Mor Reçete

1
11051

Mor Reçete Nedir?

Mor Reçete, herhangi bir hastanın eczaneden gidip alamadığı sadece hematolojik hastalar için reçete edilebilen reçete türüne verilen isimdir. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Aşağıda sizler için örnek olarak çektiğim mor reçete örneğini görebilirsiniz:

mor recete
Mor reçete ile ilgili görsel.

Hematolojik hastaların kan ürünü ihtiyaçlarını gidermeleri için yazılırlar. Faktör 6 ‘dan Faktör 10 ‘a kadar mor reçetenin kapsamındadır. Turuncu reçeteyle farkları da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Turuncu reçete Faktör 6 ya kadar olan faktörleri için yazılır.

Pratisyen hekimler ve aile hekimleri tarafından reçete edilemezler. Mutlaka bir uzman hekim tarafından yazılmalıdır.

Kırmızı Reçete Nedir? okumak için tıklayınız.

Yeşil Reçete Nedir? okumak için tıklayınız.

Beyaz Reçete Nedir? okumak için tıklayınız.

Turuncu reçete nedir? okumak için tıklayınız.

Mor Reçeteyle Verilen İlaçların Listesi

İlaçların listesini kullanım şekli ve dozları ile aşağıda bulabilirsiniz. Liste Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmıştır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here