Turuncu Reçete

0
6732

Turuncu Reçete Nedir?

Turuncu Reçete, sadece bazı kan ürünlerinin alınabilmesi için gerekli olan reçete türüne verilen isimdir. Genelde hemofili hastalarına gereken bazı kan faktörleri bu reçeteyle alınırlar.

Hematolojik hastaların kan ürünü ihtiyaçlarını gidermeleri için yazılırlar. Faktör 6 ‘dan Faktör 10 ‘a kadar mor reçetenin kapsamındadır. Turuncu reçeteyle farkları da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Turuncu reçete Faktör 6 ya kadar olan faktörleri için yazılır. Reçete çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Turuncu Reçeteyi Kimler Verebilir?

Turuncu reçetenin verilebilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli aralıklarla güncellenen Sağlık Uygulama Tebliği ndeki maddelere göre Hematoloji alanında bir uzman hekimin imzası gereklidir. Yani bir Hematoloji uzmanı turuncu reçete vermediği sürece bu kan faktörlerine ulaşabilme ihtimali yoktur.

Hematoloji hekimlerinin bulunmadığı olağanüstü durumlarda turuncu reçeteyi ancak ve ancak üç adet iç hastalıkları (dahiliye) uzman hekimi veya üç adet çocuk hastalıkları (pediatri) hekimi verebilecektir.

Aşağıdaki resimde resmi kurumlardan eczanelere gönderilen belgenin orjinalini görebilirsiniz:

Turuncu reçeteyle ilişkili görsel.

Üstteki dokümanın orjinal ve tam metin haline ulaşmak için alttaki butona tıklayınız.

Turuncu Reçeteyi Kimler Alabilir?

Turuncu reçeteyi üstteki dokümanda da okuduğunuz üzere en sık hemofili hastalığına yakalanan bireyler almaktadırlar. Faktör ihtiyacı olan bazı diğer hastalıklarda da kullanılabilmektedir.

Turuncu Reçetenin Teslim Formu

Aşağıdaki resimde turuncu reçetelerin teslim formunu görmektesiniz.


Turuncu Reçeteyle Verilen İlaçlar Hangileridir?

Bu ilaçları ilacrehberi.com un hazırladığı tabloya göre şu şekilde sıralayabiliriz :


Merak ettikleriniz ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here