Mor Reçete

2
13520

Mor Reçete Nedir?

Mor Reçete, herhangi bir hastanın eczaneden gidip alamadığı sadece hematolojik hastalar için reçete edilebilen reçete türüne verilen isimdir. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Reçete çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

Aşağıda sizler için örnek olarak çektiğim mor reçete örneğini görebilirsiniz:

mor recete
Üstteki görselde mor reçete örneği görmektesiniz.

Hematolojik hastaların kan ürünü ihtiyaçlarını gidermeleri için yazılırlar. Faktör 6 ‘dan Faktör 10 ‘a kadar mor reçetenin kapsamındadır. Turuncu reçeteyle farkları da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Turuncu reçete Faktör 6 ya kadar olan faktörleri için yazılır.

Pratisyen hekimler ve aile hekimleri tarafından reçete edilemezler. Mutlaka bir uzman hekim tarafından yazılmalıdır.

Mor Reçeteyle Verilen İlaçların Listesi

İlaçların listesini kullanım şekli ve dozları ile aşağıda bulabilirsiniz. Liste Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmıştır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Bn performans ödevi yapiyorum, sizin resimleri ve yazıları alıyorum slayt gibi birşey yapsam sorun çıkarmı.(prformans odevi kağıttan ama slayt yapinca sorun çıkarmi)
    Birde ben saglik lise sinde okuyorum az daha olsa kolay bir bölüm varmı kenfimi hastane ortamin alistirmak icin

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here