Tanflex Oral Sprey

Tanflex Oral Sprey Nedir?

Tanflex oral sprey nedir konusunda öncelikle bu ilaç bir ağız solüsyonudur. İltihaplara ve ağrılara neden olan etkenlerin azalması için kullanılan ve ağrı kesici özelliğinin yanı sıra iltihap önleyici özelliği de bulunan bir ilaçtır. Genel olarak ağız ve boğaz sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Ağız hijyeninin sağlanması nedeni ile de kullanıldığı gibi özellikle bu bölgede gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında da sprey kullanılmaktadır.

tanflex sprey yan etkileri
Tanflex sprey nedir ile ilişkili görsel.

İlaç ağız bölgesinde oluşan birçok rahatsızlık için kullanılmaktadır. Tanflex etken maddesi ise Benzidamin hidroklorür‘ dür. Yardımcı maddeleri ise metil parahidroksibenzoat, sodyum bikarbonattır. Kullanım şekli ve miktarı hakkında doktor tavsiyesi alınması önemlidir. Eğer doktor tarafından herhangi bir kullanım şekli belirtilmemişse ilacın prospektüsündeki kullanım şekillerine hastanın uyması oldukça önemlidir.

Tanflex Sprey Nasıl Kullanılır?

Tanflex sprey nasıl kullanılır konusunda talimatlara uyulması çok önemlidir. Bu konuda özellikle doktorun belirttiği şekilde kullanılması tedavinin etkili olması için önemlidir. Eğer doğru kullanım gerçekleşmez ve yanlış bir kullanım gerçekleşirse ilacın yan etkileri görülebileceği gibi farklı hastalıkların oluşmasına da neden olabilir.

İlacı kullananların en çok merak ettiği ise tanflex sprey nereye sıkılır sorusudur. Öncelikle ilacın doğru bir şekilde püskürtme gerçekleştirmesi için ilacı havaya birkaç defa püskürtülmesi gerekir. Püskürtmenin yeterli olduğu görüldüğünde ise ilacın çıkış yeri ağız boşluğuna çevrilmelidir ve ağız boşluğuna doğru püskürtülmelidir. Tanflex sprey kullanım şekli bu şekilde gerçekleştikten sonra ağız içerisinde ilacın 20 veya 30 saniye kadar beklemesi gerekir. Daha sonra ise ağızda kalan kısım tükürülerek dışarı atılabilir. İlaç ağızda kötü bir tat bırakabilmektedir. Bu tadın gitmesi için ağız su ile çalkalanmamalıdır.

6 ile 12 yaş arasındakiler günlük olarak en fazla 2 veya 6 kez 4 kez sıkılmalıdır. 12 yaş üzerindeki hastalar ise yine günde 2 veya 6 kez 4 ila 8 kez sıkabilir. Bu dozlar hastalığın şiddetine göre doktor tarafından belirlenmelidir.

Tanflex Sprey Yan Etkileri

Tanflex sprey yan etkileri genel olarak hafif düzeyde görülmektedir. Yan etkiler aynı zamanda geçici olabilmektedir. Ancak yine de ilacı kullandıktan sonra yan etkilerin fark edilmesi durumunda ilaç bırakılmalıdır. Yan etkiler nedeni ile aynı zamanda doktor ile iletişime geçerek gereklim muayenelerin yapılması çok önemlidir. İlacın doğru kullanılması yan ektilerin görülmemesi konusunda oldukça önemli bir konudur.

Tanflex sprey 0.15 ilacın seyrek görülen ve hafif etkilerde ortaya çıkan yan etkileri arasında oral bölgede hissiyatın azalması ve bu etkinin yanı sıra oral bölgede karıncalanmada görülebilmektedir. Görülen bu yan etkiler genel olarak geçici olarak ortaya çıkmaktadır. Geçici olsa da eğer bu yan etkiler her zaman görülüyorsa ilacın kullanılması bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Yukarıdaki hafif etkili yan etkilerin yanı sıra ilaç kullanımı nedeni ile karın ağrısı, ağız bölgesinde ve boğaz bölgesinde şişlik, nefes almakta güçlük çekme veya kurdeşen gibi ektilerde görülebilmektedir. Bu etkilerin yanı sıra burada yazılmayan sorunlarda ilaç kullanımı sonrasında görülebilmektedir. İlaç genel olarak çok nadir yan etki gösterir.

Tanflex Sprey Hangi Durumlarda Kullanılır?

Tanflex sprey hangi durumlarda kullanılır konusunda ağız ve boğaz bölgesinde oluşan ve ağrı ile birlikte seyreden gingivit, aftöz lezyonlar, stomatit, tonsilit, farenjit durumlarında ilaç tercih edilmektedir. Bazı durumlarda ise diş eti rahatsızlıklarında da ilaç tercih edilebilmektedir. Diş eti hastalıklarında oluşan semptomların giderilmesi için kullanılır.

Bazı durumlarda hastanın yutma sorunları oluşabilmektedir. Tanflex sprey yutma fonksiyonlarının rahatlatılması içinde kullanılır. Periodontal hastalık ağız ve diş sağlığını tehdit etmektedir. Bu hastalığın tedavisi sonrasında da Tanflex sprey kullanılmaktadır. Ayrıca bademcik iltihapları, ağızda oluşan aftlar, boğazda oluşan ağrılar, dil iltihabı gibi nedenlerden dolayı da ağrı kesici ve iltihap önleyici etkisi ile kullanılır. Ağız bölgesinde yapılan ameliyat sonrasında hijyeni sağlamak içinde kullanılır.

Tanflex Sprey Fiyatı 2021

Tanflex sprey ağız bölgesinde ve boğaz bölgesindeki bazı hastalıklar için kullanılmaktadır. İlacın iki etkisi vardır. Birinci etkisi ağrı kesicidir. Bu etkisi sayesinde diş çekimleri, diş eti rahatsızlıkları, boğaz ağrıları gibi durumlarda tedavi edicidir. Diğer bir etkisi ise iltihap önleyicidir. Özellikle ağız ve boğaz bölgesinde gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında hijyeni sağlamak için kullanılır.

Tanflex sprey fiyatı ise güncel olarak 24.61 TL’dir. Eczanelerde satılan ilaç doktor reçetesi ile alınabilir. Reçete ile alımlarda kişinin sağlık sigortasının türüne göre değişen indirimler ile ilacı daha düşük tutarlara alabilir. Sağlık sigortasının indirimlerinden yararlanmak içinse ilacın doktorun yazdığı reçete ile alınması gerekir. Aksi taktirde sağlık sigortası indirimi uygulanmaz.

Tanflex Sprey Ne İşe Yarar?

Ağız ve boğaz bölgesinde oluşan birçok hastalık vardır. Bu hastalıklar ise çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bazı durumlarda ise bu bölgelerde oluşan semptomlar tablet formunda ilaçlar kullanılarak değil sprey ile tedavi yöntemine gidilmektedir. Tanflex sprey ne işe yarar konusunda ise ağız ve boğaz bölgesinde oluşan hastalıklara karşı ağrı kesici özelliğinin yanı sıra iltihap önleyici etkisi ile tercih edilir.

Boğaz ağrıları, şişlikler ve yaraların yanı sıra bazı durumlarda ise ağız ve boğaz bölgesinde gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında ağız bölgesindeki hijyenin sağlanması için kullanılır. Kullanım sıklığına dikkat edilmesi gereklidir. Bu konuda doktor tarafından önerilen sıklıklarda spreyin kullanılması önemlidir. Ayrıca sprey doğru kullanılmalı ve göz ile temastan korunmalıdır.

Tanflex Sprey Yutulursa Ne Olur?

Tanflex sprey sadece ağız boşluğuna sıkılması gereken bir ilaçtır. İlaç sıkıldıktan sonra 20 veya 30 saniye beklenmeli ve ağızda kalan ilaç tükürülmelidir. Tanflex sprey yutulursa ne olur konusunda ise yanlışlıkla yutulan ilaç sonrasında doktora başvurulması gerekmektedir. İlaç yutulduktan sonra ise semptomatik tedavi uygulanmaktadır. Bunun anlamı ise ilacı yuttuktan sonra hastada oluşan belirtilerin giderilmesine yönelik tedavidir.

Semptomatik tedavi uygulanmasının nedeni ise ilacın yutulması sonrasında etkili olacak bir antidotunun yani panzehrinin bulunmamasıdır. Bu nedenle ilaç yutulduktan sonra kişide oluşabilecek sağlık sorunlarının tedavisine gidilmektedir. Yutulmaması için doğru kullanım çok önemlidir. Kullanım şeklinden dolayı sorun yaşamamak için bu konuda doktorunuzdan veya eczacınızdan yardım alarak doğru kullanım hakkında pratik bilgi alabilirsiniz.

Tanflex Sprey Hamilelikte Kullanılır mı?

Hamilelik dönemlerinde kullanılacak her ilaç çok önemlidir. Genel olarak hamilelik dönemlerinde ilaç kullanılması yasaktır. Ancak bazı durumda hamile kişinin karşılaştığı hastalıkların tedavisi gerçekleştirilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda ise fayda risk fonksiyonları karşılaştırılarak hamile kişinin ilaç kullanımı veya kullanmaması konusunda gerekli karar doktor tarafından verilir.

Tanflex sprey hamilelikte kullanılır mı konusunda ise ilaç hamilelikte kullanılmamaktadır. Ayrıca hamilelik sonrasında emzirme döneminde de ilacın kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Bu dönemler oldukça hassas olduğu için ilaç kullanımına dikkat edilmelidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Tanflex Oral Sprey” üzerine bir yorum

  1. Merhaba kızım 3 yaşında 3 gün önce ateşlendi ve doktora gittik.Doktor boğazlarında sıkıntı olduğunu söyledi ve bize antibiyotik, tanflex sprey verdi.Kullandiktan sonra aşırı bir öksürük başladı, tanflexin recetesini okuduğumda, 6 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur yazıyor.Acaba bir sıkıntı olur mu?3 yaşında çünkü

    Cevapla

Yorum yapın