Siğil için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Siğil hastalığı derinin üzerinde kabartı şeklinde lezyonların görülmesi ile kendini gösteren son derece bulaşıcı olan benign bir rahatsızlıktır. Travma gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar ve virüs kaynaklı olarak gelişim gösterir. Genital siğiller sıklıkla cinsel organ üzerinde görülür. En sık olarak ellerde, ayaklarda ve diğer ekstremitelerde belirgindir. Şimdi siğil için hangi bölüme gidilir veya hangi bölümden randevu alınır sorusunun ince detaylarla cevaplandıralım. Haydi yazımıza geçelim.

Tanım Olarak Siğil Nedir?

Genellikle halk arasında pek fazla önemsenmeyen ve son derece sık bir biçimde görülen siğil rahatsızlığı, bulaşıcı olma riski de taşıyabilen ve virüs kaynaklı bir hastalık bir türüdür.

İnsan derisi üzerinde meydana gelen herhangi bir kesik gibi basit yara türlerinden, ciltte oluşan her çeşit dezenformasyona dek incelen ve açılan alanların söz konusu virüsün deri altına inip yerleşmesine kapı açması nedeni ile doğan siğiller; ilgili bedenlere temas etmenin yanı sıra, giysileri yolu ile dahi bulaşıcı olabilmektedir.

Siğil Nerelerden Bulaşabilir?

Özellikle banyo, havuz ve hamam gibi çok kişi tarafından kullanılmakta olan alanlar, birinci dereceden risk teşkil eden mekânlardan sayılmaktadır. Çünkü su ve yüksek ısının birleşimi neticesinde, iyice yumuşayan derinin geçirgenliği de artmakta; virüs mikrobunun cilt altında konaklaması kolaylaşmaktadır.

Sık sık manikür yaptıranlar ve tırnak yeme alışkanlığı olanlar gibi ellerinde ve parmaklarında kanamaya daha meyilli olan kişiler de yüksek risk grubu içinde kabul edilmektedir. Eller ve ayaklar, siğil rahatsızlığının en sık görüldüğü vücut yüzeyleridir. Oldukça sert, kabarmış ve nasır görünümüne sahip olan siğiller; cilt rengi ile aynı olmakta ya da şeffaf bir görünüm arz etmektedir.

Siğil için Hangi Bölümden Randevu Almalıyız?

Hangi Doktora Başvurulur?

Bir cilt ve deri hastalığı türü olan siğil için hastanelerin Cilt Hastalıkları (Dermatoloji) polikliniklerine başvurmak ve bir uzman dermatolog tarafından muayene edilmek gerekmektedir.

Muayene ile tespitin ve teşhis konmasının ardından, hastaların yaşam biçimleri içinde yer alan ve siğil oluşumlarına sebep olması muhtemel kişisel etken ve faktörler, net bir biçimde ortaya çıkarılmakta; hekim tarafından uygun görülmekte olan tetkik ve yöntemlerin tatbik edilmesi sureti ile de söz konusu hastalık daha fazla ilerleme fırsatı bulamadan önce, siğillerin tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

hastanede siğil için hangi doktora gidilir
Siğil için gidilecek bölüm hastalar tarafından tam olarak bilinemeyebilir.

Özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastaların hem iyileşme sürecini hızlandırmakta hem de tekrar siğil hastalığının görülmesi açısından sağlam bir koruma sağlamaktadır.

Kadınlarda Genital Siğil için Hangi Bölüme Gidilir?

Kadınlarda genital siğil orta çıkması halinde gidebileceğiniz bölümler Cildiye veya Kadın Doğum bölümüdür.

Erkeklerde Genital Siğil için Hangi Bölüme Gidilir?

Erkek hastalarda cinsel bölgede oluşan bu siğiller için gidilebilecek bölümler cildiye ve üroloji bölümüdür.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz hususları alt taraftaki yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 28 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 30 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın