Periodontoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Periodontoloji bölümü halk arasında sıkça duyulan bir diş hekimliği branşı olarak bilinmekle beraber birçok kişi bu bölümün ne işe yaradığını daha doğrusu hangi hastalıklara baktığını bilmemektedir. Bu noktada periodontoloji hangi hastalıklara bakar, periodontoloji neye bakar ve periodontoloji hangi hastalıklarla ilgilenir sorularını çözebilmek amacıyla bu yazıyı sizlerle buluşturmuş bulunuyoruz.

Periodontoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Periodontoloji diş hekimliği dalı, dişlerimizi saran yumuşak ve sert dokuların yapısını inceleyerek, bu dokularda oluşan hastalıkların nedenlerini araştırır, teşhislerini koyar ve tedavi yöntemlerini geliştirir. Periodontoloji hangi hastalara bakar konusunda kısaca dişeti hastalarına bakmaktadır. Dişetlerinde birçok hastalık meydana gelebilmektedir. Bu hastalıkların tedavisi için Periodontoloji bölümüne başvurulmalıdır.

periodontoloji neye bakar
Periodontoloji bölümü hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Diş Plakları Diş Etlerinin En Büyük Düşmanı

Dişlerinizi uzun uzun fırçalasanız dahi özellikle diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde zaman içerisinde yemek artıkları plaklara dönüşmektedir. Bir süre sonra ise bu plaklar diş etlerinin içerisine kadar nüfus etmektedir. Bu durum ise diş etlerinde kanama, çekilme, morarma gibi nedenlere sebep olmaktadır. Karşılaşılan böyle durumlarda ise diş kayıpları olası haline gelmektedir. Dişeti hastalıklarının başlangıç nedenlerinden biri olan diş plakları bu bölümün ilgilendiği hastalıklardan biridir.

Gingivitis Hastalığı

Gingivitis, dişetinde oluşan hastalıkların başlangıç evresi olarak görülebilir. Hastalığın görülmesi ile dişetlerinde bazı belirtiler görülebilir. Bu belirtiler özellikle diş fırçalarken dişetinde oluşan kanamalar ve şişliklerdir. Ayrıcı dişetinin tamamı veya bir bölümünde kızarıklıklar görülebilir. Normal bir dişeti pembe renktedir. Dişeti dişi çok sıkı bir şekilde tutar. Diş planları nedeni ile plaklar dişeti ile diş arasına girer ve böylelikle belirli bir süre sonra dişetlerinin bu sıkı hali ortadan kalkar. Kanalar bu konuda en büyük belirtidir. Normal şartlarda diş fırçalanırken dişeti kanamaz. Böyle bir durum tespit edildiğinde Periodontoloji bölüme başvurulmalıdır.

Periodontitis

Gingivitis hastalığının oluşması sonrasında gerekli tedavilerin uygulanmaması ile dişeti problemleri daha ciddi boyutlara ulaşarak Periodontitis formuna ulaşabilir. Sorunun ilerlemesi ile diş ile çene arasında bulunan liflerin erimesi görülebilir. Bu durumda diş ile dişeti arasında bir boşluk oluşur ve buna cep adı verilir.

Ağrımız ile sürekli bazı gıdalar tüketmekteyiz. Oluşan bu boşluk ise bu gıdalara maruz kalarak belirli bir süre sonra enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu durum dişi desteklemesi gereken kemiklerin erimesine ve diş kayıplarının meydana gelmesine neden olabilir. Diş kayıplarının ciddi bir çoğunluğu Periodontitis nedeni ile oluşmaktadır.

Periodontitis hastalığından korunmanın en etkili yolu düzenli diş doktoruna gitmektir. Bunun nedeni ise bu hastalık belirti vermeden ilerleyebilir ve diş kayıpları engellenemeyebilir. Ayrıca kızarıklık, şiş, dişeti hassasiyet, çekilmesi, büyümesi, kanaması gibi belirtiler bu hastalıktan şüphe edilmesini sağlamaktadır.

Periodontolojik Hastalıkların Tedavisi

Perodontoloji bölümü hangi hastalara bakar konusunda tedavi yöntemleri de önemlidir. Bu tarz hastalıklarda ilk yapılan tedavi diş ve dişeti temizliğinin yapılmasıdır. Temizlik yapılması esnasında doktorun tecrübesi önem arz etmektedir. Ancak bu konuda iş sadece doktor ile tamamlanmamaktadır. Yapılan temizlik ve tedavi sonrasında kişi doktorun tavsiye ettiği şekilde diş ve dişeti bakımını gerçekleştirmelidir. Bu tarz hastalıklar tedavi edilebilirdir. Hastanın tedavi sonrasında diş ve dişeti temizliğine dikkat etmemesi tekrardan bu sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın