebilir. Diş hekimler diş çürüklerine karşı dolgu tedavisi uygulayabildikleri gibi gerek görüldüğünde diş çekile de bilir.

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları üç seviye görülmektedir. Birinci seviye diş etinde görülen iltihaplanmadır. Bu duruma Jintivit denmektedir. Diğer seviye ise periodontittir. En ileri seviye ise ilerlemiş periodontittir. Diş etinde birçok hastalık görülebilir. Diş etlerinde görülen iltihabın yanı sıra diş etki kanamaları ve diş eti çekilmeleri görülebilmektedir.

Diş eti hastalığı olan kişiler dişlerini fırçaladıklarında hemen kanadığını görebilirler. Sağlıklı bir diş eti fırçalama ile kanamamalıdır. Diş etinin hassasiyeti artar. Özellikle soğuk veya sıcak besinler tüketildiğinde diş eti ve diş köklerinde sızlamalar görülür. Diş etlerinde kızarıklıklar ve şişkinlikler görülebilir. Diş eti çekilmesi en sık görülen sorunlardandır. Dişten aşağı doğru inen diş eti işin sağlığını tehlikeye sokar. İleri dönemlerde eğer gerekli tedaviler yapılmazsa dişler dökülebilir. Diş etinde görülen rahatsızlıklar dişlerin köklerinin zayıflamasına neden olur.

Diş hekimleri diş etindeki sorunlara karşı gerekli diş temizliğini yapar ve eğer gerekirse diğer tedavi yöntemlerini kullanarak diş etlerindeki sorunları ortadan kaldırmaya çalışır.

Diş Kaplama

Diş hekimi hangi hastalıklara bakar konusunda özellikle yaşlı insanların dişlerinde görülen sorunlu durumlarda diş kaplama işlemleri yapılmaktadır. Bu konuda farklı uygulamalar tercih edilebilir. Porselen laminate veneer, zirkonyum kaplama, metal destekli kaplama, empress kaplama tercih edilebilmektedir.

Diş Protezleri

Özellikle insanların yaşı ilerledikçe diş sağlığı kötüye gider ve diş dökülmeleri görülebilir. Diş protezleri ise diş hekimleri tarafından uygulanan, dişlerin tamamını kapsayabileceği gibi bir veya bir bölümünü kapsayan, kişinin yapay bir dişe sahip olmasını sağlayan yöntemlerdir. Sabit protez, hareketli protez veya implant teknolojileri kullanılarak diş protezi uygulanabilmektedir.

Diş Cerrahisi

Dişlerde görülen bu sorunların diş çekimi, ağız ve çene bölgesinde görülen her türlü enfeksiyonlu durumların tedavisi, çenede oluşan tümörler ve kistler, yumuşak doku tedavisi, çene ve yüzdeki kırıklar, çene eklemi hastalıkları, dudak veya damak yarıkları gibi birçok ağız, çene ve diş ile ilgili hastalıklar cerrahi bölümü ile tedavi edilmesi için gerekli uygulamalar yapılmaktadır.

Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Diş sağlığı erken yaştan itibaren takip edilmesi gereken bir durumdur. Bireylerin öncelikle her gün en az iki defa detaylı bir şekilde diş fırçalaması, diş ipi kullanması ve gerekirse ağız temizliği için gargara kullanması gerekir. Bireyin kendi çabalarının yanı sıra düzenli olarak diş doktoruna gitmesi de önemlidir. Dişlerinde herhangi bir sorun olmayan kişiler yılda en az bir kere diş doktoruna gitmelidir. Çürük, diş eti problemleri gibi sorunlarla karşılaşan kişiler ise düzenli olarak doktorun tavsiye ettiği aralıklarla diş hekimine başvurmalıdır. Aşırı şeker, sigara, soğuk veya sıcak tüketimden de kaçınılması gerekir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Diş Hekimi Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın