Mor Reçete Nedir? Kimlere Verilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İnternet ortamında sıkça araştırılan konulardan biri olan mor reçete konusu hakkında çok fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Bu bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Mor reçete halk arasında diğer reçete çeşitleri gibi bilinmese de aslında çokça kullanılır. Hemotoloji bölümünde yazılan ilaçlar çoğu zaman mor renkli olmak durumundadır.

mor recete nedir
 Mor reçete kan hastalıklarından kullanılan ilaçların verildiği reçete türüdür.

Mor reçete kan ürünleri yazabilmek için kullanılan bir reçete çeşitidir. Diğer reçete çeşitleri için https://doktordanhaberler.com/recete-cesitleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.  Bu noktada mor reçete ne için kullanılır gibi birçok sorunun cevabını vermek üzere yazımıza devam edelim.

Mor Reçete Nedir?

Mor Reçete, herhangi bir hastanın eczaneden gidip alamadığı sadece hematolojik hastalar için reçete edilebilen reçete türüne verilen isimdir. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Bu hastalar hematoloji yani kan ve kan hastalıklarıyla ilgilenen tıp branşına muayene olmak suretiyle bu reçeteleri alabilirler. Reçete çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 • Mor Reçete
 • Kırmızı Reçete
 • Beyaz Reçete
 • Turuncu Reçete
 • Yeşil Reçete

Aşağıda sizler için örnek olarak çektiğim mor reçete örneğini görebilirsiniz:

mor recete
Üstteki görselde mor reçete örneği görmektesiniz.

Hematolojik hastaların kan ürünü ihtiyaçlarını gidermeleri için yazılırlar. Faktör 6 ‘dan Faktör 10 ‘a kadar mor reçetenin kapsamındadır. Turuncu reçeteyle farkları da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Turuncu reçete Faktör 6 ya kadar olan faktörleri için yazılır.

Pratisyen hekimler ve aile hekimleri tarafından reçete edilemezler. Mutlaka bir uzman hekim tarafından yazılmalıdır.

Mor Reçeteyle Verilen İlaçların Listesi

İlaçların listesini kullanım şekli ve dozları ile aşağıda bulabilirsiniz. Listede mor reçete ile verilen ilaçlar hakkında genel olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Aklınıza takılan hususları yorum kısmından bana ulaştırabilirsiniz.

 1. Albiomin
 2. Anbinex
 3. Albuman
 4. Beriplast P
 5. Biotest Human Albumin
 6. Cealb Albumin
 7. Ceprotin
 8. Cetor
 9. Cinryze
 10. Equagam
 11. Favirab
 12. Flebogamma
 13. Gamunex
 14. Genivig Human IG
 15. Grafalon
 16. Haemocomplettan
 17. Hepagam
 18. Hepatect
 19. Hepbquin
 20. Hyperhepb
 21. Hyqvia
 22. İmmunorho
 23. İntratect
 24. Ivhebex
 25. Kiovig
 26. Kybernin
 27. Nanogam
 28. Octagam
 29. Plasbumin
 30. Privigen
 31. Prolastin
 32. Rhogam
 33. Rhophylac
 34. Subcuvia
 35. Tegeline
 36. Tetanea
 37. Tissell
 38. Vialebex
 39. Vigam liquid
 40. Zenal B

Reçete hakkında hazırlamış olduğum detaylı yazıyı okumanızı öneriyorum. KIRMIZI REÇETE ile verilen ilaçlar hakkında bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/kirmizi-recete/ linki takip ediniz.


Mor reçete hususunda merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 19 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 24 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Mor Reçete Nedir? Kimlere Verilir?” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba doktor bey mor reçeteye kuvvetli ağrı kesiciler yazılımı bu konuda bilgim yok bilgim kırmızı reçeteye kadar ne olur yalvarıyorum bu agrimi kesicek bir ilaç ismi verin bana oğlum bile benim yüzümden evlenemiyor tek bir evladım var ben kaza gecirdigimde o ikibucuk yaşındaydı şu an 35yasina girdi ben acı çekerken kaç defa onu ağlarken gördüm ağrım tuttumu gece 3.4 kaldırıyorum onu bana bant yapıştırıyor gıg sesi bile çıkmıyor yavrumun saygılarımla

  Cevapla
 2. Bn performans ödevi yapiyorum, sizin resimleri ve yazıları alıyorum slayt gibi birşey yapsam sorun çıkarmı.(prformans odevi kağıttan ama slayt yapinca sorun çıkarmi)
  Birde ben saglik lise sinde okuyorum az daha olsa kolay bir bölüm varmı kenfimi hastane ortamin alistirmak icin

  Cevapla
 3. İyi aksamlar bu mor receteyi aile hekimleri yazamiyor mu her seferinde devlet hastanesine gitmek zorunda miyiz ?

  Cevapla

Yorum yapın