Tansiyon için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Tansiyon için Hangi Bölüme ve Branşa Gidilir?

Tansiyon sorunları ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalıktır. Sağlıklı bireylerde tansiyon belirli seviyelerde ilerler. Tansiyonumuzun bu seviyelerin altına düşmesi veya bu seviyelerin üzerinde çıkması vücudumuzu etkiler. Çeşitli nedenlerden dolayı tansiyon düşmesi veya yükselmesi anlık olarak geçici bir şekilde görülebilir. Ancak bu durumun devamlılık göstermesi kişinin tansiyon hastası olduğunu gösterir ve tansiyon kontrol altına alınmalıdır.

tansiyon icin hangi bolume gidilir,
Tansiyon için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Kalbimiz kan pompalayarak atardamarlara kanın gitmesini sağlar. Burada ortaya çıkan basınca da tansiyon denmektedir. Atardamara kan pompalandığında oluşan basınca sistolik denir. Kasılan kalp kası gevşediğinde ise damar içerisindeki kan durulur. Durgun halindeki oluşan basınca da diastolik denir. Sistolik değere büyük, diastolik değere ise küçük tansiyon denir. Büyük tansiyonun ortalama değeri 120 ila 130 arasında değişebilir. Küçük tansiyonun normal aralıkları ise 70 ila 90 arasındadır. Bu değerlerin dışına çıkıldığında ise vücutta bazı sorunlar meydana gelir ve bu sorunları yaşayanlar tansiyon için hangi doktora gidilir sorusunu sorarlar.

Hipotansiyon Nedir?

Tansiyonun normal değerlerin altında olması tansiyon düşüklüğü anlamına gelir ve buna hipotansiyon denir. Genel olarak hasta hipotansiyon yaşasa da bu kişide fazla belirti ortaya çıkarmaz. Çoğu zaman sakıncalı değildir. Düşük tansiyon  kalp damar hastalıklarının oluşma riskini düşürdüğü için bazı durumlarda olumlu karşılanır. Bazı durumlarda ani tansiyon düşmesi görülür. Bu durumlarda kişide baş dönmesi, baygınlık, göz kararması veya halsizlik görülebilir.

İki tür hipotansiyon vardır. Otururken veya yatarken ayağa kalkıldığında baş dönmesi, baygınlık gibi etkiler görülüyorsa bu durumda Ortostatik Hipotansiyon yaşanır. Ayrıca renk solukluğu ve midede bulantı görülebilir. Üzüntü, uzun süre ayakta kalma, korku gibi durumlarda da tansiyon düşebilir. Bu nedenlerden dolayı oluşan tansiyon düşmesine ise Nörojenik Hipotansiyon denir.

Hipotansiyon Nedenleri Nelerdir?

Çeşitli aktiviteler sonrasında susuz kalma, yetersiz beslenme, hamilelik, stres, kaygı bozuklukları, kalp hastalıkları, kansızlık, enfeksiyonlar, karaciğer hastalığı gibi nedenlerden dolayı kişinin tansiyonu ani düşüşler yaşadığı gibi bu düşüşler sürekli olarak da görülebilir.

Hipertansiyon Nedir?

Kişinin tansiyonunun 140/90 üzerinde görülmesi hipertansiyon tanısının koyulması için yeterlidir. Düşük tansiyonda olduğu gibi tansiyon çeşitli nedenlerden dolayı ani yükselişler yaşayabilir. Her yükseliş kişide tansiyon hastalığı olduğu anlamına gelmemektedir. Kişi özellikle yüksek tansiyonu sürekli olarak yaşıyor ve çeşitli belirtiler görüyorsa yüksek tansiyon hastalığından yanı hipertansiyondan şüphelenebilir.

Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyonun birçok nedeni vardır. Özellikle yüksek tuz tüketimi tansiyonu yükselten en önemli nedenler arasındadır. Kişinin yüksek stres altında olması ve çeşitli psikolojik sorunlar yaşamasının yanı sıra obezite, kalp damar hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, genetik hastalıklar, böbrek üstü bezi hastalıkları nedeni ile hipertansiyon görülebilir. Genel olarak tespit edilen nedenler bunlar olsa da bu hastalıklar olmadığı durumlarda da hipertansiyon görülebilmektedir. Bu nedenle her zaman hipertansiyonun nedeni kesin olarak bulunamayabilir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon bazı belirtiler ile insanların bu hastalıktan şüphelenmesine neden olabilir. Ancak bu belirtilerin hiç görülmediği durumlarda oluşabilir. Özellikle ilk başlarda belirtilerin görülmemesi kişinin tansiyon hastalığının ilerlemesine neden olabilmektedir.

