Sürekli Karın Guruldaması için Hangi Doktora Gidilir?

0
877

Mide sindirim sistemimiz için oldukça önemli bir yere sahiptir. Besinlerin sindirilmesi için mide kasları kasılır ve besinler karıştırılarak sindirilmeye başlanır. Mide kasları belirli aralıklarla bu çalışmayı gerçekleştirir. Bazı durumlarda ise midede besin olmadığında da kaslarda kasılmalar görülür. Bu tip kasılmalarda ise bir gurultu sesi çıkar ve buna mide gurultusu denir. Açken oluşan gurultu aslında mide için faydalıdır. Midenin temizlenmesini sağlayan bu tepki aynı zamanda oluşan havanında çıkmasını sağlar. Gurultu vücut dışından duyulacak şekilde gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda açlık dışında da guruldamalar duyulabilmektedir. Peki, sürekli karın guruldaması için hangi doktora gidilir?

karin gurulmasi hangi doktor
Karın guruldaması günlük hayatta sıkça karşımıza çıkar.

Sürekli Karın Guruldaması için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Karın gurultusu duyulduğunda hemen doktora gitmek yersizdir. Çünkü genel olarak gurultular normal olarak gerçekleşmektedir. Ancak bazı sebeplerden dolayı gurultu sürekli olarak gerçekleşebilir ve bu durum insanları rahatsız edebilir. Sürekli karın guruldaması için ne zaman doktora gidilir konusu da bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Bağırsak içerisinde oluşan bakteriler bu gurultuların oluşmasına neden olan sağlık sorunlarından biridir. Bu tip sorunlarda tedavi gerekebilmektedir.

Hızlı yemek yiyen kişiler aynı zamanda normalden daha fazla hava yuttukları için bağırsaklarda hava birikmesi sonucu gurultunun oluşması da mümkündür. Sürekli olarak yaşanılan gurultu durumlarında özellikle gastrit ve reflü sağlık sorunları da görülmektedir. Kişi eğer sürekli olarak karın gurultusu ile karşılaşıyorsa doktora başvurarak gurultunun altında yatan nedenin teşhis edilmesini sağlamalıdır.

Sürekli Karın Guruldaması için Hangi Doktora Gidilir?

Karın guruldaması genel olarak mide ve bağırsak ile ilgili oluşan sorunlar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Sürekli karın guruldaması için hangi doktora gidilir konusunda ise İç Hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Bölüm uzmanı sürekli karın guruldaması konusunda gerekli tetkikleri gerçekleştirecektir. Bu konuda bazı kan tahlilleri alınabileceği gibi idrar tahlilleri ile de sorunun nedeni araştırılmak istenebilir. Diğer taraftan bazı görüntüleme sistemleri de kullanılarak doğru teşhisin konulması için gerekli çalışmalar gerçekleştirilebilir.

Sürekli Karın Guruldamasına Hangi Bölüm Bakar?

Sürekli karın guruldamasına hangi bölüm bakar konusunda İç Hastalıkları bölüm uzmanı bu tür sorunlar için sağlık hizmeti verecektir. Yapılacak olan teşhis sonrasında ise gerek duyulduğunda tedaviye başlanmaktadır. Tedavi tamamen guruldamanın neden olduğu sebebe göre gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda ise tedaviye gerek kalmadan kişinin bazı durumlara dikkat etmesi gerektiği belirtilebilmektedir.

Sürekli Karın Guruldaması için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Sürekli karın guruldaması için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda İç Hastalıkları bölümü tercih edilebilir. Bazı bakteriler nedeni ile oluşabilecek sindirim sorunları guruldamaya neden olabilir. Bu tip durumlarda genel olarak ilaçla tedavi edilmektedir. Ayrıca hastanın da doktorun belirleyeceği bazı durumlara azami derecede dikkat etmesi gerekir. Böylelikle sürekli olarak karşılaşılan karın gurultusu tedavi edildiği gibi daha sonra tekrarlamaması içinde gerekli sağlık önlemlerinin alınması sağlanmış olmaktadır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here