Siğil için Hangi Doktora Gidilir?

0
976

Siğil için Hangi Doktora Gidilir? Hangi Bölüm Bakar?

Siğil için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Genellikle halk arasında pek fazla önemsenmeyen ve son derece sık bir biçimde görülen siğil rahatsızlığı, bulaşıcı olma riski de taşıyabilen ve virüs kaynaklı bir hastalık bir türüdür.

sigil icin hangi doktora gidilir
Siğil için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

İnsan derisi üzerinde meydana gelen herhangi bir kesik gibi basit yara türlerinden, ciltte oluşan her çeşit dezenformasyona dek incelen ve açılan alanların söz konusu virüsün deri altına inip yerleşmesine kapı açması nedeni ile doğan siğiller; ilgili bedenlere temas etmenin yanı sıra, giysileri yolu ile dahi bulaşıcı olabilmektedir. İnsanlar bu konuyla ilgili şu şekilde arama yapmaktadırlar:

  1. Siğil için hangi doktora gidilmeli?
  2. Siğile hastalığına hangi bölüm bakar?
  3. Siğile hangi bölüm doktoru bakar?
  4. Siğil için hangi bölüme gidilir

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde siğil için hangi doktora gidilir sorusuna cevap verelim.

Siğil Hastalığı İle Hangi Bölüm / Doktor İlgilenmektedir?

Bir cilt ve deri hastalığı türü olan siğil için hastanelerin Cilt Hastalıkları (Dermatoloji) polikliniklerine başvurmak ve bir uzman dermatolog tarafından muayene edilmek gerekmektedir.

Muayene ile tespitin ve teşhis konmasının ardından, hastaların yaşam biçimleri içinde yer alan ve siğil oluşumlarına sebep olması muhtemel kişisel etken ve faktörler, net bir biçimde ortaya çıkarılmakta; hekim tarafından uygun görülmekte olan teknik ve yöntemlerin tatbik edilmesi sureti ile de söz konusu hastalık daha fazla ilerleme fırsatı bulamadan önce, siğillerin tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastaların hem iyileşme sürecini hızlandırmakta hem de tekrar siğil hastalığının görülmesi açısından sağlam bir koruma sağlamaktadır.

Siğil Hastalığı İçin En Çok Risk Teşkil Eden Yerler Nerelerdir? 

Özellikle banyo, havuz ve hamam gibi çok kişi tarafından kullanılmakta olan alanlar, birinci dereceden risk teşkil eden mekânlardan sayılmaktadır. Çünkü su ve yüksek ısının birleşimi neticesinde, iyice yumuşayan derinin geçirgenliği de artmakta; virüs mikrobunun cilt altında konaklaması kolaylaşmaktadır.

Siğil Hastalığı Açısından En Çok Risk Altında Olan Kişilerin Özellikleri Nelerdir?

Sık sık manikür yaptıranlar ve tırnak yeme alışkanlığı olanlar gibi ellerinde ve parmaklarında kanamaya daha meyilli olan kişiler de yüksek risk grubu içinde kabul edilmektedir. Eller ve ayaklar, siğil rahatsızlığının en sık görüldüğü vücut yüzeyleridir. Oldukça sert, kabarmış ve nasır görünümüne sahip olan siğiller; cilt rengi ile aynı olmakta ya da şeffaf bir görünüm arz etmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

 

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here