Vajinal Akıntı için Hangi Bölüme Gidilir?

0
1673

Vajinal Akıntı için Hangi Bölüme Gidilir?

Vajinal akıntı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kı14saca bazı bilgiler verelim. Adet döneminin tamamlanma sürecine bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonel belirtilerden biri olarak karşımıza çıkan vajinal akıntı, vajinal hastalıklar arasında farklı yaş gruplarından kadınların sıkça karşılaştıkları rahatsızlıklardan biri olarak tanımlanabilir.

vajinada akinti icin hangi doktora gidilir
Vajinal akıntı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Adolesan dönemi olarak tanımlanan süreç boyunca fizyolojik ve dış etkenlerden doğan enfeksiyonel faktörlere bağlı olarak çeşitli türlerle karşımıza çıkan vajinal akıntı, yine sürecin değişkenlerine bağlı olarak yoğunluk gösterebilir. Siklus döneminin ilk iki haftasında östrojen hormon salgınının artışı nedeniyle akıntı bazı durumlarda süt rengi koyuluğunda olurken, yumurtalama döneminde bu akıntı oldukça şeffaf olabilir.

Ortaya çıkan vajinal akıntı, yaş, östrojen seviyesi, dış etkenler, hastalık sürecinin nasıl geçtiği ve vajinal herhangi bir rahatsızlık olup olmadığıyla bağlantılı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Tüm bu kriterlerin dışında vajinal akıntı belirtilerinin ortaya çıkmasında büyük rol oynayan ve dış etken olarak sayılabilecek bir diğer faktör ise ilaç kullanımıdır. Kullanılan ilaçların yan etkileri, doz değerleri ve türüne bağlı olarak vajinal akıntıyı tetiklediği saptanmıştır.

Vajinal Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Kendi içerisinde ikiye ayrılan vajina akıntı türleri, fizyolojik ve fizyolojik olmayan diye tanımlanabilir. Fizyolojik nedenlere bağlı olmadan ortaya çıkan vajinal akıntı türleri genelde mikrobik etkenler ya da enfeksiyonel değişkenler nedeniyle ortaya çıkarken, fizyolojik akıntı türleri ise hastalığın (regl dönemi) ya da herhangi bir nedenin belirtisi olarak saptanabilmektedir.

Fizyolojik ve dış etkenlere bağlı olarak çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkan vajinal akıntının ortaya çıkmasında rol oynayan en önemli nedenleri maddeler hâlinde sıralayalım:

  1. Vajinit olarak tanımlanan vajinal iltihaplanma. Mikrobik birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan vajinit rahatsızlığı vajinal akıntı belirtisine neden olan en yaygın hastalık türlerinden biridir.
  2. Cinsel ilişkiye bağlı olarak ortaya çıkan mikrobik bir diğer hastalık ise Trikomonas Vajinit adı verilen rahatsızlıktır. Farklı etkenlere bağlı olarak sonuçları nadiren değişkenlik gösterse de ortaya çıkan akıntı köpüklü, sarı-yeşil arası bir renkte ve rahatsız edici bir kokuya sahiptir.
  3. En yaygın rahatsızlıklardan biri olan Servisit; yani rahim ağzı iltihabı da vajinal akıntı rahatsızlığına neden olan durumlardan biridir. Cinsel ilişki nedeniyle ortaya çıkmasının en önemli etkenlerden biri bilinçsizce kullanılan kimyasal ve zararlı bileşenler içeren medikal ürünlerdir.
  4. Rahim ağzı kanseri. Vajinal akıntı rahatsızlığının dışında ilişki sırasında ya da gün içinde düzensiz kanama ve kaşıntı gibi belirtileri de mevcuttur.
  5. Mantarlar. En önemli etkenlerinden biri hijyen kriterleri olsa da, sıcak hava ve kullanılan iç çamaşırları da oldukça tetikleyici rol oynar. Vajinal mantarlar nedeniyle ortaya çıkan vajinal akıntı, yoğun süt beyaz renkte ve kokusuzdur. Gebeliğe bağlı olarak yeşil renkte de olabilir.
  6. İlaç kullanımı. Özellikle hekim tavsiyesi olmadan bilinçsizce tüketilen antibiyotikler vajinal akıntı gibi durumların oluşmasında önemli bir rol oynamaktadırlar.
  7. Vajinal temizlik ve iç çamaşırlar ise vajinal hastalıklarda en önemli rolü oynayan etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle sentetik ve sağlıksız olarak tercih edilen iç çamaşırlar vajinanın hava almasını engellerken bakteri oluşumunu da tetiklemektedir. Öte yandan vajinal temizlik ihmali, bakteri oluşumunu tetiklediği gibi bölgede yalnızca akıntı değil, koku oluşmasını ve vajinal hastalıkların meydana gelmesini sağlamaktadır.

Vajinada Akıntı için Hangi Doktora Gidilir?

Vajinal akıntı ile alakalı bir rahatsızlığınız varsa, gitmeniz gereken bölüm Kadın Doğum ve Hastalıkları bölümüdür.

vajinal akintiya hangi bolum bakar
Vajinal akıntıya hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Doktorunuzla görüşmeden evvel vajinal akıntı rahatsızlığının ortaya çıkmasında rol oynadığını düşündüğünüz ya da varsa rahatsızlığı tetikleyen faktörleri de dikkate almanız da fayda var. (Örnek: Varsa kullandığınız ilaçlar, iç çamaşırı tercihleriniz, vajinal temizlik alışkanlıklarınız vb.)


Vajinal akıntı için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here