Belirli bir süre sonra ise kişide en belirgin görülen etkilerden biri baş ağrısıdır. Tansiyonun yükseldiği zamanlarda özellikle hastanın ensesinde ağrı başlar. Bu belirtinin yanı sıra burun kanaması görülebileceği gibi nefes almakta zorlanmada yaşanabilir. Kulaklarda çınlama, bacaklarda görülen şişlik, halsizlik belirtilerinin yanı sıra sık idrara çıkmada yüksek tansiyon belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin görülmesi tansiyonun yükseldiği anlamına gelmez. Yapılması gereken belirtiler yaşandığında tansiyonun ölçülmesidir. Eğer tansiyon yüksek çıkarsa yaşanılan bu durumların hipertansiyon nedeni ile ortaya çıktığı kanısına varılabilir.

Hipertansiyon Teşhisi Nasıl Konur?

Hipertansiyona sahip olan kişinin tansiyonu 140/90 ve üzerindedir. Ayrıca uzman doktorlar hastaya bazı testlerde yaparak durumu kesinleştirmeye çalışır. Hastadan EKG istenir ve tansiyon holter aleti ile hastanın 24 saatlik tansiyon hareketleri izlenir. Bu testlerin yanı sıra kan veya idrar tahlilleri istenebileceği gibi doktor çeşitli fiziki muayeneler ile hastanın hipertansiyona sahip olup olmadığı belirlenir.

Tansiyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yaşanılan belirtiler sonrasında kişi hipertansiyon veya hipotansiyon hastası olup olmadığını öğrenmek için tansiyon için hangi doktora gidilir sorusunu sorabilir. Bu tarz durumlarda kişi öncelikle İç Hastalıklar uzmanına başvurmalıdır. İç Hastalıklar bölümündeki doktor gerekli testleri yaparak hastalığın tanısını koyabileceği gibi gerekli olan tedavileri de uygulamaya başlatabilmektedir. Tansiyon nedenlerine bağlı farklı bölümlere de sevk edilmeniz mümkündür. Özellikle stres gibi sürekli yaşadığınız psikolojik durumlarda Psikiyatri bölümünden de destek alabilirsiniz.

Diğer bir yandan kalp damar hastalıkları görülüyorsa tansiyon tedavisinin yanı sıra Kardiyoloji bölümüne giderek de kalp ve damarlar ile ilgili gerekli tedavileri görülmesi gerekir. Bu nedenle İç Hastalıklar bölümü dışında farklı bölümlere de sevk edilme durumu söz konusu olabilmektedir.

Tansiyon Tedavisi

Tansiyon hastalıklarının kesin olarak uygulanan bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan tedavide tansiyonu dengede tutmak amaçlanmaktadır. Bu anlamda kişiye çeşitli ilaçlar verilerek düzenli ilaç kullanması sağlanmaktadır. Ayrıca yaşam tarzının da kontrol edilmesi gereklidir. Hasta ideal kilosunda olması, yeterli miktarda egzersiz yapmalı, yüksek tansiyona sahip olanlar az tuz tüketmeli ve doktorun verdiği diğer tavsiyelere harfiyen uymalıdır.

Genel olarak tansiyon hastalığı ilaçlar ve yaşam tarzının değiştirilmesi ile kontrol altına alınabilmektedir. Ancak bazı tansiyon hastaları ilaç tedavisine cevap vermez. Bu tarz durumlara dirençli tansiyon denmektedir. Yaşanılan bu duruma karşı ise şah damarı pili takılarak tansiyon kontrol altına alınmaya çalışılır.

Hipertansiyon Vücuda Zarar Verir mi?

Kontrol altına alınmayan hipertansiyon bir süre sonra vücutta özellikle böbrek ve kalbe zarar verebilmektedir. Kalp krizleri, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği görülebileceği gibi ani tansiyon yükselmelerinde betin kanaması da görülebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın